up
ara

Yemek İle İlgili Sözler ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Yemek geçen, Yemek temalı, Yemek tarafından söylenmiş veya Yemek hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Fethi Uzun

Fethi Uzun

@fethiuzun

Kemik Su'yu özellikle Göktürk Uygarlığı'nda, Hunlar'da daha sonrasında Endülüs ve Osmanlı'da her yemeğe katılan vazgeçilmez unsurudu. Kemik Su'yu için eskiler hem de çok eskiler, "ölüyü bile diriltir" derlerdi.
ataç ikon Su Kanunu
9.8 (9 oy)
0 yorum
çağla dinç

çağla dinç

@cagladinc

Yemeğimle geri döndüğünde onu öpmekten kendimi alamadım.Çok az yaptığım bir şeydi bu.
ataç ikon Şeker Portakalı
9.1 (2422 oy)
0 yorum
yağmurokyanus

yağmurokyanus

@yagmurokyanus

*Kabristan; bir ibretlik yer idi; ne kapı vardı giresi, ne yemek vardı yiyesi, ne ışık vardı göresi!
ataç ikon Od
8.5 (873 oy)
0 yorum
maide yılmaz

maide yılmaz

@tozzerresi

"Beni bana gönderdiğiniz için teşekkür ederim... Bu arada, bir önerim olacak. Bence, sokaklara umumi tuvalet yerine, umumi hücreler yapılmalı. İsteyen içine girmeli ve kendini kapatabilmeli. Tuvalet kabinlerindeki gibi, kilitte kırmızı bir işaret olunca, içlerinin dolu olduğu anlaşılır. Sonra da başka insanlar, o yalnız kalmak isteyen kişiye destek olmak için, kapıdaki delikten içeri, yemek ya da su gibi şeyler bırakır. Ne güzel olur, değil mi? Bence harika olur!"
ataç ikon Daha
8.8 (321 oy)
0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

Neymiş efendim, neden o da herkes gibi evinde karısıyla baş başa yemek yemiyormuş?? Var yaa Thomas (Edison) o an çalışmayı bıraksa ''yok'' demez karısı ! Neden abi? Çünkü bencil. Hadi başka türlü açıklasana bana bunu ! Yoo sen de aynısın! Dünya karanlıkta kalmış, insanlık yok olmuş, Kutadgu Bilig ölmüş, felek acun çalmış.. Bunlar kadının hiiiiiç ilgilendirmez. :):)
0 yorum
HD.K

HD.K

@satyagraha

Neymiş efendim, neden o da herkes gibi evinde karısıyla baş başa yemen yemiyormuş?? Var yaa Thomas (Edison) o an çalışmayı bıraksa ''yok'' demez karısı ! Neden abi? Çünkü bencil. Hadi başka türlü açıklasana bana bunu ! Yoo sen de aynısın! Dünya karanlıkta kalmış, insanlık yok olmuş, Kutadgu Bilig ölmüş, felek acun çalmış.. Bunlar kadının hiiiiiç ilgilendirmez.
:):)
0 yorum
Özgür Koçak

Özgür Koçak

@inziva05

kız çocuklarından biri öldüğü zaman babam her zamanki gibi yemeğini yer, anneme ayaklarını yıkatır, sonra yatmaya giderdi. Ölen çocuk erkekse babam annemi dövdükten sonra yemeğini yiyip gene yatağa yollanırdı.
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

...elektriği açık bırakmışsınız pencereyi kapatmışsınız radyoyu kapatın başım ağrıyor roman okuyup gözlerinizi yormayın boşuna elektrik yanıyor okuduklarınızın hepsi yalan senin bana isyan etmene bu kitaplar sebep oluyor bu yüzden karşıma geçip bacak bacak üstüne atarak sigara içiyorsun yemeğin suyu bitmiş altını kısın ayakkabılarının burnunu eskitmişsin taşlara çarpma sen başka bir söz bilmez misin tuzluğu fransızca istemekten başka kültürün yok kapayın pencereyi üşüyorum açın pencereyi yanıyorum tek heyecanım ölüm ondan korkuyorum çok yaşamak için iki nefes alıyorum bir nefes veriyorum gazetelerin bütün tavsiyelerini tutuyorum bak yaşlandım küçüldüm nereyse gökyüzüne uçacağım aç bakalım şu radyoyu belki sevdiğin bir şey çalıyordur...
ataç ikon Tutunamayanlar
9 (1261 oy)
0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Merhaba Nurullah."
"Merhaba hocam."
"Berke mi demeliydim? Hep yoklama listesindeki ilk adlar geliyor aklıma."
"Önemli değil hocam," dedim. "Nurullah, Bülent, Berke fark etmez, bir adamın bu kadar çok ismi olduktan sonra. Bülent'i babam koymuş, Berke'yi annem istemiş, Nurullah da rahmetli dedemin adı."
"Türlü yaparken tüp bitti."
"Anlıyorum hocam, türlü en çok tüp bitiren yemeklerimizdendir.
ataç ikon Erken Kaybedenler
8.4 (516 oy)
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Pencereden dışarı bakıyorum
İçimde ateşler yakıyorum
Yaptığım her yemek o ateşte pişiyor
Doğurduğum her çocuk o ateşte eriyor
Sevdiğim her erkek o ateşte ölüyor
Bir bardak su içsem... söner mi?
İsteklerimi nehre gömsem... cinayetler biter mi?
Her şey senin yüzünden, diyor babam
O kupkuru bir adam
İçinde ne ateş var, ne su
O da biliyor, benimse içimde hem ateş var, hem su.
0 yorum
Merve

