up
ara

Kayseri

Kayseri
Batuhan

Batuhan

@guangzhou

Merhaba sevgili arkadaşlar,
Her ne kadar Çin'de yaşasam da burada Kayseriyi görünce, bir Kayserili olarak hemen düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Bildiğiniz gibi Kayseri kurak bir memleket olduğu için ve verimli arazileri olmadığı için insanlar ticarete yönelmiş ve 1940 tan 1990 yılına kadar halkın büyük bir kısmı şehir dışına veya yurt dışına göç etmiş, zamanla mobilya sektörünün yükselmesi ile birlikte son 20,30 yılda çevre illerden göç almış ve nüfusu 1 milyonu çoktan geçmiştir.

kısa kısa ana başlıklardan bahsedecek olursak

İç anadolunun genel sorunu olan nasıl diyeyim mahalle baskısını burada çok net bir şekilde hissedebilirsiniz, ama buraya sadece gezmek için gelecekseniz hiç kafanıza takmanıza gerek yok bu konuyu.

Kayseri esnafından bahsedecek olursak siz siz olun hiçbirine güvenmeyin, çünkü ben sürekli kazık yedim, mesela pazarda mevye sebze hem seçtirilmez, hemde gider tüm çürükleri sizin torbaya doldururlar, tabi bunu yapanların hepsi kayserili değil dışardan göçüp gelenlerde olabiliyor, mesela Çeyrek Altın serbest piyasada 400 den alınıyor ya burada kuyumcu size 300 tl teklif eder, bu gibi uyanık geçinen esnaf çok, ha birde müşteriye sürekli köpek çekerler, hiç yüzünüze bakmazlar.

Şehir planlaması Allah ondan razı olsun, Osman Kavuncu ve Şükrü Karatepe sayesinde diğer illere göre çok iyi, Özellikle Haseki ve Mustafa Çeliğin onlarca yanlış uygulaması ve saçma işlerine rağmen şehir hala yaşanılacak seviyede ama ulaşım konusu biraz zayıf özellikle belediye otobüsleri 1 saatte bir anca geliyor,metro ise ise sadece tek hat ve ağ çok fazla gelişmemiş.

Şehirde sosyal aktiviteler nasıl diyecek olursanız şöyle söyleyeyim dini faaliyetler oldukça fazla sabah namazı buluşmaları, kuran okuma yarışmaları, kuran kursları gibi aktiviteler ile bir çok farklı cemaat şehirde oldukça iyi alt yapı kurmuş, ama eğlence ve müzik tutkunu iseniz burası pek size göre biyer değil diyebilirim, ha belki birkaç içkili mekan, canlı müzik yapan yer var ama milyonluk bir şehirde 2,3 tane olunca orada seviye ve kaliteden bahsetmek pek mümkün olmuyor ne yazık ki.

Ama arkadaşlarınızla gelirseniz mesela en iyi yapılabilecek aktivite Erciyeste kayak veya dağ bisikleti ile yine Erciyeste bulunan parkurda güzel bir iniş denemesi yapılabilir, onun dışında Ali dağında yamaç paraşütü yapabilirsiniz dikkat ettiyseniz hepsi pahalı sporlar, mesela şehirden biraz uzakta yamula barajının kenarında kamp kurabilirsiniz,veya kapuzbaşı şelalesine gidebilirsiniz, akşamları kafelerin yoğun olduğu talas veya köşk mahallesini ziyaret edebilirsiniz.

Benim en muzdarip olduğum konu tüm anadolu şehirlerinde olduğu gibi burada da uygun fiyata fitness yapılabilecek nezih bir spor salonu yok, genelde şehir merkezinde daracık, basık iki göz odadan mütevellit çok ağır ter ve ayak kokan merdiven altı salonlar var veya ommer otel ve radison blu gibi otellerde yıllığı 5 bin tl olan aşırı pahalı mekanlar var ama kimse akıl edip ikisinin ortasını yapmayı akıl edememiş.

Farkındayım hep eleştirdim sanırım ama burayı ziyaret edecek insanların neyle karşılaşacaklarını objektif bir şekilde yansıtmak istedim, olumlu bir yanı yokmu diyecek olursanız ben bağ ve bağcılık konusunda Kayseriyi çok beğeniyorum, bu şehirde parası olan insanların ilk yaptığı şey hemen bir bağ evi almak ve orayı çiçek gibi yapmak, mesela beğendik bağları ve çay bağları bu konuda muhteşem, benim en sevdiğim yer ise sakar çiftliğinin olduğu bölge , çünkü tam Erciyesin ve şehrin kesişim noktasında ve erciyesin buzlu karlı zirvesine çarpan tertemiz hava dağ yamacından aşağıya doğru hızla iniyor ve ilk bu bölgeye çarpıyor ve oradaki iğde ağaçlarının kokusu ile birlikte adeta bir cennet havası ortaya çıkıyor ve ben buna bayılıyorum.

