up
ara
ÜYELER
DİĞER

Yunan Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Yunan geçen, Yunan temalı, Yunan tarafından söylenmiş veya Yunan hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Pasaport’tan karaya çıkan Yunan askerlerinin çizmelerini öpüp, “ne kadar Türk kanı içerseniz o kadar sevaba girersiniz” diye takdis eden Hristostomos, Türk-Yunan dostluk derneği başkanıydı demek ki!
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Yunanlar kitap yapar bu tür öyküleri. Film yapar, dizi yapar. Eleni anlatır, Eftemiya anlatır, okumuşsunuzdur belki, hüzünlenmişsinizdir. Biz pek yapmayız. Hem geleneksel tembelliğimizden, hem de, alt tarafı alın yazısı olarak kabulleniriz olanı biteni. Rumların bize dediği gibi, senin yüzünden oldu demeyiz.
ataç ikon Kadın
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Cerenis

Cerenis

@defacto

Eski Yunanlar, Romalılar ve Ortaçağ düşünürleri bu yöntem için bir ad kullanıyordu: Via Negativa. Kelime anlamıyla: Olumsuz yol, feragatin, bırakmanın, azaltmanın yolu. Via Negativa yolundan ilk yürüyen teolojiydi: İnsan Tanrı'nın ne olduğunu söyleyemez, insan Tanrı'nın ne olmadığını söyleyebilir sadece. Günümüze uyarlarsak: İnsan bize başarı sağlayan şeyin ne olduğunu söyleyemez. İnsan sadece başarıyı neyin engellediğini ya da yok ettiğini söyleyebilir. Daha fazlasını bilmemize de gerek yok.
ataç ikon Hatasız Düşünme Sanatı 2
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Karşıyaka’daki eve geldiğinde Mustafa Kemal’den onu görmek için toplanan insanların arasından mermer bir merdivenden çıkması istendi. Yürüyeceği yere bir Yunan bayrağı serilmişti. Bu davranışa öfkelendi. Bunun üzerine ona, aynı evde kalmış olan Kral Konstantin’in Türk bayrağını basıp çiğneyerek eve girdiği söylendi. Gazi kendini toplayarak Kral Konstantin’in yaptığı hatayı yapmayı düşünmediğini söyledi. Bayrak milletin şerefini temsil ederdi, ne olursa olsun yerlere serilemezdi. Yunan bayrağının kaldırılması emri yerine getirildi.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bazı tarihçiler sonradan Yunanların İzmir'e çıkışını askeri ve siyasi bir hata olarak değerlendirmiştir. Anadolu'daki diğer şehirlerde zaten İtilaf Devletlerinin işgal birlikleri bulunmaktaydı, teknik anlamda işgal altında olmasa da İstanbul yabancı asker kaynıyordu. Bugünkü Suriye sınırının yakınlarında çok sayıda Fransız ve İngiliz bulunuyor, Adana'yı üs olarak kullanıyorlardı. Antalya İtalyan işgali altındaydı, Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı tarihte, burada da küçük bir İngiliz müfreze birliği mevcuttu. İtilaf Devletleri İzmir'e değil de başka bir yere asker çıkarmış olsa Türklerin derin psikolojik tepkisi daha farklı olabilirdi.
ataç ikon Atatürk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Sonra? Bu benim ne işime yarardı?" diye karşılık verdi Attila ona. Bir anda tekrar eski ciddiyetine bürünmüştü. "Sizin düşünce tarzınızdaki ikinci hata da işte bu! Cermenler, Yunanlar, Romalılar veya isminiz her neyse - asla tümüyle size ait olmayacak bir şeye sahip olmak konusunda ısrar ediyorsunuz: Toprak! Üzerine evler inşa edebileceğiniz, ekip biçebileceğiniz ve kendi malınız olarak adlandırabileceğiniz bir yer yüzü parçası... Üstelik bunu pis bir noterin kaleminden çıkan anlamsız bir parşömen parçası ile belgelemeye çalışıyorsunuz! Tüm bunlara ne gerek var? Hiçbir şey bizi yaratan, bize kısa bir yaşam armağan eden, sonra da bizi tekrar kül ve toza dönüştüren doğa üzerinde hak iddia etmek kadar anlamsız olamaz!"
7 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Abdülhamid bu istekleri hemen kabul etmişti.
Bölgeye Osmanlı umum müfettişi olarak Hüseyin Hilmi Paşa gönderilmişti.
Paşa gelir gelmez ne yapmıştı dersiniz?.. Biz Türk zabitleriyle uğraşmaya başlamıştı… Paşa, Bulgar, Yunan, Arnavut, Sırp komitacılarıyla uğraşma yerine İttihat ve Terakki Cemiyeti üyelerinin peşine düşmüştü.
Yıldız Sarayı, İttihat ve Terakki Cemiyeti’ni, hayatı için en tehlikeli varlık görüyordu.
Ama Zatı Şahane bilmiyordu ki, artık uyanmıştık.
Biz Osmanlı zabitleri artık Zatı Şahane’nin emir kulları değildik.
Onun her isteğine köleler gibi gözü kapalı boyun eğemezdik… Artık kul olmak istiyorduk…
ataç ikon Teşkilat'ın İki Silahşoru
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum