up
ara

Türkiye Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Türkiye geçen, Türkiye temalı, Türkiye tarafından söylenmiş veya Türkiye hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Almanya, Eylül ayında, Türkiye'ye yönelik bir saldırı planı hazırlamıştı. Amaç, İngiltere'nin Akdeniz'deki güvenliğini sarsmak, Libya'dan Mısır'a doğru ilerlerken, Suriye üzerinden de Türkiye'yi işgal etmekti. Bir yandan da, Türkiye'ye Balkanlar'dan, Bulgaristan üzerinden bir saldırı planlanmıştı. Ancak bu planlardan, henüz hazırlık safhasında olan Barbarossa Harekatı'nı, yani Sovyetler Birliği'ne saldırıyı geciktireceği düşüncesi ile, vazgeçilecektir.
ataç ikon Türkiye'de Milli Şef Dönemi 1 (1938-194...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
eyzabens

eyzabens

@eyzabens

''Türkçe,dünyadaki en demokratik dillerden biridir,çünkü 'O' dediğinde hem dişil, hem eril tüm canları anlatırsın. Bizim mitolojimiz,erkek-kadın farkı olmayan dilde yazılmıştır ve bu yüzden çok özeldir. Böyle eşsiz eserler ancak tüm canları eşit gören bir zihniyetin anadilinde icat edİlebilir. ''
ataç ikon Toprak-Okumayan Kalmasın Kampanyası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Türkiye Cumhuriyetinde Tek-Parti Yönetiminin Kurulması
Takrir-i Sükûn Döneminin başlaması; Şeyh Said Ayaklanması vesilesiyle olmuştur. Bu olayın askeri yönü yüz gün içinde başlayıp bitmekle birlikte, doğurduğu sonuçlar çok daha uzun süreli gelişmelerle eklemleşmiştir.

s. 128.
ataç ikon Türkiye Cumhuriyeti'nde Tek-Parti Yöneti...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
sena

sena

@senatasoz

Kanaatimce Türkiye, Araplar'ı herhangi yabancı kültürden fazla Arap kültürüne bağlaması lazımdı. Fakat aynı zamanda Türk devleti'nin muhtelif ve zıt unsurlarını birleştirmek için Türk kültürünü ve dilini öğrenmesi de lazımdı. Bunu da devletin açacağı yeni mektepler temin edebilirdi. Yine inanıyorum ki, Arap milleti bir gün tam istiklâlini alırsa, iktisâdi, coğrafi ve hatta dini kültür bakımından Türklerle işbirliği lüzumunu idrak edecek, Türklerle medeniyet, Türklerle medeniyet ve sulh yolunda elele yürüyecektir. Bugün Lübnan'lı misafirlerin uyandırdığı alakayı gördüğüm zaman, acaba o yolun başında mıyız? diye kendi kendime soruyorum.
ataç ikon Mor Salkımlı Ev
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

1469 ile 1914 arasındaki neredeyse 500 yılda Osmanlı’da ortalama yıllık enflasyonun yüzde 1.3 ile sınırlı kaldığını gösteriyor. Ama mali bunalım dönemlerinde kentlerin iaşesi kadar enflasyon da sorun oluyordu. 16. Yüzyılın sonlarından 17. Yüzyıl ortalarına kadar uzanan ilk enflasyon dalgasında fiyatlar yaklaşık 5 kat artmıştı. İkinci enflasyon dalgası, Osmanlı’nın mali bunalımla boğuştuğu 1800-1850 arasında ortaya çıktı. Bu dönemde fiyatlar yaklaşık olarak 12 ile 15 kat arttı.
ataç ikon Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 - 1...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
İkinci enflasyon dalgası, Osmanlı’nın mali bunalımla boğuştuğu 1800-1850 arasında ortaya çıktı. Bu dönemde fiyatlar yaklaşık olarak 12 ile 15 kat arttı.
22.03.19 beğen cevap
Red Red

