up
ara

Kayseri

Kayseri
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Merhaba sevgili arkadaşlar,
Her ne kadar Çin'de yaşasam da burada Kayseriyi görünce, bir Kayserili olarak hemen düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Bildiğiniz gibi Kayseri kurak bir memleket olduğu için ve verimli arazileri olmadığı için insanlar ticarete yönelmiş ve 1940 tan 1990 yılına kadar halkın büyük bir kısmı şehir dışına veya yurt dışına göç etmiş, zamanla mobilya sektörünün yükselmesi ile birlikte son 20,30 yılda çevre illerden göç almış ve nüfusu 1 milyonu çoktan geçmiştir.

kısa kısa ana başlıklardan bahsedecek olursak

İç anadolunun genel sorunu olan nasıl diyeyim mahalle baskısını burada çok net bir şekilde hissedebilirsiniz, ama buraya sadece gezmek için gelecekseniz hiç kafanıza takmanıza gerek yok bu konuyu.

Kayseri esnafından bahsedecek olursak siz siz olun hiçbirine güvenmeyin, çünkü ben sürekli kazık yedim, mesela pazarda mevye sebze hem seçtirilmez, hemde gider tüm çürükleri sizin torbaya doldururlar, tabi bunu yapanların hepsi kayserili değil dışardan göçüp gelenlerde olabiliyor, mesela Çeyrek Altın serbest piyasada 400 den alınıyor ya burada kuyumcu size 300 tl teklif eder, bu gibi uyanık geçinen esnaf çok, ha birde müşteriye sürekli köpek çekerler, hiç yüzünüze bakmazlar.

Şehir planlaması Allah ondan razı olsun, Osman Kavuncu ve Şükrü Karatepe sayesinde diğer illere göre çok iyi, Özellikle Haseki ve Mustafa Çeliğin onlarca yanlış uygulaması ve saçma işlerine rağmen şehir hala yaşanılacak seviyede ama ulaşım konusu biraz zayıf özellikle belediye otobüsleri 1 saatte bir anca geliyor,metro ise ise sadece tek hat ve ağ çok fazla gelişmemiş.

Şehirde sosyal aktiviteler nasıl diyecek olursanız şöyle söyleyeyim dini faaliyetler oldukça fazla sabah namazı buluşmaları, kuran okuma yarışmaları, kuran kursları gibi aktiviteler ile bir çok farklı cemaat şehirde oldukça iyi alt yapı kurmuş, ama eğlence ve müzik tutkunu iseniz burası pek size göre biyer değil diyebilirim, ha belki birkaç içkili mekan, canlı müzik yapan yer var ama milyonluk bir şehirde 2,3 tane olunca orada seviye ve kaliteden bahsetmek pek mümkün olmuyor ne yazık ki.

Ama arkadaşlarınızla gelirseniz mesela en iyi yapılabilecek aktivite Erciyeste kayak veya dağ bisikleti ile yine Erciyeste bulunan parkurda güzel bir iniş denemesi yapılabilir, onun dışında Ali dağında yamaç paraşütü yapabilirsiniz dikkat ettiyseniz hepsi pahalı sporlar, mesela şehirden biraz uzakta yamula barajının kenarında kamp kurabilirsiniz,veya kapuzbaşı şelalesine gidebilirsiniz, akşamları kafelerin yoğun olduğu talas veya köşk mahallesini ziyaret edebilirsiniz.

Benim en muzdarip olduğum konu tüm anadolu şehirlerinde olduğu gibi burada da uygun fiyata fitness yapılabilecek nezih bir spor salonu yok, genelde şehir merkezinde daracık, basık iki göz odadan mütevellit çok ağır ter ve ayak kokan merdiven altı salonlar var veya ommer otel ve radison blu gibi otellerde yıllığı 5 bin tl olan aşırı pahalı mekanlar var ama kimse akıl edip ikisinin ortasını yapmayı akıl edememiş.

Farkındayım hep eleştirdim sanırım ama burayı ziyaret edecek insanların neyle karşılaşacaklarını objektif bir şekilde yansıtmak istedim, olumlu bir yanı yokmu diyecek olursanız ben bağ ve bağcılık konusunda Kayseriyi çok beğeniyorum, bu şehirde parası olan insanların ilk yaptığı şey hemen bir bağ evi almak ve orayı çiçek gibi yapmak, mesela beğendik bağları ve çay bağları bu konuda muhteşem, benim en sevdiğim yer ise sakar çiftliğinin olduğu bölge , çünkü tam Erciyesin ve şehrin kesişim noktasında ve erciyesin buzlu karlı zirvesine çarpan tertemiz hava dağ yamacından aşağıya doğru hızla iniyor ve ilk bu bölgeye çarpıyor ve oradaki iğde ağaçlarının kokusu ile birlikte adeta bir cennet havası ortaya çıkıyor ve ben buna bayılıyorum.

Lafı çok uzattım farkındayım ama merak ettiğiniz başka şeyler varsa yardımcı olmaya çalışırım.
Kayseri
şehre 10 verdi
beğen · 8 yorum
Lavinya (@lavinya279)
Kayseriliyim ama dediğiniz yerlere hiç gitmedim
19.02.19 beğen cevap
-hhhhj (@nurchn)
Merhaba, ben Kayseri’de yaşıyorum ve söylediklerinizin çoğuna katılıyorum. Ulaşım konusunda yanılıyorsunuz çünkü burda sadece sakar çiftliği ya da beğendik gibi yerlere saatte bir otobüs var. Diğer yerlere en fazla 15dk da mahalle mahalle otobüs var. Tramvay ise en geç 10 dk da bir geliyor ve Erciyes Üniversitesi’ne de gidiyor. Esnaf konusunda aynı fikirdeyim ,sakın güvenmeyin. Canlı müzikli mekanların sayısı da 2,3 ü geçeli çok oldu ama hala pek eğlenceli bi şehir değil 😄
13.03.19 beğen cevap
zeyrek (@zeyrek)
En yakın arkadaşım Kayserili. Ben alışveriş işlerini pek beceremezdim üniversitedeyken, hep onunla giderdik alışverişe. Müthiş pazarlık yapardı. Hayret ederdim ona. Ama Kayseri ye gittiğimde Kayseri esnafıyla yaptığı pazarlığa da şahit olunca bu yeteneğin nasıl geliştiğini çok iyi anladım. :)
13.03.19 beğen 2 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Bir kayserili olarak istanbuldan kayseriye gidince! sakinlik düzen görüyorum , doğa derseniz Erciyes ve civarına ağaç dikilmez yeşil bir doğa yaratılmaz onu merak etmişimdir. Biz pazarlığı severiz bu yapımızda olan bir değer dinimizcede caiz olan bir ticaret biçimi.Kaniş höyüğün gibi bir çok antik Hitit roma Bizans eserlerini barındırır amma turizm olarak geride kalmış. Spor salonu mai Tai eğitmeni olarak spor salonlarında karşıyım para tuzağı insan evinde parkta Vs spor yapabilir kitap ve anlatımlı bir çok video blog var. kayseri belediyesi ücretsiz kayak sporu eğitimi veriyor sırf bu branşta değil bir çok branşta eğitim veriliyor
14.03.19 beğen 1 cevap
Uzm. Serdar T. (@lizbon)
en yakın zaman da Çine gelicem :D
14.03.19 beğen cevap
poyraz samet

poyraz samet

@poyrazsamet

Insanları
Büyük bir şehir denize alışmış biri içinse biraz sıkıcı bir yer. İnsanlarının hepsi olarak genelleme yapmam yanlış olur ama benim denk geldiklerime selam verdim borclu cıktım diyebilirim cok kucuk bir rica sizin elinizi cebinize atmanıza neden olacaktır. Birşey cok dikkatimi çekti insanları cogu yere göre herkes kendi aleminde spor olarak gs li fb li aynı anda konvoy yapabılıyor ve olay çıkmıyor. Bu benim cok dıkkatımı cekti. Tabiki belki de benim bulundugum yerde de olmamıs olabılır. Yaya geçitlerine dikkat edin çünkü yayaya hiç mi hiç saygıları yok göz göre göre üstünüze araba sürenler coğunlukta.
Kayseri
şehre 1 verdi
beğen · 4 yorum
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Yıllardır hiç değişmedi o insanlar :/
29.06.18 beğen 2 cevap
poyraz samet (@poyrazsamet)
Ben merkezindeydim evet 3 gunluk bir kalma fırsatım oldu. Tabiki böyle yorum yaparken herkesi bir tutmak saçma olur ama benim gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla izlenimlerim bunlar.. Doğal güzellikleri sevenler için karadeniz güzel evet aama karadenizin de yaşam tarzına göre kötü yönleri var. Ama genel olarak en azından insanları kayseri’deki gibi değil özellikle yaşlıları..
29.06.18 beğen cevap
Kapadokya bölgesinin burada yer alması, tarihi ve doğal bir çok güzelliği içinde barındırması sebebiyle Kayseri çok fazla ziyaretçi alan şehirlerimizdendir. Erciyes dağı, kayak imkanlarıyla kış sporlarını sevenler için de güzel fırsatlar sunmaktadır. Müzeleri, kümbetleri, cami leri ve kaleleriyle tarih meraklıları için tam bir miras değerindedir. Kayseri'ye bağlı bir çok ilçe de tarihi mekanlarıyla vakti bol olanlar için oldukça keyif verici olabilir. Kapuzbaşı Şelalesi, Gereme Harebeleri, Ağırnas yeraltı Şehri bunlardan sadece birkaçı.
Kayseri
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
LEYLÂ

