up
ara

Zeki Sözleri ve Kitap Alıntıları

İçerisinde Zeki geçen, Zeki temalı, Zeki tarafından söylenmiş veya Zeki hakkında sözler ve kitap alıntıları listelenmektedir.
Gizem Doğan

Gizem Doğan

@gzmdgntc

Hem masum hem de çok zeki, hem iyi yürekli hem de kararlı; çabalarla dolu bir yaşama karşın sakin ruhlu birisi...
ataç ikon Genç Werther'in Acıları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
maide yılmaz

maide yılmaz

@tozzerresi

"Çevrem insan etiyle doluyken ne denli aptalsam, kendimle baş başa kaldığımda o kadar zekiydim. Ben sokağa çıktığımda herkesin tanrı olduğu bir dünyadaki tek ölümlüyken, kendimi kapattığım duvarların arasında tanrıların tanrısıydım... Aslında her şey bir mesai meselesiydi. Benim, tanrıların tanrısı olmaya zamanım vardı, hepsi bu. Diğer insanlarsa, birlikte yaşamanın bütün yan etkilerine maruz kalıyor ve sahip oldukları gücün çoğunu birlikte yaşayabilmek için harcıyorlardı. Üstelik hiçbiri bunun farkında değildi çünkü onlar birlikte yaşamaları gerektiğine inanıyorlardı. Ve artık ben de inanmak istiyordum."
ataç ikon Daha
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
maide yılmaz

maide yılmaz

@tozzerresi

"Bir şempanzeye dokunmakla bir insana dokunmak arasında ne kadar fark olabilirdi ki? İkisi de aynı primattan gelmiyor muydu? Adem denilen bir primattan... Evet, belki biri diğerinden daha zekiydi, doğru! İçgüdülerini kullanıp şempanzeliğe sapmış ve evrimine doğayla uyum içinde devam etmişti. Diğeri de, bütün salaklığıyla, tatminsizlikten geberen bir yaratığa dönüşmüş ve kendini doğanın dışında bulmuştu."
ataç ikon Daha
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Fatih V.

Fatih V.

@fatihvurak

Toplumumuzda, olup bitenlerden en çok haberdar olanlar, aynı zamanda, dünyayı olduğu gibi görmekten en uzak olanlardır. Genelde anlayış ne kadar genişse, aldanma da o kadar geniştir; daha zeki olan, daha az akıllıdır.
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Karartı

Karartı

@kararti

Dünya zeki değil; çok aptalca işliyor ve her türlü mutsuzluğu yaratıyor. Herkes birbirinin daha mutlu olmasına yardım edecek yerde birbirini yerde sürüklüyor, karanlığın daha derinliklerine, çamurun daha derinliklerine, sorunların daha derinlerine itiyor. Öyle görünüyor ki bu dünyada herkes tek bir şeyden zevk alıyor: başkalarına dert yaratmak. Dünyayı böyle karanlık bir bulutun sarmasının nedeni bu; yoksa dünya sürekli bir ışık festivali – sıradan ışıklar değil, varlığınızın ışıklarının oluşturduğu bir festival.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Zeki bir Fransız demişti: "Bir Alman'ın kendi hakkında bilinçli olması nadirattandır. Kendi bilincine varacak olursa, söylemeyecektir. Söylerse, anlaşılır kılmayacaktır."
ataç ikon Tek Yön
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selin Doğan

Selin Doğan

@selindogan0

Akıl sağlığı müphemdir... Gelir gider. Bu gezegenin üzerinde yaşamış zeki insanların çoğu en fazla bir gıdım akıl sağlığına sahiptir.
ataç ikon Rüzgarla Gelen
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rabia

Rabia

@rabiaclk

Budalalar, seni çoktan terk ettiğin hatalarınla suçlar. Zekiler ise tutarsızlıkla.
ataç ikon Ruhi Mücerret
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Mutsuzluk, zeki insanların bilgeliğe dönüşüm aracıdır.
ataç ikon Allah De Ötesini Bırak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
maviucurum

maviucurum

@maviucurum

Kadın ve erkek iki ayrı cins olarak adlandırılmadan önce, küre biçiminde varlıklarmış. Öylesine zeki, becerikli ve yaşam dolularmış ki, tanrılar kendilerini bu mükemmel uyum karşısında tehdit altında hissetmiş. Zeus küreyi ortadan ikiye bölmüş ve insanlığın baştaki bütünlüğü kaybolmuş. Bu noktadan sonra ortaya çıkan kadın ve erkek arasında iki farklı anatomi, iki farklı düşünce yapısı belirivermiş. Yeniden bütünleşmeye çalıştıkça tüm enerjilerini tüketmişler ve sonunda tanrılar için bir tehlike olmaktan çıkmışlar.

Her insanın, başka birinin diğer yarısı olduğu savına inanıyor musunuz? Kendinize uygun öteki yarıyı arayıp, yaradılıştaki bütünlüğü mü arzuluyoruz sizce? Yoksa bu sadece bir hikâye mi? Hepsinden önemlisi, Zeus geri zekalı mı? Sana ne be? Küre şeklinde mutlu mesut yuvarlanıp gidiyormuşuz işte... Sen zaten tanrı doğup, en yüksek limitten SSK emeklisi olmuşsun. Biz gariban asgari ücretli ölümlülerle alıp veremediğin neydi? Karına, kızına göz mü diktik? Ben çorabımın diğer tekini bulamıyorken şimdi nereden bulayım küremin yarısını?
ataç ikon Kocan Kadar Konuş
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Mustafa Başaran

Mustafa Başaran

@basaran

En büyük eylemciler, zeki insanların gözünde kara cahildir. En cüretkar düşünürler, cüretli bir eylemde bulunamayan ya da kaldırımın dışına adım atamayan kişilerdir.
ataç ikon Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ömer DEMİR

Ömer DEMİR

@omerdemir

Her fert az çok iyi; az çok zeki; az çok uyuşuk; az çok yoksa filâna iyi filâna kötü demek doğru değildir. Bu zeminde insanlar ırmaklara benzer. Su her tarafta birdir; özellikleri aktığı yere ve zaman göre değişir. Bazen parlak, bazen bulanık olur. Bazen ılık, bazen soğuktur. Her insan, üzerinde insanlara özgü bütün niteliklerin tohumlarını taşır. Bazen bu tohumlardan falanı tutar, açılır, serpilir ve diğer bir kısmı olduğu yerde örtülü kalır. Bir hâlde ki, içimizden biri, bu genel doğa kanununa geçici bir zaman için istisna oluyormuş gibi bir hâl ile görünebilir. Prens bu değişikliğe uğramış ve şimdi asıl huyunun genel hükümlerine dönmüş bulunuyordu.
ataç ikon Diriliş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum