up
ara

Hatay / Antakya

Hatay / Antakya
Elçin Soykan

Elçin Soykan

@ellcin

Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Arkeolojik çalışmalarda Tunç Çağı'ndan kalma eserler bulunmuştur. Uzun yıllar farklı uygarlıkların ve imparatorlukların egemenliği altında kalmıştır. 1939'da ise Türkiye'ye katılmıştır. Antakya ve İskenderun, şehrin en büyük ilçeleridir. Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden olan Antakya Mozaik Müzesi, görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Tarih boyunca çeşitli uygarlıkları ağırlayan bu şehir, tarihi yerler bakımından da zengindir. Farklı dönemlerin ve farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bu kaleleri, camileri, manastırları, kiliseleri ve tarihi simgeleri mutlaka görmek gerekir. Ben 15 yaşımdayken annemle teyzemin üye olduğu bir derneğin gezisi ile gitmiştim. Hatay Öğretmenevi'nde kalmıştık. 2 gün boyunca dolu dolu gezmiş ve yiyip içmiştik. Yemek demişken, Hatay saymakla bitmeyecek kendine özgü yemekleriyle zengin ve farklı bir mutfağa sahiptir. Benim önerim Antakya usulü içli köfte ve sini kebabı.
Hatay / Antakya
şehre 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
soner demir

soner demir

@sonerdemir

HATAY ANTAKYA DEFNE
Millet Antakya'da başımızda defne yaprakları, elimizde şarap kadehleriyle zevk ve neşe içinde yaşadığımızı sanıyor. Ki öyle.
Hatay / Antakya
şehre 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
 paylaşım fotoğrafı
Istanbul – Halep – Sam – Hicaz yolu üzerinde, Hac ve Ipek Yolu kervanlarının kesistigi noktada yer alan bir menzil külliyesi olarak insa edilen bu eser, devrin kudretli sadrazamı Sokollu Mehmet Pasa tarafından 1574 yılında Mimar Bası Mimar Sinan’a yaptırılmıstır. Payas’taki Külliye, Türk – Islam Mimarisi’nin en güzel ve en güzide eserlerinden birisidir. Insa tarihi, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dedigi Edirne Selimiye Camii ile es zamanlı olması sebebiyle, bu nadide eser onun mimarlık birikiminin bir özetidir. Payas, Ipek Yolu ile Haleb’e gelen malların denize ulastıgı bir liman olarak, Kıbrıs ve Akdeniz ülkelerine sevk edildigi yer idi. Külliye bu güzergahı kullanan Hacı Kervanları ile ticaret kervanlarının, limanın ve askeri birliklerin emniyetini saglamak ve konaklamalarını karsılamak amacıyla II. Selim’in saltanat döneminde insa edilmis, Anadolun en büyük külliyesidir. Külliye, 13.000 m2 lık bir alana oturmustur, Külliye’yi olusturan ana omurga kuzey-güney dogrultusunda 48 dükkanlık ‘’Arasta’’ dır. Arasta dogusundan,‘’Han’’, ’’Tabhane’’, ’’Imaret’ e açılırken, batısından ise medresesi içinde bulanan‘’Cami’’, ’’Sübyan Mektebi’’ ve ‘’Kale’’ye açılmaktadır. Yine arasta içerisinden ulastıgımız batı kanadında bulanan ‘’Çifte Hamam’’ ise Külliye’nin yapı grubunu tamamlayıcı bölümüdür. Arasta’nın tam ortasında bulanan ‘’Dua Kubbesi’’ bütün yapıları kuzey-güney ve dogu-batı ekseninde birlestiren yapı ögesi olmustur.
Külliyenin günümüze saglam olarak gelen bir tane kitabe bulunmaktadır. Arastanın içinde bulunan hana giris saglayan taç kapının üst bölümündeki kitabenin çevirisi asagıda verilmistir:
“Alemin kendisi ile övündügü ve güzel ahlak sahibi Süleyman’ın oglu Sultan Selim’in veziri; Bu fani dünyanın geçici oldugunu anladı ve bayragının daimi olamadıgını ve bu dünyanın mihnetlerde bir cehennem oldugunu görerek; Allah rızası için bu hanı yapıp vakfetti ve böylece daha dünyada iken ahiretini mamur eyledi. Allah bu emsalsiz hayrı kabul ede, dogrusu bu ki böyle hayrı herkese nasip etmez. Bu eserin sahibi tarih düsürüp dedi: ben allah rızası için bu hanı yolcularına vakfettim.928H./1574M.(ebcet
EK 1
Ek-Külliye Hatay ili Payas ilçesindedir. 14.09.18
Hatay / Antakya
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Semih abinin @semihoktay baskısına dayanamayıp geldim 😋 gelmişken fotolara devam edelim dimi ama @hayataagulumse

Çağlayan Alabalık / İskenderun

24 Ağustos 2018
Hatay / Antakya
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 17 yorum beğen ikon
SweetHexe (@glbn)
Antakya'da künefe veya kebap ısmarlardım bilseydim. Hoşgelmişsin :)
14.09.18 beğen 2 cevap
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
😃😃devam devam 😂 @esranindunyasi biz bu yola baş koyduk yanlız manzarada ki en mühim guzellik eksik 😉😉 soyle bir gözüm gönlüm şenlenseydi 🤭
14.09.18 beğen 2 cevap
tutimucizeguyem (@elas)
Vay be hoşgeldiniz bende hataydayım payas da kervansarayı ve kapalı çarşıyı da gezmenizi öneririm hatta bu konuda yardımcı olur misafir de edebilriim.
14.09.18 beğen 1 cevap
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Ruhum, bir ağaç kurdu gibi beni kemirmekten başka ne yapıyordu?

Sabahattin Ali

@cortazar

Samandağ/ Hıdırbey Musa Ağacı

20 Ağustos 2018
Hatay / Antakya
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Enes (@cortazar)
Çok güzel bir fotoğraf :) içimi ısıttı Esra. Teşekkür ederim :)
01.09.18 beğen 1 cevap
SweetHexe (@glbn)
oranın gözlemesi ve ayranı paha biçilmezdir :) @esranindunyasi
02.09.18 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
8.6
8 oy
0