LEYLÂ

@melankoli

(Sait Faik - Üçüncü Mevki isimli hikayesinden)
O da Kayseri'ye gidecekti. Kayseri'nin havası iyiydi. Erciyes'in resmini görmüştü. Ovaların ve küçük tümseklerin yanında etrafına hiçbir dost ve sevgili takmadan bir bekâr adam gibi yükseliveren Erciyes'i dâhilere benzetirdi. Öyle kurak ve kimsesiz memleketlerde kendi başlarına sivriliveren insanlardan bir insandı sanki Erciyes...
Kayseri
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Mehmet B.

Mehmet B.

@mehmetbulut535

 paylaşım fotoğrafı
Huzur bazen balkonda uyuyan kedinizin nefes alış verişlerinde,hırıltısındadır.
Kayseri
şehre 3 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Müşerref (@muserrefgedikli)
Oyyy oyyy bu ponçik ne tatlı yaa.Şu uyumanın güzelliğine bir bakın yaa.Çok tatlı çoook.😁😁
20.06.19 beğen cevap
Tarık Işık

Tarık Işık

@tarikisik

 paylaşım fotoğrafı
Fotoğraf çekmek hele ki Yılkı atlarını fotoğraflamak çok ama çok hoşuma gidiyor...HUZUR
Kayseri
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tarık Işık

Tarık Işık

@tarikisik

 paylaşım fotoğrafı
Kayseri-Hörmetçi köyü rahvan atları fotoğraf çekimlerimizden
Kayseri
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 yorum
LEYLÂ (@melankoli)
Wauv. Western 🌵
13.06.19 beğen 1 cevap
AcupOfCoffee (@sherlock)
Teksas şapkası şart mıydı?
13.06.19 beğen 1 cevap
Hayat efzaa

Hayat efzaa

@hayatefzaa

tebessüm şart :) paylaşım fotoğrafı
tebessüm şart :)
Kendi düşüncemdir ki Kayseri zor bir şehir. Ne batılaşmış, ne Anadolu kültürünü saklayabilmiş. Araya sıkışmış bir kültür taşıyor.
İnsanı değerlerin memleketi olmaz. Hangi şehirde yaşarsak yaşayalım bu fark göstermemeli.
Başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.
İstanbul’da yaşarken ortaokul zamanlarında kapı kalmıştım 6 saat filan eve gidememiştim. Üsküdarlı olan varsa bilir sıcak bir mahalledeydim. Komşularla geçirmiştim o 6 saati, ne aç kalmıştım ne de kendimi kapıda kalmış hissetmiştim. Kayseri’ye geldiğimde saat 7-9 sularında kapıda kaldım. Apartmanın önüne oturdum giren çıkan o kadar insan arasında kimse sen kimsin bile demedi. En kötüsünden bişeye ihtiyacınız varımı? Demelerini bekledim. Aradaki fark orası batı, koskoca kültür turizm kenti, burası Kayseri, Anadolu, insanları içten vs. Beklenti yükselmemeli. İçimizdeki o insanı kültürleri taşıyamıyoruz.

Son bi şey:) üniversite içinde ki baskı merkezinde çalışıyorum. Bir naif, hanımefendi öğrencimle baskı alırken sohbet ettik 5 dakika kitap üzerine işi bitti gitti. Yarım saat sonra masama bu gül dalını bırakmış. Çıkarkende kitabı gül koksun, sohbeti gülücük saçsın demiş. Çok inçe, çok hoş bir hareket geldi. İçimdeki umut bir kez daha tebessüm etti :)

Sonuca bağlıyorum:) güzel insanlar biriktirmek lazım azizim. 😇🍀🌹
Kayseri
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 yorum
ilyas seyhan (@ilyasseyhan)
Kayseri ililemde geçiş yaşıyor
29.05.19 beğen 1 cevap
ilyas seyhan (@ilyasseyhan)
Aslında toplumda böyle bir ikilem var
Ne batıya ne de doğuya yakınız
Ama maalesef insanlığımızı gitgide kaybediyoruz
29.05.19 beğen 1 cevap
FEBİHÂ (@kadimcumleivecize)
Yüreğine, ellerine sağlık. Her şey tamamlanmış ve güzel, yorum yapamam.
29.05.19 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
6.9
25 oy
0