up
ara
ÜYELER
DİĞER

Tehlike İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Tehlike geçen, Tehlike temalı, Tehlike tarafından söylenmiş veya Tehlike hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Mehtap Ç.

Mehtap Ç.

@fulya68

Konuşmak tehlikelidir ve bu tehlike çoğu zaman karşımızdaki insana değil, kendi varlığımıza yöneliktir. Kendi varlığımız dediğim, bir anlamda ego. Az önce de söylediğim gibi,konuşabilmek için, ilk önce kendi egomuzda yarıklar açmamız gerekir. Aksi takdirde varlığımızın zırhı konuşmamızı engeller. Egomuzda açtığımız yarıklar, bir başkasına karşı kendimizi zafiyet içinde bırakır; korunmasız bırakır. O yarıktan varlığımızı incitecek tehditlere açık kalırız.
ataç ikon Konuşmanın İmkansızlığı Üzerine Bir Diya...
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

Harry Potter ve Felsefe Taşı - 1.Kitap

"Önünde tehlike var, arkanda ise güven,
Yardımcı olur sana ikisi içimizden,
Yolunda ilerletir yedi şişeden biri
Bulabilirsen eğer şimdi doğru iksiri,
Birimiz geri yollar, dönersin tıpış tıpış,
İkimiz saf şaraptır, ısırgandan yapılmış,
Üçümüz zehirlidir, hiç çekinmez can alır
Ondan tek yudum içen hemen yığılır kalır.
Seçimini yap şimdi, ver bakalım bir karar
Kalmak istemiyorsan burada sonsuza kadar.
Dört ipucu verelim kolaylık olsun diye
Bu da bizlerden sana çok güzel bir hediye:
Birincisi: Kendini boyuna gizler zehir
Isırgan şarabının sol yanına çekilir;
İkincisi: Başkadır uçlardaki şişeler
İçme onları ölmek istemiyorsan eğer;
Üçüncüsü: Boyları değişiktir hepsinin
Bir zararı dokunmaz cücesinin, devinin;
Dördüncüsü: Hem sağdan, hem soldan ikincisi
Başka başka boydadır, ama aynıdır cinsi."
-Sayfa 253
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

İnsan adını koyabildiği anda, nesneler tehlikeli büyülerini yitiriyordu. İlkel insan, her şeyin ve herkesin adını yanlış koyardı. Bu yüzden de çevresi korkunç bir büyü zinciriyle sarılıydı, tehlikede olmadığı yer ve zaman yoktu.
ataç ikon Körleşme
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Sanrı, kendisiyle savaşılmadığı sürece ayakta kalabilir. Yapılması gereken, insanın içinde bulunduğu tehlikeyi kendi kendine somutlaştıracak gücü bulabilmesidir. Korkulan görüntü, bilinç düzeyine yansıtılmalıdır.
ataç ikon Körleşme
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Hayatı yavaş yavaş yeni bir anlam kazanıyor, ilişkileri birdenbire ciddi ve önemli yanlarıyla görmeye başlıyordu. Tehlikeyle, dolayısıyla gerçek duygularla tanıştığından beri en uzağındakine kadar bütün hallerle bir ortaklık hisseder olmuştu. Kendini her şeyde hissedebiliyordu, onun için eskiden cam gibi saydam olan dünya şimdi aniden kendi gölgesiyle karararak bir aynaya dönüşmüştü. Baktığı, izlediği her şey bir gerçeklik kazanmıştı birdenbire."
ataç ikon Korku
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Aslına bakarsan hala anlayamadığım şey,insanın tehlikesini bilerek bir suçu işledikten sonra itiraf etme cesaretini bulamayışıdır.İtirafı engelleyen bu basit korkuyu her türlü suçtan daha zavallıca buluyorum.
ataç ikon Korku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Param olması gerekmiyordu. Suç işleyip, özgürlüğümü tehlikeye atmak bir tür romantik taşkınlık gibiydi. İşte bu dönemde eroinle tanıştım, bağımlı oldum ve dolayısıyla para kazanmak için ilk kez gerçek bir sebebim oldu.
ataç ikon Junky
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Ama ışık saçmayan bir mum ne işe yarar?"
"Bir derstir, "dedi Armenian, " üstat zincirimizi takmadan önce öğrenmemiz gereken son ders. Cam mum, gerçekleri ve irfanı temsil eder; nadir, güzel ve hassas şeyleri. Bize, bir üstadın, nereye giderse gitsin ışık saçmak zorunda olduğunu hatırlatmak için yapılmıştır ve bilginin tehlikeli olabileceğini hatırlatmak için keskindir. Bilge adamlar, bilgelikleri yüzünden kibir sahibi olabilir ama bir üstat daima mütevazı kalmalıdır. Cam mum bize bunu da hatırlatır. "
ataç ikon A Game Of Thrones: Kargaların Ziyafeti -...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
büşra

