up
ara
‹ Tüm İzmir İncelemeleri

İzmir İncelemeleri

Burcu S.

Burcu S.

@bs

Türkiye'nin en kalabalık üçüncü şehridir. Ege'nin incisidir. Önemli bir kültür merkezi ve liman kentidir. Türkiye'nin Mersin'den sonraki en büyük ikinci limanına sahiptir. Ege Denizi'ne uzun bir kıyısı olan şehir, hem sahil boyunca hem de şehrin daha birçok yerinde karşılaşabileceğiniz palmiye ağaçlarıyla doludur. Tıpkı İstanbul'un martısı gibi İzmir de palmiye ağacıyla özdeşleşmiştir. Güzel İzmirimizin adı Smyrna'dan gelmiştir.
Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehir, yaz aylarında sıcak ve epey nemli, kışın ise ılıktır. Nadiren kar yağar ve çoğunlukla tutmaz. Bu nedenle İzmirli insanlar kar gördüklerinde çok sevinirler. Bu durum sıklıkla mizah konusu edilmektedir. 2017 kışında İzmir'de az da olsa kar tutunca atılan şu tweet gibi: "İzmirliler karı temizleyen belediye personeline saldırdı." :)
İzmir, tıpkı diğer Ege Bölgesi şehirleri gibi zeytinyağlı yemekleri ile, başka bir deyişle otlarıyla ünlüdür. Deniz börülcesi, cibes otu, arapsaçı ve ısırganotu bu yöreye özgü otlardan en bilinenleridir.
İzmir, kültür sanat açısından gelişmiş bir şehirdir. İzmir Enternasyonal Fuarı her yıl eylül ayında kapılarını açar. Türkiye'nin en eski ve en kapsamlı fuarıdır. İzmir'de tiyatroya da önem verilir. Birçok tiyatro sahnesi ve grubu vardır.
Gezilecek çok fazla yeri vardır. Akla ilk gelen ve görmeden dönülmemesi gerekenlerden bazılarını yazayım. İzmir Saat Kulesi ve Kemeraltı Çarşısı :) İkisi birbirine çok yakın. Konak'a gittiğinizde, tam meydanda bulunan ve yüzlerce güvercin tarafından korunan :) meşhur saat kulesi size uzaktan göz kırpacaktır. Çaprazında kalan sokaktan girdiğinizde de dolambaçlı Kemeraltı Çarşısı'na ilk adımınızı atmış olacaksınız. Konak demişken Kızlar Ağası Hanı'nı da şuraya ekleyeyim. Çarşı pazar gezip yorulduktan sonra kahve içmek için güzel bir alternatiftir. Burada sanat atölyeleri ve yöresel objeler/giyimler satan dükkanlar da bulunmaktadır. Konak sahilinden Alsancak'a doğru yürüyüp Kordon'a ulaşabilirsiniz. Burada çimlere uzanıp çiğdem çitleyebilir, denizi izleyebilir ve cıvıl cıvıl insanları görüp keyiflenebilirsiniz. :) Daha sonra yine yürüyerek Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne gidebilirsiniz. Burası İstanbul'un İstiklal Caddesi'ne benzetilir. Cafeler, barlar, mağazalar bulunmaktadır. Özellikle gençlerin uğrak mekanlarıdır. Yürürken elinize kahve ya da tarot falı broşürü tutturulması olasıdır. :) İnanmasanız da bir tarot baktırıverin, anı olur. :) Kitap, takı ve hediyelik ıvır zıvırlar için Alsancak Sevgi Yolu'na uğramayı da unutmayın. Akşam saatlerinde Konak-Alsancak civarında bulunacaksanız, ruh halinize göre Kordon'da rakı balık yapabilir, tarihi asansörde şık bir akşam yemeyi yiyebilir ya da Kıbrıs Şehitleri'nde canlı müzik yapan bir barda takılabilirsiniz. Bu civarda yapılabilecek şeyler olarak aklıma bunlar geliyor. Elbette daha yapılacak ve görülecek çok şey var. Örneğin zamanınız bolsa yarım gününüzü Sasalı'daki Doğal Yaşam Parkı'nda geçirebilirsiniz. Yine geniş bir vakitte gidilebilecek yerlerden bir diğeri Selçuk'ta bulunan Efes Antik Kenti'dir. Oraya gitmişken Meryem Ana Kilisesi ve Selçuk Kalesi'ni de görebilirsiniz. Foça Phokaia Antik Kenti ve Foça Antik Tiyatrosu, Foça Athena Tapınağı, Bergama Antik Kenti, Pergamon, Çandarlı Kalesi gezilebilecek diğer tarihi yerlerinden bazılarıdır. Toparlayacak olursam, İzmir güzel şehirdir be :) Gidin gezin hatta mümkünse yerleşin :)
İzmir
şehre puan vermedi
8 beğen · 0 yorum