up
ara
ÜYELER
DİĞER

Tecrübe İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Tecrübe geçen, Tecrübe temalı, Tecrübe tarafından söylenmiş veya Tecrübe hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Mina Saliha

Mina Saliha

@psikologhatun

Şansa ihtiyacın kalmadığında ayağına gelen şans, şanssızlıktır. Ne yazık ki acı tecrübelerle öğrenir bunu insan. Yine de hayatı suçlamamak gerekir, çünkü çirkin hayat yoktur, o hayatı çirkinleştiren insanlar vardır.
ataç ikon Kıyısızlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Mustafa Acun

Mustafa Acun

@mustafaacun

Hiçbir misal ve tecrübe, insanlığı kandıramıyor. O, kifayetsizi ve dalâleti hemen seziyor. Menfiyi, çürüğü, günübirliği sezmek işten bile değil, fakat müsbeti, sağlamı, devamlıyı bulmak, dâvaların dâvası…

Niçin o kadar tapındığı müsbet ilimler ona tesellisini vermiyor. Ölülerin kalbini şişelerde zıplatan doktorları; suyun altına, havanın üstüne merdiven kuran mühendisleri; Londradaki fısıltıyı Tahranda dinleten kâşifleri var. Bütün bunlar içinin yıkıntısına niye ilâç değil?..

Ruhunun bütün nizamı çöktü. Bestekârın kulağına eski vecdin sesleri yerine sar’alı kadın çığlıkları ve Afrikalı vahşi tepinmeleri geliyor. Ressamın gözüne, eski âhenkli yüzler yerine, yedi başlı zebanîler ve kemik hastalıkları koğuşundan seçilmiş hilkat galatları görünüyor. Mimar, gökyüzüne bağırsak gibi şeyler çekiyor. Şairin şiiri, daha içini okumadan, uzaktan bakıldığı vakit, kocakarı ağzı gibi yıkık dökük… Üstünde oturduğumuz eşya, taş devri âletleriyle yontulmuş, işsizlik, ümitsizlik ve bedbinlik teneşirleri…

İnsanlık bunalıyor!!!

İşte bütün dâva; insanlık bunalıyor!!!

Belki de bunalmaktan kurtulmak için ayaklandırdığı kıyamete rağmen insanlık bunalıyor. Ve asıl bundan sonra bunalacak!…

Son yıllarda zamanın en ince çizgisine dokunan filozof ormanlarda dolaştı; ve (Bunalma felsefesi) başlığı altında korku ve sıkıntıyı bestelemeğe çalıştı. Şimdi de insanlığın beklediği yeni ve büyük (metafizik)ten bahsediyorlar!Artık anlıyoruz; Allah dünyamızdan çekilmiştir!
Dünyanın ve her şeyin mutlak sahibi dünyadan çekilmedi; dünyanın kalbleri, kendilerini onun nurundan çekti. Allah dünyamızdan çekilmiştir.
ataç ikon Tanrı Kulundan Dinlediklerim
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Akıllı insan başkalarının bilgi ve tecrübelerini hayat denklemine katar. Kendisinden önce yaşayanların birikimini devralır. Bu birikimin üzerine kendi bilgi ve tecrübelerini ilave eder. Eğer bilgiyi baştan öğrenseydik, ilerleme olmazdı.
ataç ikon Nasihatler
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
umhn

umhn

@umhn

Rastgele bir numara çevirdim, genç bir kız açtı.
“Pardon devlet memuru musunuz?”
“Sapık mısın?”
“Hayır. Memur musunuz?”
“Değilim.”
“Güzel. Ben sapık değilim siz de memur değilsiniz. Peki o zaman bu şehrin en işlek caddesi neresi acaba? Herkesin bir gün mutlaka geçeceği cadde.”
“Ne bileyim, İstiklal Caddesi herhalde. Sen kimsin?”
“Bu hayatta rastgele çevirdiği telefon numaralarında karşısına çıkan seslerden başka kimsesi kalmamış biriyim. Belki de ben senin şuuraltınım.”
“Kaç yaşındasın sen?”
“Beni boş ver. Konu ben değilim ki. Hiçbir zaman da olmadım. Asıl sen kimsin? Senin heyecanların neler, tutkuların neler, hayal kırıklıkların neler? Şu hayatta başın sıkıştığında ilk kimi ararsın? Seni karşılıksız seven insan kimdir, ne bok yersen ye seni bağrına basacak insan kimdir? Eğer böyle biri varsa bu akşam onu ara, halini hatrını sor bu vesileyle. Yoksa sen de bir gün benim gibi yapayalnız kaldığında, ufacık bir şeyi danışmak için bile arayacak kimseyi bulamazsın. Bu sözlerimi harcanmış yıllarımın manifestosu olarak kabul edebilirsin. Çünkü büyük bir tecrübeyle konuşuyorum, tecrübe ıstıraptır güzelim ve zannettiğinden çok daha fazla ıstırap çektim. İstersen sonra yine araşalım, daha 64 dakika bedava konuşma hakkım var çünkü.”
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
hk

hk

@haticeee

Tecrübe hayat takım en büyük öğretmendir.
ataç ikon Küçük Mucizeler Dükkanı
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Betül

Betül

@betulkaya0

Tecrübenin hayattaki en büyük öğretmen olduğunu çoktan öğrenmiştim.
ataç ikon Küçük Mucizeler Dükkanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Polis kıyafeti, hemşire kıyafeti, asker kıyafeti... vs gibi ''İslami kıyafet'' diye bir şey olamaz. İslam, insanlığın tecrübeyle biriktirdiği normal kıyafeti benimser. Evrensel bir din bütün kültürlerin yarattığı estetik zenginliğe,'şıklığa' karşı çıkmaz. Ancak emperyalist veya dogmatik-totaliter bir ideoloji bütün kültürleri ve insanları bir kalıbın içine sokmaya çalışır. Onlara değer vermez, güvenmez, onları aptal yerine koyar. Çünkü ''sözün bütünü aptala söylenir''.