büşra

@btekin

Batılılar, binlerce dolar kira vererek Avustralya ve Afrika’nın yamyam (!) kabileleriyle iç içe, onlarla birlikte avlanarak ve kulübelerinde yaşayarak tatil yapmaya başladılar. En tehlikeli yamyamların içinde kafa dinleyip huzur bulabilen Batılının varın ruh kirliliklerini siz tahmin edin. Onları kendilerinden daha tehlikeli bulmuş olsalardı bu tatil şeklini yaratamazlardı. Batılıların, yamyamların içinde huzur içinde uyuyabilmeleri ve buna tatil diyebilmeleri biz Doğulular için büyük tehlike arz etmelidir. Mesaj açık. Aranızda onlara karşı hâlen sempatiyle yaklaşan varsa uyansın! Kimlerle karşı karşıyayız görün artık!
ataç ikon İçinizdeki Öküze Oha Deyin
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Ego için önem taşıyan her değişimin yası tutulur. “Yas tutabilmek değişebilmek demektir. Yas tutamamak, değişiklikleri inkar etmek, birey ve örgütlenme için büyük tehlike taşır” (Pollock, 1977, s.29).
ataç ikon Kıbrıs: Savaş ve Uyum
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Niçe'nin intihar etmeye eğilimli olduğunu gösteren mektuplarını kendi gözleriyle görmüştü.Bunu gizliyor olabilir miydi? Yoksa intihara zaten kararlı olduğu için mi şu anda ümitsizlik taşımıyordu? Breuer daha önce de böyle hastalar görmüştü.Tehlikeliydiler.İyileşmiş gibi görünürlerdi,hatta bir bakıma iyileşirlerdi de;melankolik durumları hafiflerdi;bir kez daha yer,içer ve gülerlerdi.Ama bu iyileşme aslında ümitsizlikten kaçmanın yolunu artık bulduklarını gösterirdi:Ölüme kaçış.Niçe'nin planı bu muydu?Kendini öldürmeye kararlı mıydı?
ataç ikon Nietzsche Ağladığında
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Damlanur

Damlanur

@damlanuralkan

"Bu arayışında kendini her zaman emniyette hisset... Gerçek emniyet kalbinin derinliklerindedir. Bu yüzdendir ki, emniyet tehlikeden uzak durmak değil, kalbinin derinliklerine yolculuk etmendir."
ataç ikon Ölümsüz Kalp
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Uzel

Uzel

@uzel

Yaşam dediğimiz bu acayip, bu karmaşık işte, öyle garip anlar olur ki, insan şu koca evreni büyük bir şaka olarak görür. Bu şakayı pek anlamasa bile, kendisiyle alay edildiği kuşkusuna düşer. Gene de yürekli kalır, tartışmayı doğru bulmaz. Tüm bu olan bitenleri, tüm inançları, tüm din ve mezhepleri, görülür ya da görülmez her şeyi, ne denli kaskatı, ne denli yamru yumru da olsa yutar; sindirme gücü çok gelişmiş bir devekuşunun, mermileri ve çakmak taşlarını yuttuğu gibi küçük zorlukları ve üzüntüleri, beklenmedik felaket korkularını, elini kolunu ya da canını yitirme tehlikelerini, tüm bunları ve ölümü bile, gözle görülmeyen ve sağı solu belli olmayan o koca şakacının, gülerek attığı birer şamar, keyifli birer sille sayar. Söylediğim bu garip duygu, yalnız en zor durumlarda gelir insana. Bu duygu kuşku duymadığımız öyle bir anımızda yakalar ki bizi, biraz önce pek önemli saydığımız bir şey, büyük şakanın ancak bir parçası gibi görünür bize o anda.
ataç ikon Moby Dick - Beyaz Balina
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Belki de diye düşünüyordum, insanlar cinsel arzularıyla yüzleşmek zorunda kalıyordu ve nasıl desem, böyle dizginlenemez cinsel arzularıyla bir hayvandan farksız herifler , böyle tipler olduğu için insanların korkuya kapılmalarına , kendilerini tehlikede hissetmelerine yol açıyordu; çünkü işin doğrusu bazen ben de tam böyle hissediyordum.
ataç ikon Lanetlilerin Saç Stili
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Barış Altınbıçak

