up
ara

Ağrı

Ağrı
samet damar

samet damar

@sametdamar

Ağrı bir sevdadır
Tarihiyle, kültürüyle, bulunduğu konum itibariyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden Ağrı’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken 12 noktayı sizler için derledik;

1. İshak Paşa Sarayı
İshak Paşa Sarayı, 1478 yılında yapılmış ve inşası yaklaşık 1000 yıl süren bir külliyedir.

2. Meya Mağaraları
Günbuldu Köyü’ndeki antik kent olan Meya Mağaraları, Günbuldu Meya Köyü sınırları içerisinde ve Diyadin ilçesine 15 km. uzaklıkta bulunuyor. Mağarada; ibadethane, barınma yeri, tapınak ve pek çok oda bulunuyor ve odalar tehlikelerden korunmak amacıyla kayalar üzerine inşa edilmiş.

Ayrıca bölgede Hz. Ali’nin ayak izlerinin olduğu taşların da bulunduğu söyleniyor. Mağaraları gezmenin yanı sıra bölgede birçok tarihi kalıntıyı da görebilirsiniz.

3. Meteor Çukuru
1982 yılında bölgeye düşen göktaşı sonucunda oluşan çukur; Doğubeyazıt ilçesinde, Gürbulak sınır kapısı ve Sarı Çavuş Köyü arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olma özelliğinin yanı sıra manzarası ve benzersiz doğal oluşumuyla mutlaka görülmesi gereken yerler listenizde olmalı.

4. Avnik Kalesi
Koçbaşı Kalesi olarak da bilinen Avnik, Diyadin’e 29 km’lik uzaklıkta yer alıyor. Tarihi kale hakkında pek bilgi bulunmasa da kalenin Urartular döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Günümüzde sadece temelleri kalsa da Avnik Kalesi hala şehrin görülmeye değer yerleri arasında bulunuyor.

5. Ağrı Dağı
Volkanik bir özellik taşıyan Ağrı Dağı; %35 Iğdır, %65 Ağrı ilinde yer almasıyla Türkiye’nin en büyük dağı olma niteliğine sahip. 5137 metrelik Atatürk zirvesi ile 3898 metrelik İnönü zirvesi, her mevsim zirvesindeki erimeyen karlarıyla ve ülkemizdeki en büyük dağ olmasıyla tırmanışlar için en ideal yerlerden.

6. Diyadin Kaplıcaları
7. Doğubeyazıt Kalesi
8. Antik Kentler
9. Nuh’un Gemisi
10. Ahmet Hani Türbesi
11. Keşişin Bahçesi
12. Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

DAHA NE OLSUN ?
Ağrı
şehre 10 verdi
beğen · 0 yorum
Engin Kurtul

Engin Kurtul

@enginkurtul

1927 yılında il olan Ağrı, adını aynı bölgede bulunan Ağrı Dağları’ndan almıştır. Ağrı, tarih boyunca kavimlerin Anadolu’ya girmek için kullandıkları bir geçit olarak kullanılmıştır. Bu nedenle o yıllarda bölgede yaşayan köklü uygarlıkların sayısı azdır. Burada en uzun süre varlığını sürdürebilen uygarlık Urartular olmuştur. Sonraki yüzyıllar boyunca farklı uyrgarlıklar ve krallıklar tarafından ele geçirilen Ağrı, en sonunda Çaldıran Muharebesi ile birlikte Osmanlı’nın topraklarına katılmıştır. Bugün nüfusunun çoğunluğu şehir merkezinde yaşamaktadır. Kışları çok sert geçen Ağrı, soğuk havaları sevmeyenlerin gitmekten korktuğu bir şehir olsa da kar tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir şehirdir.
Ağrı
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
Ayla Yayan

Ayla Yayan

@yureksizim

45 dakika için 13 saat daha gelebilirim sana ? paylaşım fotoğrafı
45 dakika için 13 saat daha gelebilirim sana ?
Geçip giden zamanın rayihasına kapılıp gidiyordu;
aklımızdan silinmek üzere olan güzel anıların kırıntıları..🌸
Ağrı
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ercan ARSLAN

Ercan ARSLAN

@ercanarslan

Kış  paylaşım fotoğrafı
Kış
Kışın sıcaklığı...
Ağrı
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
9.8
4 oy
0