Red Red

@khaos

Türkiye, Çanakkale Savaşları sonunda artık yıldızı sönmeye başlayan Enver Paşa yerine Mustafa Kemal'in doğuşuna tanık oluyordu. Burada doğan "Sarışın Savaş Tanrısı", "Çanakkale Geçilemez!" diye tüm dünyaya haykırıyor, yakın bir gelecekte bu ülkenin kurtarıcısı olacağını müjdeliyordu. Bu büyük komutan kısa bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti'ni yaratacak ve Çanakkale'nin "Sarı Paşası" Türk halkının gönlünde ve gözünde "Kurtarıcı" olacaktı.
ataç ikon KORKAK ABDUL'DEN CONİ TÜRK'E GELİBOLU
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Türk erleri saçlarını kesmezler, örüp bağlamazlar.
ataç ikon Mete Han'ın Oğlu Hun Tahtının 3. Tanhusu...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Lümeya

Lümeya

@ayriksii

Engin ARIK
Kurduğu ekiple toryum madeninin tespitine ve enerji alanındaki önemine dair çok ciddi incelemeler yapmış, projesinin hayata geçirilmesi durumunda Türkiye'nin enerji büyük bir güce dönüşeceğinin müjdesini vermiştir. Hatta bu sayede kısa sürede Türkiye'nin de bir süper güce dönüsebileceğini ifade etmistir. Ancak ne acı ki, çalışmayi yürüttüğü arkadaslariyla birlikte şüpheli bir uçak kazasıyla aramızdan ayrılmıştır.
ataç ikon Kadın kimliğini ayağa kaldıranlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Aslında ilk aşamada AKP’nin en büyük yardımcısı parlamento dışında kalan ANAP kadroları olmuştu. İlk AKP Hükümetine bakınız, bakanların neredeyse yarısı eski ANAP’lı. Doğrusu, iktidar bu safhada çok ihtiyatlıydı. “Gömlek değiştirdik” diyor; Yaşar Kemal’e, Çetin Altan’a ödüller veriyor, liberal basını arkasına alıyordu. Gülenciler dahil, tüm İslamcı cephe zaten arkasındaydı. Laik cephe ile hesaplaşma ve direniş de bu koşullarda başladı. Artık AKP ve yandaşları gözünde, Kemalizm, “vesayet ve faşizm”; laiklik de “laikçilik ve dinsizlik” anlamına geliyordu. Türban kavgası, “eğitim reformu” ve anayasa değişikliği bu koşullarda “başarı”ya ulaştı.

Bu gidişe direniş de aynı günlerde başladı. Cumhuriyet mitingleri, hukuk savaşı, Gezi hareketi direnişin en önemli halkaları oldular. Bir demokraside hükümetin istifasına yol açacak olaylar, Türkiye’de orantısız bir şiddetle bastırıldı; Gezi dosyası sekiz ölü ile kapandı. Ne var ki AKP’nin bu politikası giderek kendisini de böldü. Önce liberaller ayrıldılar; bu arada “Kürt açılımı”nı yürüten “akil adamlar”ın yerini MHP’li ülkücüler aldı ve Gülenciler de en büyük düşman haline geldiler. Sonunda AKP kurucuları bile partilerinden koptular. Varılan noktada ortaya ilginç bir “Başkan ve adamları” tablosu çıktı ve 2023’te “yüz yıllık” kapatma hedefi ilan edilmeye başladı. Benim tahminim ise daha çok AKP parantezinin kapanacağı yönünde. 
ataç ikon Türkiye, Ortadoğu ve Mezhep Savaşı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