Barış Altınbıçak

@barisaltinbicak

Kendini tehlikeye atmaktan korkan kişiye ne yazık! Çünkü o kişi belki de hiç düş kırıklığına uğramayacak ve peşinden koşacak bir düşü olanlar kadar acı çekmeyecek. Ama dönüp de arkaya baktığında (çünkü her zaman, sonunda dönüp arkamıza bakarız), yüreğinden şu sözcüklerin döküldüğünü duyacak: ''Tanrının, yaşadığın her güne ektiği mucize tohumlarını ne yaptın? Yaradanın sana bağışladığı yetenekleri ne yaptın? Hepsini bir çukura gömdün, çünkü onları yitirmekten korkuyordun. İşte, şimdi elinde kalan: Yaşamını yitirmiş olmanın kesinliği.''
1 beğen · 0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Hemen hemen bütün insanlar korkaktır ve korkularının nedenini de çoğu zaman bilmezler bile. Gölgelerden, şaşkınlıklardan, sayısız, adsız tehlikelerden, yüzünü görmedikleri bir ölümden korkarlar. Ama bir sefer olsun gerçek bir ölümle, öyle gölgelerle değil, kılıçla, mermiyle ya da ok ve mızrakla gelen,tanımlanabilir ve kavranabilir bir ölümle karşı karşıya gelmeyi göze alırsan, artık hiçbir zaman korkmazsın.Hiç değilse eskisi kadar korkmazsın.O zaman, öbür insanlardan ayrılırsın işte. Onların dehşet çığlıkları attığı yerde, sen kendini güvenlikte duyarsın. En büyük armağan budur işte. Belki de tek büyük armağandır bu. Kötülükle çevrelenmiş son arınma noktası.
ataç ikon Cennetin Doğusu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

"İşte bu nedenle, acılaşan insanlar için, ünlü kahramanlar da, deliler de bitmez tükenmez bir merak kaynağıdır; çünkü onlarda yaşam korkusu da yoktur, ölüm korkusu da. Kahramanlar olsun, deliler olsun tehlikelere aldırmaz, kim ne derse desin bildiklerini okurlar. Deli intiharı seçer, kahraman bir dava uğruna kendini feda etmeyi ama ikisi de ölür. Bu arada acılaşmış kişi her ikisinin de saçmalığını ve görkemini yorumlamaya çalışmakla geçirir gecesini, gündüzünü. Acılaşmış kişinin öz savunması için yükselttiği duvara tırmanıp dış dünyaya bir göz attığı anlarda olur bu. Derken elleri, ayakları yorulur, yeniden geriye, günlük yaşamına döner."
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

"Kaybedecek hiçbir şeyin yok. Pek çok insan sırf bu yüzden aşktan kaçar, çünkü tehlikede olan çok şey vardır, bir sürü gelecek, bir sürü geçmiş. Senin durumunda ise yalnızca şimdi var. "
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Kadınların psiko-cinsel gereksinimlerinin aile yaşamında ve evlenmede doyurulmamış olduğu yerlerde, karı koca ilişkisinin eksik bir biçimde son bulması ve kadının cinsel heyecanlarını yaşayışının tekdüzeleşmesi sonucunda , sürekli bir doyumsuzluk durumunun ortaya çıkma tehlikesi vardır. Yaşlanmakta olan anne , çocuklarının yaşamını yaşama yoluyla kendini onlarla bir sayma, onların heyecanlarını kendi heyecanı yapma yoluyla kendini bu tehlikeye karşı korur.
.....................

Kızıyla bu duygu katılımını anne o kadar ileri götürebilir ki , kızının sevdiği adama bile aşık oluverir.
ataç ikon Totem ve Tabu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

Aidiyetimin 'klinik belirtileri'nin, onların deyimiyle' semptomlarım'ın ne zaman başladığını bilmiyorum. Tam olarak hangi kıyım söz konusuydu, hatırlamıyorum; ama birdenbire bütün parmakların beni işaret ettiğini, olağanüstü bir görülebilme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğumu hissettim.
İşte o, yakalayın! Dünya çapında biri olduğumu, sınırsız sorumluluk taşıdığımı keşfediyordum. Zaten psikiyatrlar da bu yüzden sorumsuz olduğuma karar verdiler. Dünya çapında bir işkenceci olduğunuzu hissettiğiniz anda, 'işkence kurbanı' teşhisini yapıştırıverirler size.
ataç ikon Yalan-Roman
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
/ 2