up
ara

Sıkıntı İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Sıkıntı geçen, Sıkıntı temalı, Sıkıntı tarafından söylenmiş veya Sıkıntı hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Damlanur

Damlanur

@damlanuralkan

"...Gerçek huzur zorluk ve sıkıntı yaşamamak değildir; bilakis, gerçek huzur, asil bir amaç uğruna zorluk ve sıkıntılara göğüs germektir."
ataç ikon Ölümsüz Kalp
7.3 (112 oy)
0 yorum
Türkan Fulya

Türkan Fulya

@turkanfulya

Tosun sıkıntılıydı. Derin derin nefes aldı, sonra da bir "off, of!" çekip, içini boşalttı: "Kötü zamanlar geçiriyoruz... Ferahlık verecek tek neden yok!"
Murat Bey uyardı: "Yanlış!..En belalı zamanın bile, iyi bir yanı bulunur. Örneğin kötü zamanlarda, mizah gelişir. Daha ne istersin? İnsan kafasında mizah şimşekleri çaktıkça, ortalık aydınlanır..."
Tosun sordu: "Aydınlandıkça, daha büyük kötülükler, ortaya çıkmaz mı?"
"Çıkar ama, bu ışık insan kafasını öylesine hızlı çalıştırır ki, o insan daha derinleri görüp, onlara da çare bulma gücünü edinir. Karamsarlığa abone olmak, aptallıktır."
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Psikanalitik sürecin ayrıcalığı ve özelliği psikanalistin analizanın kendi duygularını, düşüncelerini, çatışmalarını ve tüm olarak söylemek gerekirse, kendi öznelliğini "sahiplenmesine" yardım etme uğraşıdır. İnsanlar çoğu kez dertlerin sorumlularını da, çözümlerini de dışarıda ararlar. Bu yönelimde iki dışarısı (dış) vardır. Birinci dış bilinçdışıdır. Görülmek istenmeyenler bilinçdışına süpürülür. Diğer dış, sosyalliğin, ötekilerin, nesnel gerçekliğin oluşturduğu "dış dünya"dır. Savunmaların işlevselliği bu iki "dış"ı bir araya getirir. Görülmeyenler, görülemeyenler, görülmek istenmeyenler bilinçdışına bastırılır ve/veya dışa yansıtılırlar. Savunmalar bu derece etkin olduğu zaman öznel dünyanın boyutları ve derinliği daralır, yüzeyselleşir. Kişi "Kral Oidipus trajedisi"nde olduğu gibi kötü şeylerin kökenini kâhinlere sorar; onların söylediklerine dayanarak, etrafa adamlar salar. Arayışı dışarıdadır. Ancak zaman geçtikçe ve dışarıdaki arayışın nesneleri tükendikçe, köken ve sorumlu olarak işaretler onu göstermeye başlar. Bu durumda sıkıntısı ve kaygısı artar.
0 yorum
nur yıldız

nur yıldız

@nuryildiz

Sabahları uyandığıma sevinemiyorum. Gecenin sıkıntısı, öğleye kadar sürdüğü için, sabahın verdiği diriliği yaşayamıyorum. Öğleden sonra da akşamın hüznü çöküyor.
ataç ikon Tutunamayanlar
9 (1263 oy)
0 yorum
dilara ekim

dilara ekim

@dilaraekim

Baştan başa aşk içinde geçen bu hayat, doğa yasaları bakımından uğursuz bir ayrıcalıktır. Her çiçek solar, bütün mutlulukların ertesi günü kötüdür, ertesi günü varsa. Gerçek hayat bir sıkıntıdır.
ataç ikon Vadideki Zambak
7.6 (486 oy)
0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

Sıkıntı, Heidegger'e göre, insanın temel ayırt edici ruh halidir.
0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

Kronik acılaşma vakalarında, söz konusu kişi hastalığını haftada yalnız bir kez hisseder, pazar günleri öğleden sonraları. O durumda tek düze bir işle oyalanamadığından, belirtiler ortaya çıkar. Bir türlü geçmek bilmeyen o sakin öğle sonları cehennemden farksızdır, kişi huzur yerine derin ve kesintisiz bir sinirlilik içinde olduğundan hayatında bazı şeylerin hiç de doğru düzgün gitmediğini fark eder. Derken, pazartesi günü gelir ve acılaşmış kişi, bir gün önceki sıkıntısını unutur ama hiçbir zaman doğru dürüst dinlenecek vakti olmadığından, hafta sonlarının çok çabuk geçtiğinden şikayet etmekten geri durmaz.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Dal gamına ey can, çünkü sabır, sıkıntının anahtarıdır; dal gamına da sonucu melhemi yüz göstersin; sıkıntının anahtarıdır sabır.
Dertlere, kederlere öylesine dal ki sonucu, ansızın Tanrı kürsüsü de tapına gelsin, ulu arşı da; çünkü sıkıntının anahtarıdır sabır.
Dünyanın nuruyla gül de dünyanın düğünü derneği ol, yasından kurtul, emniyete ulaş, çünkü sabır, anahtarıdır sıkıntının.
A gönlüm, erkekten de vazgeç, kadından da; sök, çıkar onların sevgisini içinden de aşkla dayın da olsun, amcan da; çünkü sıkıntının anahtarıdır sabır.
Gökyüzü gibi iki büklüm olur, buyruğa uyarsan felekten de, eğri düzen işlerinden de kurtulursun, sabır anahtarıdır sıkıntının.
Hem benlikten halâs olursun, hem perçemini eline dolar da boynunu vurursun şeytanın; sıkıntının anahtarıdır sabır.
İkbalin ayağına gelir, devletin huzuruna. Kademiyle kutlanırsın, sabır, sıkıntının anahtarıdır.
İçinde bir dert var ki işin, onun yüzünden tersine düşüyor; hemencecik onu bağla sımsıkı; çünkü sıkıntının anahtarıdır sabır.
Tanrının bir hoş alemi vardır, bir an bile şu âleme bakma; Tanrı'dan başka mahrem yoktur o aleme, sabır sıkıntının anahtarıdır.
Sus, sırları söyleme, sus ki "mim ledün" sırrına ağyar nasıl erebilir?
Sıkıntının anahtarıdır sabır.

Hz. Mevlâna
Divân-ı Kebir
ataç ikon Divan-ı Kebir
10 (2 oy)
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Baştan başa aşk içinde geçen bu hayat, doğa yasaları bakımından uğursuz bir ayrıcalıktır. Her çiçek solar, bütün mutlulukların ertesi günü kötüdür, ertesi günü varsa. Gerçek hayat bir sıkıntıdır.
ataç ikon Vadideki Zambak
7.6 (486 oy)
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Geleceğe ilişkin tek beklentisi ertesi gün geçireceği bir başka kasvetli gündür.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Garip düşünceler; karanlık, boğucu duygular ruhumu sıkıştırıp duruyor.
ataç ikon Beyaz Geceler
8.4 (422 oy)
0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Doğal Yaşam ve Başkaldırı
Can sıkıntısına gazel yazmak değil amacım;
Sabah tüneğinde dikilip böbürlenerek öten horoz gibi
kuvvetle haykırmak istiyorum,
komşularımı uyandırsam yeter.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sıkıntı sözcüğü, "sıkmak" fiilinden türemiştir ve yaptığı da budur işte: bağırsaklarını sıkar ve diyaframını felce uğratır, karnının alt tarafına baskı yapar ve çok zaman da kötü önsezilere eşlik eder.
0 yorum
sıkıntıdan bir zırhım var, neşe işlemez
yaşamıyorum artık, böylece kimse beni öldüremez.
ataç ikon Gerçek Rüya
9.33 (3 oy)
0 yorum
CANSU BAYRAM

CANSU BAYRAM

@cansubayram

Sıkıntı, dert, tasa "Allah'a Sevgili" olandan başkasına inmedi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Dostunun yaptığı sıkıntı ve beladan kendi yapmışcasına yüzü kızaran kişiye dost denir.
0 yorum
Lunnyysvet

Lunnyysvet

@fatihim

Ne zaman bir sıkıntı içinde kalsan hemen Rabbine dön ve de ki; Ben bu sıkıntıya senin rızan için katlanıyorum ya Rabbi senden gelen her şey rahmettir.
ataç ikon Bana Allah Yeter
8.2 (146 oy)
0 yorum
Beyaz_Gece

Beyaz_Gece

@beyazgece0

... Umarım siz de doktorum gibi bana sigaranın zararlarından bahsetmeyeceksiniz. Ciğerlerimdeki lekeler içtiğim sigaradan değil, sizin için çektiğim sıkıntılar yüzündendir, bunu bilmenizi istiyorum. İkiyüzlülüğünüzden ve sahtekârlığınızdan dolayıdır. Kıskançlığınızdan, fesatlığınızdan dolayıdır. Manasız huzursuzluğunuzdan, işe yaramaz çabanızdan dolayıdır.
0 yorum
Halil Yakut

Halil Yakut

@liveyourlife

Pırıl pırıl, güzel bir sabahtı, ama nedense içimde bir sıkıntı vardı. Kendimi ıssız kırlara atmak istedim. Her zaman olduğu gibi, insanların bu güzelim günü mahvedeceklerini iyi biliyordum.
ataç ikon Ekmeğimi Kazanırken
8.8 (58 oy)
0 yorum
Hande Aksay Doğan

Hande Aksay Doğan

@handeaksay0

"Sevgili küçük kırlangıç!" dedi prens; "Bana olağanüstü şeyler anlatıyorsun ama her şeyden olağanüstü olan insanların çektiği sıkıntılardır. Sefalet kadar büyük bir giz yoktur. Şehrimin üstünde üç küçük kırlangıç ve orada gördüklerini anlat bana!"
ataç ikon Mutlu Prens
9 (74 oy)
0 yorum
/ 3