"Koltuğunun altında ‘haç’ taşıyan, fakat ‘hacı’ görünmeye çalışan, ‘gavur’ diye öldürtüp, ‘şehit’ diye namaz kıldıran siyasetçilerden sakınılmalıdır" 
ataç ikon Türk Siyasetinde Anadolu Fırtınası Osman...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Türkiye’yi var güçleriyle ortaçağ bataklığına gömmek isteyenlerin hedefi bugün Atatürk düşmanlığıdır. Yürekli olarak, Atatürk, düşmanlarını bilmemiz ve onları ilan etmemiz gerekir. Örneğin, bu ülkede Kuran Kurslarının yasallaşmasına izin verenler, salt Atatürk düşmanı değil, Atatürk’ü aracı olarak kullanıp, uygarlığın, ilerlemenin, çağcıllığın, kısacası adam olmamaya yemin etmiş gibidirler. Bütün şeriatçılar, bütün dinsel köktenciler, yobazlar, bağnazlar; uygarlığı, çağcıllığı, ilerlemeyi önlemek için, önce Atatürk düşmanı olmuşlardır.

S 29 Nesin Yayınevi
ataç ikon Bir Tutam Aydınlık
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Osmanlı’nın mirasını devralan Cumhuriyet de, yaratmak istediği devlete bir millet lazım olduğundan Anadolu’daki tüm farklı etnik kimlik ve inançtakilerle birlikte Çerkesleri de Türkleştirmeye çalışmış, kabul etmek gerekir ki büyük ölçüde de başarılı olmuştur.
ataç ikon Türkiye'de Çerkes Diasporasının Siyasi T...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Muzaffer Şerife Armağan
Muzaffer Şerif, sosyal psikolojide dünyanın en ünlü isimlerinden biri. 1906 doğumlu. Darulfünun (felsefe) mezunu. ABD'de ve Almanya'da 8 yıllık öğrenim ve çalışmanın ardından Türkiye'ye dönüyor. DTCF'de Doçent olarak göreve başlıyor. Bundan sonrasını Gündüz Vassaf'tan aktarıyorum. Vassaf'ın satırlarını ise Veysel Batmaz'ın "Otoriteryen Kişilik" için yazdığı Giriş'ten aldım. "(Bir gün) Ankara'da üniversitede propaganda yapıyor gerekçesi ile düzmece bir ihbar sonucu Doçent Muzaffer Şerif Başoğlu kısa bir süre için hapishanede hücreye kapatılıyor. Ancak tutuklanması için hiç bir yasal gerekçe yoktur. Hapisten çıktıktan sonra Ankara'nın baskılı havasından bir süre ayrılmaya karar verir, (üniversiteden) istifa eder. Bu arada Princeton Üniversitesi'nden bir davet almıştır. Kısa bir süre sonra araştırma ve ön hazırlıklarını DTCF'de tamamladığı ve bugün sosyal psikolojide başyapıt sayılan Outline of Social Psychology adlı kitabını yayınlar. Sayın Şerif, Yale Üniversitesi'ne geçer. Gene de aklı fikri Türkiye'dedir. DTCF'ye dönme planları yapar, ancak Türkiye'deki anti-demokratik gelişmeler bunu önler çünkü 1948 yılında DTCF öğretim üyelerinden arkadaşları Niyazi Berkes, Behice Boran ve Pertev Naili Boratav görevlerini kötüye kullandıkları savıyla... Ankara Asliye Mahkemesi'ne verilir. Beraat ederler fakat üniversiteden kovulurlar. Ardından yirmi kişi ile birlikte profesörlerin kürsülerinin kaldırılmasına karar verilir. TBMM’de Ankara Üniversitesi’nin kadro kanunu çıkarılırken Boran, Berkes ve Boratav’ın adları tek tek zikredilerek üniversiteyle ilişikleri kesildi. Böylece üç komünist hakkında özel kanun çıkarılmış oldu. Eşine dünyada ender rastlanan bir olayla, üniversitedeki tüm sosyoloji ve folklor dersleri kaldırılır... (Muzaffer Şerif de bu gelişmeler sonucunda Türkiye'ye ve fakültesine dönemez.)" Vassaf'ın bu anlatımının ardından Bozkurt kendisi anlatıyor: "...1984'te ben de, Pennsylvania State University'de Emeritus olduğunu duyduğum Muzaffer Şerif'i aramaya başlamıştım... Sonunda, College Park'ta, eşi Carolyn Sherif'e telefonla ulaştım. Muzaffer Şerif ile ilgili bir biyografi yazma niyetinde olduğumu söyledim. (Cevabı şöyleydi:) "Türkçe konuşmak istemiyor ve Türkiye'den gelen hiç kimse ile görüşmeyi bile kabul etmiyordu."
ataç ikon Muzaffer Şerif'e Armağan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
TBMM’de Ankara Üniversitesi’nin kadro kanunu çıkarılırken Boran, Berkes ve Boratav’ın adları tek tek zikredilerek üniversiteyle ilişikleri kesildi. Böylece üç komünist hakkında özel kanun çıkarılmış oldu. Eşine dünyada ender rastlanan bir olayla, üniversitedeki tüm sosyoloji ve folklor dersleri kaldırılır...
24.04.19 beğen 1 cevap
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Markopaşa Yazıları ve Ötekiler
Türkiye ‘Recepkrasi’ ile idare edilir. ‘Recepkrat’ bir idare vardır. Recepkrasi’nin aslı Recepos ve kralostan gelir…
Demokrat Parti ise, ‘Celalkrasi’ kurmak ve ‘Celalkaratik’ kanunlar yapmak istiyor. Bunun için de ‘Anti Celalkaratik’ kanunlarla mücadele ediyor…