Merve

@mervelerdnbiri

Deli Kadın Hikayeleri
O da biliyor, benimse içimde hem ateş var, hem su.
0 yorum
Gül Rana Soydan

Gül Rana Soydan

@glranasoydan

“Pencereden dışarı bakıyorum.
İçimde ateşler yakıyorum.
Yaptığım her yemek o ateşte pişiyor.
Doğurduğum her çocuk o ateşte eriyor.
Sevdiğim her erkek o ateşte ölüyor.
Bir bardak su içsem… Söner mi?
İsteklerimi nehre gömsem.
Cinayetler biter mi?
Her şey senin yüzünden, diyor babam.
O kupkuru bir adam.
İçinde ne ateş var, ne su.
O da biliyor, benimse içimde hem ateş var, hem su.”
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

VIII. Edward, İstanbul'da üç gün kaldı ve Atatürk'le birkaç kez buluştu. Dolmabahçe'deki bir yemek sırasında şöyle bir olay gerçekleşmişti: "Garsonlardan biri kazara bir tabağı elinden düşürdü. Atatürk bu durumdan dolayı özür dileyerek, "Bu millete her şeyi öğrettim, fakat uşaklığı öğretemedim" demiştir.
ataç ikon Atatürk
10 (2 oy)
0 yorum
Buğlem Öner

Buğlem Öner

@buglemoner

Hayat yemek, uyumak, küçücük bir gölde yaşamak değildi
ataç ikon Küçük Kara Balık
9.1 (355 oy)
0 yorum
Ş.K.M

Ş.K.M

@yek

" Toplu olarak insanları sevdikçe kişilere karşı sevgim o oranda azalıyor. Hayalimde, olanca tutkumla insanlığa hizmet etmeyi kurduğum çok olmuştur, gerekirse bu uğurda kendimi feda edebilirim. Gel gelelim, kimseyle aynı oda da iki gün bile geçiremem; bunu deneylerimden biliyorum. Bana yaklaşan kimse kişiliğimi eziyor, özgürlüğümü sınırlıyormuş gibi geliyor bana. Yirmi dört saat içinde en iyi insandan nefret edebilirim. Birinden, sofrada yemeği ağır yediği için öbüründen nezlesi var, durmadan burnunu temizliyor diye... İnsanlarla ilişkiye girer girmez onlara düşman kesiliyorum. Ama kişilere nefretim arttıkça genel olarak insanlığa sevgim o oranda artıyordu."
sayfa 68-69
ataç ikon Karamazov Kardeşler
9.1 (295 oy)
0 yorum
Black Garden

Black Garden

@blackgarden

Diğer bazı Budunlar da öldürdükleri eski düşmanlarından dostlar, gözetenler ve koruyucular kazanmanın yolunu bulmuştur. Bu da kesilmiş başlara karşı şefkatli davranmaktan ibarettir. Borneo'nun birçok ilkel boyu bunu yapmaktadır. Sarawak'ta Dayaklar seferden dönüşte yurtlarına getirdikleri başlara aylarca en büyük saygı ve şefkati gösterir, onlara dillerinin en sevimli adlarıyla seslenirler. Yemeklerinin en iyi parçalarını, en sevilen yemeklerini , sigaralarını onların ağzına koyarlar. .......
ataç ikon Totem ve Tabu
8.3 (67 oy)
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Üstün kişi erdemi, küçük kişi rahatını düşünür. Üstün kişi yasalar konusunda kafasını çalıştırır, küçük kişi kendi çıkarına bakar. Üstün kişi, iki yemek arasında bile erdeme aykırı davranamaz. İvedi anlarında bile ondan ayrılmaz ve tehlikeli zamanlarında da onu bırakmaz. Onun hedefi gerçekliktir. Yemek onun hedefi olamaz. Üstün kişi gerçeği elde edemeyeceğinden kaygılanır; ama yoksul kalacağından kaygı duymaz. Üstün kişi dünyada bir şeye karşı ne düşkünlük gösterir ne de onu küçümser. O yalnızca doğru olan şeyi izler.
ataç ikon Konuşmalar
9.5 (2 oy)
0 yorum
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Yemek yemek üzerine ne düşünürsünüz bilmem
Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı
0 yorum
Srf Zgne

Srf Zgne

@srfzgne

...yemekler birbiri ardına gelmeye başlayınca, tabağındaki yemekten bir parçayı ağzına götürmeden önce saplantılı bir şekilde lokmanın tüm kübik özelliklerini hesap ediyordu. Başka türlü de yemekten zevk alamazdı ki!
0 yorum
/ 2