İlhami Güler, Direniş Teolojisi,’Peçe ve Çarşaf Neyi Örtüyor?’, Ankara 2011, s.125-126.
ataç ikon Direniş Teolojisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
araf

araf

@araff

‘Şiir adına lâyık bir şiir, kader tecrübesiyle başlar. Bir tek kötü şairler özgür’dür.’
ataç ikon Burukluk
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Yaşlı, gence “Sende tecrübe yok” der. Genç aksakallıya “Sende hayal gücü yok. Tüm yeni fikirlere kapalısın!” der. Açıkça görülüyor ki kişi için en ideal durum, yaşın getirdiği deneyimle birlikte, gençliğin özelliği olan coşkuya ve hayal gücüne sahip olmasıdır.
ataç ikon Kendini Analiz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Kadın tecrübe edindikçe kalbini daha hızlı açıp hemen sonuç almak istiyor. Karşısına çıkan her erkeğe ‘bu mu acaba’ diye potansiyel gözüyle bakıyor ve beklenti çıtasını yükseltiyor. Bir ilişki yaşamaya başlayınca da sabır kotası dolduğu için ‘haydi sonucu varalım hemen’ durumuna geçiyor. Çünkü aynı zamanda kadının biyolojik saati de işliyor.
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Hilal Özdemir

Hilal Özdemir

@cokfuzuli

Tecrübeden üstün, tecrübeden emin imtihan var mıdır?
ataç ikon Selma ve Gölgesi
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Ülkü Ediz

Ülkü Ediz

@deli

Bir yara izinin asla çirkin olmadığı konusunda bana katılmanızı rica ediyorum. Yara izini yapanlar bunun aksini düşünmenizi isterler. Ama siz ve ben, onlara kafa tutma konusunda bir anlaşma yapmalıyız. Bütün yara izlerini bir güzellik olarak görmeliyiz. Tamam mı? Bu bizim sırrımız olsun. Çünkü, tecrübelerime dayanarak söylüyorum, ölürken yara izi olmaz. Yara izi 'Ben kurtuldum' demektir.
ataç ikon Küçük Arı
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
m.

m.

@bmy

“Kaç yaşındasın sen?”

“Beni boşver. Konu ben değilim ki. Hiçbir zaman da olmadım. Asıl sen kimsin? Senin heyecanların neler, tutkuların neler, hayal kırıklıkların neler? Şu hayatta başın sıkıştığında ilk kimi ararsın? Seni karşılıksız seven insan kimdir, ne bok yersen ye seni bağrına basacak insan kimdir? Eğer böyle biri varsa bu akşam onu ara, halini hatrını sor bu vesileyle. Yoksa sen de bir gün benim gibi yapayalnız kaldığında, ufacık bir şeyi danışmak için bile arayacak kimseyi bulamazsın. Bu sözlerimi harcanmış yıllarımın manifestosu olarak kabul edebilirsin. Çünkü büyük bir tecrübeyle konuşuyorum, tecrübe ıstıraptır güzelim ve zannettiğinden çok daha fazla ıstırap çektim. İstersen sonra yine araşalım, daha 64 dakika bedava konuşma hakkım var çünkü.”
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
Nakun

Nakun

@nurdan

Çünkü benim için hiç önemi yok, inanmış inanmamış başkaları. Lakin tek korkum: yarın ölebilirim kendimi tanıyamadan. Hayat tecrübelerimle şu yargıya vardım ki, başkalarıyla benim aramda korkunç bir uçurum var, anladım, elden geldiğince susmam gerek, elden geldiğince düşüncelerimi kendime saklamalıyım. Ve şimdi yazmaya karar vermişsem, bunun tek nedeni kendimi gölgeme tanıtmak isteğidir.
ataç ikon Kör Baykuş
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Aişe

Aişe

@aise

Tecrübe, başarıya yürüyen bir insanın en güçlü hafızasıdır.
ataç ikon Çocuk Terbiyesinde Doğru Bilinen Yanlışl...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Mısra

Mısra

@yagmur88

Oysa her duygu bir gezegendir. Bunlar Allah'ın gezegenleridir, elbette. O gezegenleri sinsi bir astronom olarak gözlemlemektense, her birinde birer kır gezintisine çıkmak bizi eksiltmez, çoğaltır. İnanmak, o gezegenlerin her birini tecrübe etmek ve oradan bir bütünlüğe, birliğe varmaktır.
ataç ikon Düğümlere Üfleyen Kadınlar
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Hayal Perest

Hayal Perest

@hayal

Aşkta, acısı kadar tecrübelidir insan. Aşk acısı sayılarla değil, derinliklerle ölçülür. İnsan kalbinden kaç kişinin gelip geçtiği değil, kimin hangi derinlikte iz bıraktığı önemlidir.
ataç ikon Bukre
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum