up
ara

Siyah İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Siyah geçen, Siyah temalı, Siyah tarafından söylenmiş veya Siyah hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
EL_NINO

EL_NINO

@elnino

İnsanlık fena bir ihtimali bir kere kendisine ufuk bilmesin; bir kere uçurumu görmesin. Bir daha ondan geriye dönemez. Onu giyinir. Kıymetli bir şeyiniz, iyi bir yazma, güzel bir gramofon, bir Acem halınız var mı, sakın onu satmayı bir imkan gibi düşünmeyin, evliyseniz karınızı boşamayı, seviyorsanız sevdiğiniz kadına darılmayı bir kere olsun aklınıza getirmeyin. Sonra bu işlerden ne kadar çekinirseniz çekinin, mıknatıslanmış gibi, arkanızdan itiyorlarmış gibi onu yaparsınız, insan hayatında sakınmak yoktur. Hele kütle halinde, asla. Bir kere uçurum göründü mü, ölüm simsiyah diliyle konuştu mu?
(394)
ataç ikon Huzur
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zeynep Çeri

Zeynep Çeri

@zeynepceri

Hem acıyı yaşayacaksın hem de tatlıyı. Biri olmadan diğeri olmayacak bilesin. Her ikisinin de tadını çıkartmayı öğrendiğinde yaşıyor olacaksın. Nasıl ki güneşe bulutlar olmadan bakamazsan, nasıl ki karanlık olduğunu yıldızlar çıkmadan anlayamazsan, hayat da böyle… İniş ve çıkışlı olacak, hiçbir zaman düz çizgi değil. Hem siyah hem de beyazdır, ebruli hiç olmayacak.
ataç ikon Kumbara
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nevra Yıldız

Nevra Yıldız

@fransizkoylu

Sadece, birlikte gülebildiğimiz, dünyanın siyah, beyaz ve gri değil rengarenk olduğu günlere dönebilmemizi umut ediyorum..
ataç ikon Gizlidir Bütün Aşklar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Tuhaf Şeyler Dükkanı
En sevdiğim renkti siyah. Sonun değil başlangıcın.ölümün değil dirilişin yansımasıydı bana göre. Güçlüydü ve bir o kadar dingin...
ataç ikon Tuhaf Şeyler Dükkanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
şevval

şevval

@sevval324

Günah da ah'la kafiyelidir. O da siyah'la, simsiyah'la , vah'la, eyvah'la. Lakin hepsi de Allah'la. Ah'tır kafiyelerin en güzeli.
ataç ikon Nar Ağacı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
İnan Yüce

İnan Yüce

@inanyuce

İnce kemikli boynunu kaldırıp sessizce içen Zorba'ya baktım. Ona bakıyor ve bu hayatın gerçekten ne şaşırtıcı bir sır olduğunu, insanların, fırtına tarafından kovalanan sonbahar yaprakları gibi nasıl birleşip ayrıldıklarını ve insanın bakışlarıyla sevdiği kimsenin yüzünü, vücudunu ve el hareketlerini boşuna yakalamaya çalıştığını, birkaç yıl sonra da, gözlerinin mavi mi, yoksa siyah mi olduklarını hatırlamayacağını düşünüyordu.
ataç ikon Zorba
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Kimsen olmadığını düşün bir. Diyelim ki siyah olduğun için yatakhaneye gidip kağıt oynayamıyorsun. Nasıl hissedersin kendini o zaman? Düşün ki bütün gün burada oturup kitap okumak zorundasın. Hava kararana kadar at nalı oynayabilirsin tabii, ama sonra işte buraya gelip kitap okumaktan başka yapacak bir şeyin yok. Kitaplar işe yaramıyor. İnsanın yanında olacak birine ihtiyacı var.''
İnlemeyi andıran bir sesle devam etti: ''İnsan yanında biri olmazsa delirir. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında olsun.
ataç ikon Fareler ve İnsanlar
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gamize

Gamize

@friolero

Enerjimi bütün dünyayı muhteşem, sadece muhteşem hissettiğime ikna etmekle ziyan etmeseydim, mutluymuşum gibi yapmak çok daha kolay olurdu.
ataç ikon Siyah Buz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Bir kelebek uçuyor, uçuk mavi kanatlarında siyahlar var
ataç ikon Kelebek
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
FULYA GÜN

FULYA GÜN

@fulyagun

İyiyle kötüyü, siyah ve beyaz gibi, keskin çizgilerle kim ayırabilmiş ki? Siyahın içinde biraz beyaz, beyazınkinde de siyah yok mudur?
Hem yaşamın başka renkleri de var. Sorun,onları görebilmek ya da siyahla beyaz arasında çakılı kalmakta. Bu aşamayı gerçekleştirmeyi başaranlara "mutlu insan" diyorlar.
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Modern Avrupa kökenli çıplaklık kültürünü hariç tutarsak, insanlık –Avrupa’nın çoğunluğu da dahil-, hiçbir zaman makul sınırları aşmadı. Erkeğin, sakal bırakarak sevap beklemesi saflık veya kurnazlık; kadının saçını da cinsel bir unsur olarak görmesi sapıklıktır. Peçe ve çarşaf, kadını önce yoğun veya salt ‘’cinsel’’ bir varlık olarak tasarlama; sonra da bütün renklerin ve kumaşların şıklığına ve güzelliğine ‘’karşıt’’ olarak tek ‘’siyah’’ renkle onu mahkum etme ve frenleme girişimidir. Bu yaklaşım, Freud’u teoride yadsınmasına rağmen, pratikte onun her türlü insan edimini libido ve cinsellik ile açıklama girişimini onaylamaktadır. Böylece insanların karakterleri, akılları ve iradeleriyle insan oldukları; esas olanın, bunları eğitmek olduğu göz ardı edilir. Kur’an’ın deyimi ile ‘’esas olanın takva örtüsü olduğu’’ (Araf 7/26) unutulur.

İlhami Güler, Direniş Teolojisi,’Peçe ve Çarşaf Neyi Örtüyor?’, Ankara 2011, s.123-124.
ataç ikon Direniş Teolojisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
irem

irem

@iremnu

Kendime karşı oynamaya kalkıştığım andan itibaren, bilinçsizce meydan okumaya başlıyordum. Siyah ve beyazdan oluşan her iki ben de yarışa girişmeden edemiyordu ve her ikisi de yenmek, kazanmak için kendine göre bir hırsa, bir sabırsızlığa kapılıyordu; siyah olan ben; beyaz olan ben'in yapabileceği her hamleyi heyecanla bekliyordu. Bir tanesi bir yanlış yapınca, öteki ben sevinçten havalara uçuyor ve aynı anda da kendi beceriksizliğine kızıyordu.
ataç ikon Satranç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
irem

irem

@iremnu

Bu tinsel savaşta siyah, beyazın o an hangi manevrayı yapabileceğini bilemez ve sürekli tahminler yürütmeye ve çıkış yolları bulmaya çalışır, öte yandan beyaz da siyahın hain amaçlarını anlamaya ve baltalamaya uğraşır. Siyah ve beyazı aynı kişi oynarsa, tutarsız bir durum ortaya çıkar, aynı beyin bir yandan bir şeyi bilmek, öte yandan bilmemek durumundadır, beyaz olarak oynarken bir dakika önce siyah olarak istediği ve amaçladığı şeyleri kafasından silip atabilmelidir. Böyle bir ikili düşünme, bilincin tümüyle bölünmesini gerektirir, beyin işlevinin mekanik bir alette olduğu gibi istendiğinde açılıp kapanmasını ister; yani satrançta kendine karşı oynamak, kendi gölgenin üstünden atlamak gibi bir çelişkidir.
ataç ikon Satranç
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Büşra Yıldırım

Büşra Yıldırım

@busrayildirim

Siyah...
Hikâyemizi anlatırken kullanacakları tek renk.
ataç ikon Ateş Çemberi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

GÖKKUŞAĞININ B İT T İĞ İ YERDE
Gökkuşağının bittiği yerde
Bir ülke olacak kardeşim,
Ve orada dünya bütün şarkılarını söyleyebilecek.
Biz de birlikte söyleyeceğiz kardeşim, sen ve ben
Hem de senin beyaz olmana
Benimse olmamama karşın.
Biraz buruk bir şarkı olacak kardeşim
Çünkü ikimiz de besteyi bilmiyoruz,
Zor bir beste olacak kuşkusuz.
Ama sen ve ben öğrenebiliriz kardeşim.
Ne siyah ne de beyaz şarkı var aslında
Yalnızca müzik var kardeşim.
Ve işte bu o müzik, bizim de birlikte söyleyeceğimiz
Gökkuşağının bittiği yerde.

Richard Rive (d. 1931)
ataç ikon Dünya Şiir Antolojisi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
homoviator

homoviator

@homoviator

Liza Teyze
(Evet?)
Ben neyim?
(Ne demek sen nesin?)
Irmakta bir çocuğa rastladım
Dedi ki o bir Zuluymuş.
Teyzem güldü.
(Sen Renklisin,
üç çeşit insan vardır;
Beyazlar, Renkliler
ve Siyahlar
Beyaz insanlar en önce gelirler
sonra da Renkliler
en sonra da Siyahlar gelir.)
Neden?
(Çünkü bu böyledir.)
Ertesi gün Joseph’i gördüğümde
Göğsümü döverek
Ben Renkliyim dedim.
O da ellerini çırptı ve güldü.

Peter Abmhams (d. 1919)
ataç ikon Dünya Şiir Antolojisi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
zeki solmaz

zeki solmaz

@zekisolmaz

''Siyah olan Ben, beyaz olan Ben'in yapacağı her hamleyi heyecanla bekliyordu...''
ataç ikon Satranç
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yağmur Urhan

Yağmur Urhan

@yagmururhan

Tam bir çelişki yumağısın. Siyahla beyaz gibi.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Örümcek ağları güvelerin yumuşaklığıyla yüzüme değiyordu. Siyah yağmurluğuma kendi gölgem gibi sarınarak hap şişesini açtım ve hapları yudumlar arasında birer birer, hızla yutmaya başladım. Önce hiçbir şey olmadı ama şişenin dibine yaklaştıkça gözlerimin önünde kırmızılı mavili şimşekler çakmaya başladı. şişe parmaklarımın arasından kaydı ve yere uzandım. Sessizlik, yaşamımın çırılçıplak çakıllarını, kabuklarını ve tüm darmadağın yıkıntısını çırılçıplak ortaya sererek çekiliyordu. sonra, gerçekle hayalin sınırında, birden toparlandı ve kocaman bir dalga gibi beni uykuya sürükledi.
ataç ikon Sırça Fanus
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 2