Lafı çok uzattım farkındayım ama merak ettiğiniz başka şeyler varsa yardımcı olmaya çalışırım.
Kayseri
şehre 10 verdi
10 beğen · 1 yorum
Lavinya (@lavinya279)
Kayseriliyim ama dediğiniz yerlere hiç gitmedim
19.02.19 beğen cevap
poyraz samet

poyraz samet

@poyrazsamet

Insanları
Büyük bir şehir denize alışmış biri içinse biraz sıkıcı bir yer. İnsanlarının hepsi olarak genelleme yapmam yanlış olur ama benim denk geldiklerime selam verdim borclu cıktım diyebilirim cok kucuk bir rica sizin elinizi cebinize atmanıza neden olacaktır. Birşey cok dikkatimi çekti insanları cogu yere göre herkes kendi aleminde spor olarak gs li fb li aynı anda konvoy yapabılıyor ve olay çıkmıyor. Bu benim cok dıkkatımı cekti. Tabiki belki de benim bulundugum yerde de olmamıs olabılır. Yaya geçitlerine dikkat edin çünkü yayaya hiç mi hiç saygıları yok göz göre göre üstünüze araba sürenler coğunlukta.
Kayseri
şehre 1 verdi
2 beğen · 4 yorum
Sevgi Kılınç (@sevgikilinc)
Yıllardır hiç değişmedi o insanlar :/
29.06.18 beğen 1 cevap
poyraz samet (@poyrazsamet)
Ben merkezindeydim evet 3 gunluk bir kalma fırsatım oldu. Tabiki böyle yorum yaparken herkesi bir tutmak saçma olur ama benim gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla izlenimlerim bunlar.. Doğal güzellikleri sevenler için karadeniz güzel evet aama karadenizin de yaşam tarzına göre kötü yönleri var. Ama genel olarak en azından insanları kayseri’deki gibi değil özellikle yaşlıları..
29.06.18 beğen cevap
Kapadokya bölgesinin burada yer alması, tarihi ve doğal bir çok güzelliği içinde barındırması sebebiyle Kayseri çok fazla ziyaretçi alan şehirlerimizdendir. Erciyes dağı, kayak imkanlarıyla kış sporlarını sevenler için de güzel fırsatlar sunmaktadır. Müzeleri, kümbetleri, cami leri ve kaleleriyle tarih meraklıları için tam bir miras değerindedir. Kayseri'ye bağlı bir çok ilçe de tarihi mekanlarıyla vakti bol olanlar için oldukça keyif verici olabilir. Kapuzbaşı Şelalesi, Gereme Harebeleri, Ağırnas yeraltı Şehri bunlardan sadece birkaçı.
Kayseri
şehre puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
Sümeyye Karaimam

Sümeyye Karaimam

@sumeyyekaraimam

 paylaşım fotoğrafı
Dünya güzel yer vesselam.
Kayseri
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
24 beğeni · 4 yorum beğen ikon
SHADOWMAN (@melankolikruhum)
Ve bu ayak izlerinin sahibi sarhoş büyük ihtimalle :)
08.01.19 beğen 1 cevap
amour (@amour)
Bir başka alemin bekleme odasıdır, bu dünya.
08.01.19 beğen cevap
amour (@amour)
İnsan olmasaydı, kainat olmazdı.
08.01.19 beğen cevap
ne önemi var

ne önemi var

@doctor

 paylaşım fotoğrafı
Gaaaaysseri sokakları gıdısını aldığım...
Kayseri
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Eylül

Eylül

@thateylul

 paylaşım fotoğrafı
Yeni yeni kitaplar 📚
Sizce en güzeli hangisi ?
Kayseri
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
33 beğeni · 15 yorum beğen ikon
musa06 (@musa006)
Fahrenheit ile bir psikyatrın gizli defterini cok okunanlar arasında oldugundan listeme aldım ama fikriniz var mıdır okunmalı mi ?
01.12.18 beğen 2 cevap
miraç akgöğ (@miracakgog)
En iyisi solaris.
02.12.18 beğen 1 cevap
HANIMCI BEYZADE (@koraycem)
Solaris
02.12.18 beğen 1 cevap
Keskinlerin Kübra

Keskinlerin Kübra

@kubrakeskin700

Kayseri mi?
Gittiğim de küçücük gözüken şehir, mezun olup terketme günlerim yaklaştığında gözüme kocaman gözüküyordu. İlk iki yıl zülüm gibi geçsede güzelliği bol, hızla gelişen bir şehir. İnsanlarından çok çeksek de ben çok özlüyorum bu şehri 😌
Kayseri
şehre 7 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Ayşe (@aisenurr)
Bu yazın gitmiştim insanları çok soğuk gelmişti amcanın birinin beni dövmediği kaldı hatta :) Kayseri maceramdan güzel anılar bırakamadım yani anlayacağın 🤷‍♀️
18.11.18 beğen cevap
Hayrat-ı Süvari (@yldrmerk4n)
Kayseri ye okumaya gelenler Kayseri yi okumadan gidiyor maalesef :)
18.11.18 beğen 1 cevap
ALFA (@alfa)
Kayseri :) güzel memleket
18.11.18 beğen cevap
Sence kaç puan almalı?
8
17 oy
0