up
ara

Soru Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Soru geçen, Soru temalı, Soru tarafından söylenmiş veya Soru hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Karartı

Karartı

@kararti

Eğer aydınlanıp aydınlanmadığınızı soruyorsanız, aydınlanmamışsınız demektir.
ataç ikon Aydınlanma Fenomeni Altın Çağın Doğuşu...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
BERNA

BERNA

@bernagillerden

Soru işaretleri gereksizdir. Çünkü hemen her cümle yanıtı olmayan bir sorudur.
ataç ikon Her Şeyin Sonundayım
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Kim olduğumuz sorusuna cevap ararken, aklımız hep, kim olacağımız sorusuyla karışıyor. Ki olacağımızı düşündüğümüzde ise kim olmak istediğiiz sorusu peşimizi koyvermiyor. Gerçekte, kim olduğumuzu öğrenme süreci içinde bile kimliğimiz yeniden oluşuyor. Sanki Werner Heisenberg'in belirsizlik ilkesine tabi olmuş gibiyiz. Nerede olduğumuzu öğrenmeye çalışırken nereye gittiğimizin bilgisi elimizden kaçıyor, eğer nereye gittiğimizi bilme gayretine kendimizi kaptırırsak nerede olduğumuzu unutma tehlikesine uğruyoruz. Ama bütün bu belirsizlik içinde karartılamayacak, önemi azaltılamayacak, vazgeçilemeyecek bir kalkış noktamız var: Bizler, hepimiz birer ürünüz. Hepimiz husule geldik, hepimiz oğullar ve kızlarız.
ataç ikon Waldo Sen Neden Burada Değilsin
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

...işte, iki sorunuza yanıtım: Din, insanın kendine özgü kişiliğiyle sonsuz evren arasında kurduğu belirli bir ilişkidir. Ahlaksa, bu ilişkiden doğan sürekli bir yaşam ilkesidir.
ataç ikon Din Nedir
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Hapsedildikleri yerlerde hayvanlar, vahşi doğadaki kuzenlerinden her zaman daha düşüncelidirler. Bunun nedeni; içlerinde en sığ olanın bile bu hayat tarzında çok yanlış bir şeyin olduğunu sezmeden edememesidir. Daha düşüncelidirler derken muhakeme gücüne sahip olduklarını kastetmiyorum. Fakat yine de kafesinde çılgınca gezinen kaplan bir insanın kesinlikle bir düşünce olarak tanımlayacağı bir şeyle meşguldür. Ve bu düşünce bir sorudur: Neden? neden, neden, neden, neden, neden? Kaplan kafesinin parmaklıkları arkasında sonu hiç gelmeyen yolunu yürürken her saat, her gün, her yıl bu soruyu kendisine sorar. Soruyu analiz edip üzerinde durarak ayrıntılara inemez. Eğer bir şekilde ‘ne neden?’ diye sorabilseydin, sana yanıt veremezdi. Buna karşın bu soru, beyninde söndürülemez bir alev gibi, iç dağlayan bir acı vererek yanar ve bu durum hayvanat bahçesi bakıcılarının ‘geri dönüşü olmayan biçimde yaşamı inkar etme’ olarak tanımladıkları nihai uyuşukluk haline girinceye kadar da yok olmaz. Ve tabii ki bu sorgulama, hiçbir kaplanın doğal ortamında yaptığı bir şey değildir.
ataç ikon İsmail
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Esra Bülbül

Esra Bülbül

@esrablbl

Ve sonuçta şu soruya varmıştım: Bir insanı geçmişinden dolayı eleştirmek bana mı düştü?
ataç ikon Uçurtma Avcısı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fulya uysal

fulya uysal

@panmarsyas

Her zaman yığın yığın soru vardı ona sormak istediğim, ama usuma gelmiyor, dilsiz kalıyorlardı. kafadan değil de yürekten, dile dökülemeyecek yerden geliyorsa bir soruyla da özetleyemezsin, bin soruyla da.
ataç ikon Kral Salomon'un Bunalımı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Hayata ilişkin sorularıma cevap arayışlarımda ormanda kaybolmuş bir adamın hissedebileceklerini hissettim.
ataç ikon İtiraflarım
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

"Hayatın anlamı nedir?" sorusuna alabildiğim tek yanıt şuydu; Sen "hayatım" dediğin şeysin, sen parçacıkların rastlantı sonucu bir araya gelmesinden oluşan geçici bir şeysin. Bu parçacıkların karşılıklı etkileşimleri ve değişimleri sende "hayatım" dediğin şeyi oluşturmaktadır. Parçacıklar bir süre daha bir arada kalacak, sonra bunlar arasındaki etkileşim duracak ve senin "hayat" dediğin şeyinde, sorularının da bir sonu gelmiş olacak. Sen rastlantısal olarak bir şeyin küçük bir parçasısın. O küçük parça mayalanmakta. Küçük parça bu mayalanmaya "hayat" adını veriyor. Parça bütünden kopacak, mayalanma ve de bütün sorular son bulacak.
ataç ikon İtiraflarım
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
assli

assli

@aslicaparr

Şimdi soruyorum sana Selim; İnsanın yarasını tek başına, kendi kendine sarması iyileşmek midir? Bukre'nin bu sorusunun altındaki derinlikte kayboldu Selim. ''Değildir.'' diyebildi fısıltıyla. ''Sadece ayağa kalkmaktır belki ama iyileşmek değildir.'' dedi.
ataç ikon Bukre
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
kitap pınarım

kitap pınarım

@kitappinarim

Yabancı bir düşünüre: Demagog kime derler, diye sormuşlar.

-Sandalı kendisi sallayıp da, denizde korkunç bir fırtına olduğuna herkesi inandıran adama derler, demiş.

Bizde tam tersinedir.

Tayfun patlamış, dalgalar kabarmış, sandal alabora olmak üzereyken, dümene kurulup, güleç bir yüzle: Hava enfes, denizde kırışık yok, pupa yelken gidiyoruz, diyen adama derler.
ataç ikon Uçuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Halil Yakut

Halil Yakut

@liveyourlife

Önce kendine bağlayıp sonra gidenler var, en çok onlara kızıyorum. Neden yapar ki bir insan bunu? Önüme binlerce soru getir, cevaplarım. İstersen üniversite sınavlarında tam puan alırım. KPSS'de rekor kırarım ama bana o soruyla geldiğinde verecek cevap bulamam. Susarım çünkü söyleyecek bir şey yoktur. İşte bence o insan yalandır. Sevdiği de yalan, varlığı da yalan, kaldığı da...
ataç ikon Sabah Uykum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Seda Nur Sever

Seda Nur Sever

@alpike

Şimdi kendinize garip bir soru sormanızı istiyorum. Kendinize, inandığınız şeylere neden inandığınızı sorun. Bir şeye neden inanırım.
ataç ikon Gözlerini Sımsıkı Kapat
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Sıradaki soru?
Neden bu kadar dangalaksın?
Herkes bir konuda uzmanlaşmalı, değil mi?
Şey, harika bir iş çıkarıyorsun.
ataç ikon Obsidiyen - Lux Serisi 1. Kitap
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Melda Doğan

Melda Doğan

@meldadogan

ADAM: Bu sorulara bayılıyorum."Hah geldin mi? Çıktın mı?" Bazı insanlar gözlerinin önünde gelişen olaylara radyo tiyatrosu sahnesiymiş gibi davranırlar. Yani kendilerinin görmesi yetmez, duyanlar da anlasın isterler. Senin de en sevdiğin konuşma biçimi bu. Yıllardır şu kapıdan girdiğimde duyduğum ilk söz; Hayatım sen mi geldin? Yok sevgilim şimdilik öylesine uğradım, aslında birazdan geleceğim! Bu seferki tam bir geliş sayılmaz.
ataç ikon Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Özlemclk

Özlemclk

@ozlemclk

Hala sorumdan kaçıyorsunuz Josef. Kendi yaşamınızı tam anlamıyla yaşadınız mı? Yoksa yaşam mı sizi yaşadı? Siz mi seçtiniz? Yoksa o mu sizi seçti? Sevdiniz mi? Yoksa pişman mı oldunuz? Yaşamınızı tamamlayıp tamamlayamadığınızı sorarken anlatmak istediğim buydu. Yoksa boşa mı harcadınız?

Bu soruların cevabını zaten biliyorsunuz! Hayır, ben seçmedim! Hayır, istediğim yaşamı yaşamadım! Benim için yazılmış yaşamı yaşadım. Ben, gerçek ben, bir mahkûm gibi bu yaşama kapatıldım!

İşte bu Josef, eminim, duyduğun korkunun gerçek kaynağı işte bu. Duyduğun o baskının nedeninin ise göğsünde patlamak üzere olan yaşanmamış bir yaşam olduğunu biliyorsun. Kalbinse her atışıyla seni sona yaklaştırıyor. Zaman sonsuza dek doymayacak kadar açgözlüdür. Durmadan yer, yutar; ama geri verdiği hiçbir şey yoktur.
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
SK

SK

@sedabaydar

Tanıştığımızda sana ilk sorduğum soruyu hatırlıyor musun?

Evet, deliliği bilip bilmediğimi sormuştun.

Çok doğru. Bu kez sana öykü anlatmayacağım. Deli olmak, düşüncelerini iletmekten aciz olmak demek. Sanki yabancı bir ülkedesin, çevrede olup biten her şeyi görüyor, anlıyorsun, ama istediğini anlatmaktan, dolayısıyla da yardım bulmaktan umutsuzsun, çünkü orada konuşulan dili bilmiyor, anlamıyorsun.

Hepimiz hissetmişizdir bunu.

Hepimiz şu ya da bu biçimde deliyiz zaten.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
svly inan

svly inan

@svlyinan

Bir kağıt aldım elime ve hemen en başa ilk sorumu yazdım; "Buralarda aşk ne demek?"
ataç ikon Doğuda Aşk Böyle Yazılır
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Hande Aksay Doğan

Hande Aksay Doğan

@handeaksay0

Bence siz, hangi soruları soracağınızı bilmeden, soramadığınız soruların cevaplarını arıyorsunuz.
ataç ikon Savaşçı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Erkin Çoban

Erkin Çoban

@erkincoban

Tüm evren bir soruysa, o zaman mistisizm buna bir yanıttır ve evrenin müziği mistisizmi söyler. Hiçbir yanıt tam değildir ama ben içlerinden sanatı seçerim.
ataç ikon Bütün Ruhlar Günü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 3