(Markopaşa, 21 Nisan 1947)

s. 164.
ataç ikon Markopaşa Yazıları ve Ötekiler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hanımcı Beyza ོde (@koraycem)
Güncel yönetim şekli ve halkın çilesi 1947'de de aynıymış... Güya 1950 senesinde YSK'yi kurarak seçimleri meşru hale getirmeye çalıştılar. Ama günümüzde artık net olarak görülüyor ki güç kimin elindeyse YSK onun emrine giriyor... Kurulduğu amaçla , iktidarın aracı haline gelmesi arasındaki demokrasi makası giderek daha hızlı açılıyor.
14.04.19 beğen cevap
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Biliyoruz ki Türkiye iktisaden güç durumdadır. Halk yoksul, sermaye insafsız ve şuursuz, emek muzdariptir. Sosyal adalet sağlanamamıştır. Sefaletle cehalet kol koladır. İdare edenle edilenler arasında derin bir güvensizlik uçurumu vardır. Bu yetmiyor gibi çıkarcı ve hırslı politikacılar büyük halk kitlesini iki düşman kampa doğru zorla sürüklenmektedirler.
ataç ikon Dava
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hanımcı Beyza ོde

Hanımcı Beyza ོde

@koraycem

Ne mutlu Adanalılara.

s. 183.
ataç ikon Zefiros - Ebedi Gençlik Rüzgarı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gölge

Gölge

@golge2010

Meleklerin Fısıltısı
En büyük zayıf noktan bu: Türkiye!
ataç ikon Meleklerin Fısıltısı
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
lila

lila

@nenuphar

Ama bütün bu insanları zavallı sürü olarak görmek de gerçekçi değil en azından… Kırıcı da… En haklı biçimde direniyorlar… Herkes böyle hakkını arasa, çok şey değişir Türkiye’de…”

S 123 Ayrıntı Yayınları
ataç ikon Tek Kişilik Ölüm
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Küçük Asya denen kıtanın üzerinde Türk devletlerinin kuruluşunun hazmedilemediğini çok açık görürsünüz.
ataç ikon Türklerin Altın Çağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahmet KARAMAN

Ahmet KARAMAN

@ahmetkaraman

Her çağda Türk vardır. Bunun sırrı da Türk'ün devlet anlayışında gizlidir.
ataç ikon Deruni Devlet - Kutsal Halı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
/ 9