up
ara
ÜYELER
DİĞER

Tapmak İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Tapmak geçen, Tapmak temalı, Tapmak tarafından söylenmiş veya Tapmak hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Üçüncü yüzyıldan itibaren Hıristiyanlık dünyaya Kilise olarak yayılmış ve bu şekilde de kalmıştır. Puta tapan Romalılar Hıristiyanlığı kabul ettikten sonra Kiliseyi Devlet bünyesine alarak birçok bakımdan puta tapan bir Devlet halinde kalmaya devam ettiler. Belki de zaten böyle olması gerekiyordu. Fakat Roma Devleti puta tapanlar uygarlığı anlayışını fazlasıyla benimsemişti. Devletin amaçları ve kuruluş emelleri bunun en iyi örnekleridir. Öte yandan İsa Kil-isesi hangi Devlette yer alırsa alsın ana amaçlarından hiçbirini gözden çıkaramaz. Tanrı buyruğuyla üzerine aldığı ödevleri başarmak için sarsılmaz bir kararlılıkla çalışmaktan vazgeçe-mezdi. Bu amaçlardan biri, bütün dünyayı olduğu gibi puta tapan Devleti de Kilisenin hükmüne almaktır. Böylece Kilise,herhangi bir “toplumsal birlik” ya da eserini yanıtladığım yazarın deyişiyle “Din amaçları uğruna birleşenler topluluğu” olarak Devlette kendine belirli bir mevki aramamalı, tam tersine, her Devlet, Kiliseye aykırı ne varsa uzaklaştırarak ona üstünlük sağlamalıdır. Bu durum ne devletin, ne de başındakilerin büyüklüğünü gölgeler, şan ve şerefini sarsar. Tam tersine onları yanlış, hâlâ putperestliğe yönelmiş sapık yoldan çekip alarak ölümsüz amaçlara ulaştırır, gerçek yoluna çıkarır. Bunun için Kilise Mahkemelerinin Temelleri kitabının yazarı araştırmalarının sonunda bu temelleri ortaya koyarken günah,kusur dolu çağımızda sadece birtakım kaçınılmaz ve geçici uzlaşma esasları bulduğunu bilmeli; o kadar. Fakat eserin yazarı,sunduğu ve demin Yosif Pederin bir kısmını saydığı temellerin sarsılmaz, doğadan gelme, sonsuzluğa kadar da yaşayacak çeşit-ten olduğunu ileri sürerek gösterdiği cüretle Kiliseye, onun kut-sal, dokunulmaz ve ölümsüz yazgısına karşı gelmektedir.
ataç ikon Karamazov Kardeşler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Asu Aygün

Asu Aygün

@asu

"İzin ver seni seveyim." dedi boğuk bir sesle.
"Evet" deyince beni kollarına aldı ve dudakları dudaklarımı buldu. Yakarır gibi, tapar gibi, üzerime titrer gibi... Beni sever gibi.
ataç ikon Karanlığın Elli Tonu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ebru YAVUZ

Ebru YAVUZ

@ebrugiller

Sıradan bir şarkıcı için intihar etmeye kalkan fakat 'inanıyorum' dediği ilah için kılını bile kıpırdatmayanları düşünecek olursak zaten insanlar şarkıcıya, türkücüye, artiste, aktriste, gıvıra zıvıra tapıyordu açık açık.
ataç ikon Parayı Bulduğum An Alayını
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

Yüce rabbim,
sana cennet umuduyla taptıysam eğer,
o cennetin kapılarını kapat bana.
Sana, senin için taptıysam eğer,
güzel yüzünü bahşet bana.
ataç ikon Sıcak Bir Aşk Masalı
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
bonbobi

bonbobi

@borboni9

Zerdüşt, hayata bağlıyor, Buda hayattan kaçıyor. Zerdüşt hoşgörülü, ateşe tapıyor, Buda sönük ateş Nirvana'yı arıyor.
ataç ikon Aşka Adanmış Bir Ömür Hatice
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Sevcan A.

Sevcan A.

@sevcanaslan1293

Allah'ın güzelliğini rüyasında görüp ona aşık olan dervişe inanıyoruz da neden sevgilisinin hayaliyle özleme tutulan aşıka inanmıyoruz. Eğer ona inanmayacaksak aşk, surete tapmaktan gayrı ne olur ki?
ataç ikon Katre-i Matem
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@askkoleksiyoncusu

...hepsi birbirini yalanlamaya çalışıyor, biri hangi Tanrı'ya tapmak gerek diye geveliyor (Hinduizm), diğeri hangi tarih öncesi peygamberin amcaoğlunu desteklemek gerek diye geveliyor (İslam). Tam bir kargaşa.
ataç ikon Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

Yüreğim katılaşıyor; çift ağızlı bir törpü iki yanımdan kemiriyor beni; bir yanımla onun yüceliğine tapıyorum; bir yanımla dağınıklığını hor görüyorum, ona böylesine üstün olan ben, onu kıskanıyorum.
ataç ikon Dalgalar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum