up
ara
ÜYELER
DİĞER

Sanatçı Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Sanatçı geçen, Sanatçı temalı, Sanatçı tarafından söylenmiş veya Sanatçı hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Bennu Akay

Bennu Akay

@mebruresuskun

Bir Nesil Türkan Şorayla Mektuplaştı
Kitaptan ilginç bilgiler

◊ Türkan Şoray’a her gün gelen mektup sayısı ortalama 100 civarındaydı. 14 yılda 511 bin ve her mektup boyutunun 16 cm olduğu hesaba katılırsa, 81.760 metreye eşittir.
◊ Türkan Şoray 24–25 yaşlarındayken ve daha kendisi için bir ev bile satın almamışken kazandığı parayla okul yaptıran ilk sanatçıdır.
◊ 223 film ile dünyanın en çok film çeken kadın oyuncusudur.
◊ Türk sinemasının en parlak yılları olan 1960-1970’lerde Türkan Şoray senede 10–12 film çevirmiştir.
◊ Türkan Şoray üst üste tam 23 kez halkın oylarıyla verilen “Altın Kelebek” ödülüne layık görülmüştür.
3 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Duygu belleği diyebileceğim bellek, sanatçı kişide vardır. Evrensel insan, ancak bu ikisinin, yani duygu belleği ile seninkisi gibi akıl belleğinin bir araya gelmesiyle oluşur.
ataç ikon Körleşme
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Eduşka

Eduşka

@edaa

Sanatçının sezgisi yanılmaz.
ataç ikon Aylak Adam
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

"Bir insan kendini Napolyon sanıp bundan da mutluluk duyabiliyorsa, onu sözde tedavi edip mutsuz kılmak doğru mu?" "Sırf çoğunluğun normallik anlayışına ters düşüyor diye birine deli yaftası yapıştırıp onu bir tımarhaneye kilitlemek insanlık dışı değil mi?" "Neden insanları değiştirmektense insanlara dünyayı değiştirecek gücü vermeyi denemiyorsunuz?" "Ya deliler haklıysa!" "Delilere özgürlük!" "Ve en sinir bozucusu da bana normalin tanımını yapabilir misiniz?" sorusuydu elbette. Daha da ileri gidip kendisini şizofren ilan eden sanatçı bozuntuları bile vardı. Tüm ruh hastaları Dostoyevski, Lincoln, Van Gogh ya da Mayakovski ve tüm ruh hekimleri de bu kokuşmuş toplum düzenini korumak için onları kilit altında tutmaya çalışan gaddar gardiyanlardı.
ataç ikon Tatlı Rüyalar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 1 yorum
Sena Dalgıç (@senadalgic)
Ünlü ressamlar denildiğinde, hiç şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biridir Vincent van Gogh. Ünlü ressam hakkında ayrıntılı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz: https://paratic.com/vince...an-gogh-kimdir/
25.09.17 beğen cevap
Karartı

Karartı

@kararti

Gözlerimiz yerine kalplerimizle görürsek, işte o zaman sanatçı oluruz.
ataç ikon Küçük Mutluluklar - Gündelik Yaşamın Ses...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Zarar veren değil, iyileştiren kişiye sanatçı denir.
ataç ikon Mutluluğun Arsız Yüzü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Dostoyevski, bir kurtarıcı ve bir tanrı-arayıcı haline geldi. Kendi tanrısını, öteki yarı-uyanıklar ve hayalcilerden çok daha kesinlikle ve şiddetle hissetti. «Ben bir psikolog değil», bir «gerçekçiyim» demişti. Bunu söylerken, kendisini, çağımızın bütün sanatçılarından ve psikologlarından en kesin biçimde ayıran noktaya değinmişti. Dostoyevski, bizim yeterince bilmediğimiz ama kavramak istediğimiz o hakikî gerçeklikle, yani toplumun asıl temeli olan topluluk duygusu ile içten içe ilinti halindeydi. Kendisine «gerçekçi» demesi de bundan ötürüydü.
5 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Tarih isimlerini kaydetmemiş olmakla beraber kuşkusuz bu tür bunalımlara dayanaksızlıkları yüzünden bilim yapmaktan vazgeçmek zorunda kalan pek çok kişi olmuştur. Sanatçılar gibi yaratıcı bilim adamları da sırasında rayından çıkmış bir dünyada yaşayabilmelidirler. Sanırım karşı-örneklerin de tek başlarına yol açabilecekleri tek paradigma değişikliği budur, yani insanların bilimi terk edip başka bir mesleğe yönelmeleridir.
ataç ikon Bilimsel Devrimlerin Yapısı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

... "Evimde gereksiz eşyaların hepsi var şüphesiz. Sadece gerekli olan şey eksik: buradaki gibi kocaman bir gökyüzü parçası. Hayatınızın üstünde hep bir gökyüzü parçası bulundurmaya çalışın yavrucuğum," diye eklerdi bana dönerek. "Ender bulunur nitelikte, zengin bir ruha, bir sanatçı mizacına sahipsiniz, ihtiyaçlarını karşılayın onun."
ataç ikon Swann'ların Tarafı
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Bir kâğıt üzerine ebru tekniğiyle yayılmış desenlerden ve renklerin armonisinden, onu yapanın ruh durumunu, coşkusunu, kıvancını, hezeyanlarını, kederini bütün ayrıntılarıyla anlamak, o sanatçıyla saatlerce sohbet ederek anlamaktan daha kolay hem de daha haz verirci olabilir.
ataç ikon İletişim Denemeleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Emirhan Şenyürek

Emirhan Şenyürek

@emirhansenyurek

Sanatçılar insan ruhunun doktorlarıdır. Delirtmek de iyileştirmek de onların elindedir .
ataç ikon Vitrinde Yaşamak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Rue

Rue

@rue

“Unutma” dedim gülerek. “Biz sanatçıyız. Irkçılık tohumlarından değil notalardan besleniriz.”
ataç ikon İncir Kuşları
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
Ayşenaz Ayral

Ayşenaz Ayral

@asdfgbfc

Sanatsız bir dünya kördür. Basitleştirici kuralların sınırları içine kapanır. Bu nedenle totalitarizmler bir kez yerleştikçe sansür ederler, yasaklarlar, yakarlar. Düşüncenin, hayalin, belleğin bakışını, farklılıkların ifadesini öldürürler. Sanatçının doğduğu iklimdir bu.
ataç ikon Bohemler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

Gelecekte yaşayabilecek sanatçı, ancak yeni bir dünya getirebilen sanatçıdır. Ölümsüz olan bunlardır. Yalnız kendileri değil, yarattıkları dünya içinde var edip yaşattıkları kişiler de ölümsüzleşirler: Don Kişot, Hamlet...
1 beğen · 0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Türkiye'de tiyatro sanatının yegane "rejisörü" ve Türkiye'nin en büyük aktörü Ertuğrul Muhsin ile konuştum. Ertuğrul Muhsin Türkiye'de aktörlüğün, ayyaşlık, cahillik ve külhanbeylik ile olan gayet sıkı rabıtasını kökünden kıran birkaç sahne sanatkârının en başında bulunmaktadır. Ertuğrul Muhsin sanatın ilim ile olan alakasını anlamış ve Apostol'un meyhanesinde rakı içmekten ise her türlü sıkıntılara göğüs gerip dünyanın dört tarafında sanatını tekamül ettirmek, biraz daha fazla öğrenmek, okumak için çalışmış çabalamıştır. Bugün Muhsin Türkiye'de tiyatro sanatının yegane hakiki üstadıdır. Diğer aktörlerimiz, beyinlerine bir at sineği gibi yapışan "küçük burjuva" gururunu ve ferdiyetçiliği bırakmalı ve üstatlarından hakiki tiyatro sanatının ilmini öğrenmeye koşmalıdırlar....
(Nazım Hikmet Ran / Aydınlık 1.1.1925)
ataç ikon Yazılar 1 Sanat, Edebiyat, Kültür, Dil
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

@birdirbir

Böyle durumlarda herkes, güçlü bir alışkanlığa, bir tutkuya sığınır: Ayyaş içer, edebiyatçı yazar, yontucu taşı yontar, acısını dindirmek için her biri, en kuvvetli içgüdüsünden medet umar ve gerçek sanatçı, kendi bağlarından şaheserler yaratır. Ama ben, ki zevksiz ve biçare biriyim, ben ne yapabilirim?
ataç ikon Diri Gömülen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Kıymet Ceviz

Kıymet Ceviz

@kiymetceviz

Ölüm orucunun bittiği gecenin sabahında Yaşar Kemal'le konuşuyorum. "Günlerdir ilk kez dün gece uyuyabildim" diyor.

Sesiyle dün gece televizyondaki görüntüsünü birleştiriyorum. Onur maratonu kazanmanın sevincini seziyorum. Cezaevinin kapısında Yaşar Kemal'i, Zülfü Livaneli'yi görüyorum. Yüzlerindeki huzur her şeyi ifade ediyor, konuşmasalar da.

Yaşar Kemal, bir yetkilinin, biz burada onları egitiyoruz, sözüne şaşırmış. Bana Nehru'nun bir hapishane izlenimini aktarıyor: "Yedi yıl hapishanede yattım, yedi üniversite bitirdim" demiş Nehru.

Sanatçıların, insanları, ölümün eşiğinden döndürmeleri ve onları yaşama çağırmaları, sanatçının ve sanatın insancıllığını bize bir kez daha ispatladı.
ataç ikon Ne Kadar Mozart O kadar Süt
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum