up
ara

Bolu

Bolu
Pelinsu

Pelinsu

@pelinsu480

Benim gibi doğa severler için harika...
Eğer siz de benim gibi yeşil ve maviye,yani doğaya,aşıksanız kesinlikle uğramanızı öneririm... 🏕🛣🛤 🌳 🌲
Bolu
şehre 9 verdi
beğen · 0 yorum
Nefise

Nefise

@neffi

Doğa düşkünlerinin akınına uğrayan, yeşillikler içinde bir şehir. güzel bir şehir. Abant, Yedigöller ve Kartalkaya en bilinen ve en sık ziyaret edilen yerleri. Yaz mevsiminde ya da bahar aylarında kamp yapabilir, kışın ise Kartalkaya Kayak Merkezi'nde keyifli bir kar tatili geçirebilirsiniz. Bolu'nun bir de tarihi evleri ve konakları vardır ki tam fotoğraflık. Parkları da bakımlı ve güzel. İstanbuk'dan yaklaşık 5 saatlik uzaklıkta bulunan Yedigöller Milli Parkı keyifli bir hafta sonu geçirmek için güzel bir alternatif.
Bolu
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
pikaççu

pikaççu

@mervetgl - Bolu

 paylaşım fotoğrafı
Gölün kenarında bir yel değirmeni...
Adım atıyorum kurumuş ot sesleri ile birlikte. kimse yok sessiz, sedasız bir yer.
Anlatılan hiç bir çocukluğu kıskanmadım öyle ve ya böyle bir çocukluk geçirmiştim idare ederdi diye düşünürken karşılaştım bu yel değirmeniyle. gölün bir kenarında terk edilmiş yel değirmenleri diğer kenarında bir kaç evden oluşan köy. O da sessizdi. Önce değirmenleri geziyor sonra köye doğru yürümeye başlıyorum düşünüyorum burda ki çocukları, kıskanıyorum bende burda büyümeliydim diye. Sonra kendimi toparlıyor olan oldu büyüdüm diyip kendimi idare ettikten sonra dinliyorum buranın hikayesini
Sadece 5 bölüm yayımlanan bir dizi için yapılmış sonra terkedilmişti. Basitti ama hikayesi basitti; görünüşü, köyle bütünlenişi muazzamdı.
Bolu
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ne önemi var

ne önemi var

@doctor - Yozgat

 paylaşım fotoğrafı
Abant’ ta kış bi başka güzel.
Bolu
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nisf

Nisf

@nisf - Kocaeli / İzmit

 paylaşım fotoğrafı
Nisf'in Jurnali

Tık tık açın kapılarınızı ben geldiiimm. Hem de yepisyeni şipşirin fotolarımla ?. Yine çılgınlar gibi gezdim tozdum ve şimdi de gezdiğim yerleri sizlere tanıtacağım. Öncelikle şunu söylemek istiyorum bu seferki fotoğraflar çok fazla bütün sayfayı kaplayacak muhtemelen ?. Ama her biri doğa harikası ve buna değeceğine şüpheniz olmasın. Hiç olmadı Bolu jurnalimi ikiye bölebilirim. O zaman başlayalım ?.

https://www.resimag.com/
Abant Gölü

Bolu gerçekten doğasıyla, temiz havasıyla, insanlarıyla cezbedici hoş bir şehir. Özellikle doğasına hayran kalmamak elde değil ve kesinlikle görmeniz gereken yerlerden. İstanbul'a yakın olması çok büyük avantaj (İstanbul'da yaşayanlar için) haftasonu kaçamak bile yapabilirsiniz. En fazla 2 saatlik mesafede kalıyor. Biz Bolu'ya geldiğimizde ilk durağımız Abant Gölü oldu. Daha önce hiç gitmemiştim ve bu kadar güzel olabileceğini tahmin etmiyordum.

https://www.resimag.com/

Gölün girişi ücretli. Çevresinde yürüyüş parkurları, piknik alanları, büfeler ve oteller bulunmakta. Lafı gelmişken büfeler gereksiz pahalıydı ve kahveleri berbattı. Yiyecek içeceklerinizi kendiniz yapıp dışardan getirmenizi tavsiye ederim. Piknik alanları genelde kalabalık ve kirli bu yüzden daha sakin alanları tercih etmenizde yarar var. Bu arada sakin alanlarda hayvanlara rastlayabilirsiniz uyarımı da yapayım buradan. Tepelere doğru çıktıkça ormanlık alanlar daha da artmakta ve manzarası çok daha güzel.

https://www.resimag.com/
Mudurnu Sokakları

Abant Gölü çıkışında Mudurnu'ya geçme fırsatı yakaladık. Plansız bir yolculuktu ve yöresel yemeklerini, kasabanın kültürünü merak ettik. Mudurnu adını M.Ö. 4.000 yıllarında Anadolu'da yaşayan Luviler'in (Işık insanları) dilinden geldiğine inanılıyor. Modra sözcüğü Luvice'de Ana Tanrıça'nın eşi anlamına geldiği düşünülüyor. Yıllar geçtikçe sözcük Mudurnu biçimine dönüşmüş. Işık insanları Anadolu'nun en eski halklarındanmış. Biz kasabanın antik yerlerini gezemedik ama buradan değerli kalıntılar çıkarılmış ve farklı müzelere yerleştirilmiş. Ben bu kalıntılar arasında en çok Kibele heykelini görmek isterdim.

https://www.resimag.com/

Bunların dışında köklü el sanatları geçmişine sahip olmasına karşın kasabada bunu icra eden çok fazla yer kalmamış. Birkaç tane hediyelik eşya dükkanları mevcut. Ama buralardaki iğne oyaları bütün zarifliğiyle kendine çekiyor.
Yörenin lezzetlerine gelecek olursak; keşle (yoğurttan elde edilen peynir) yapılmış kaşık sapı, pazı sarması ve saray helvasıyla meşhur. Canınız çekmesin diye fotoğraflarını çekmedim sadece yorumlarını yapıyorum ?. Kaşık sapı yemeği; haşlanmış hamur, tereyağında kavrulmuş keş ve cevizli bir karışımdan oluşuyor. Ben yemeği sevdim ama eşim pek sevmedi çünkü keşin aromasını çok keskin buldu. Kıymalı pazı sarmasını ve saray helvasını çok sevdik onları tavsiye edebiliriz. Özellikle beyaz çikolatalı saray helvası çok lezzetliydi.

https://www.resimag.com/
https://www.resimag.com/
Yıldırım Bayezıt Hamamı
Kentin çok köklü bir geçmişi var demiştik. Osmanlı mimarisine de ev sahipliği yapmış ve orjinal haline sadık kalınmış bu yerde hamam ve cami örneklerine rastlamak mümkün. Özellikle Yıldırım Bayezıt şehzadeliği döneminde yapılan hamam ve cami kente ayrı bir hava katmış.

https://www.resimag.com/
https://www.resimag.com/
Saat Kulesi Doruk Cafe

Mudurnu'nun tepesine doğru bir yerde saat kulesi bulunmakta. Fakat biz gittiğimizde kule ziyarete kapalıydı ve biz de bitişiğindeki Doruk Cafe'de aldık soluğumuzu. Burası bütün kasabaya tepeden bakma fırsatı sağlıyor. Kasaba çok sessiz ve durgun. Bütün insanlar birbirlerini tanıyor ve sizi görünce selam veriyorlar. Konutların birçoğu boş konaklardan oluşmakta. İnsanların hemen hemen hepsi merkezin dışına yapılmış tokilere taşınmış. Cırcır böceklerinin ve kuşların seslerinden başka ses duyulmuyor. Kafa dinlemek için ideal.

https://www.resimag.com/
Mudurnu tepeden görünüşü

Yolculuğumuzun ilk günü buraları keşfetmekle geçti. İkinci gününü Bolu Jurnali 2 de paylaşmayı düşünüyorum ve ikincisi süppppeeerrrdiiiii. Aşık oldum bayıldım sizi de meraklandırayım biraz ?. Yakında ikinci jurnalimde görüşmek üzere ?
Bolu
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 yorum
Feyzanur (@vareste)
Canlıya geçsin! Çok güzel :)
10.05.18 beğen 1 cevap
ruhadam (@ruhadam)
Jurnal'e devam
10.05.18 beğen 2 cevap
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Bir gezici kuş gördüm sanki. ??
10.05.18 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
9
1 oy
0