up
ara

Konya İncelemeleri

kişibaşınadüşenmilligelir

kişibaşınadüşenmilligelir.

@kisibasinadusenmilligelir

Konya; iğrenç beşeri yapısı, kadim tarihinin büyük bir maharetle gizlediği medeniyet yoksunu şehircilik anlayışı, birbirini pandikleme üzerine kurulu sosyal hayatı, çorak arazileri, olmayan doğal güzellikleri ile pek de güzide olmayan bir şehridir.
İnsanları nezaketten nasibini almamıştır. Zengini ukala ve görgüsüz fakiri bir an önce yırtma gayreti ile yanıp tutuşan alt kültüre intisap etmiş karakterlerdir.
Memeleri köylü domalması yaptığı zaman yerlere değen kadınlarından tiksinmiş erkekleri, beş vakit namazı kılmayı bildiği kadar pavyonlarda konsomatrislere sert bir şekilde mıncırmak sureti ile kompliman yapmayı da iyi bilir.
Kadınları dar bir dünya görüşüne sahiptir ve cehalet ile hemhal olmuşlardır. Dedikodu ve laf sokma tarih içerisinde ovadaki geniş avlulu evlerden dar apartman dairelerine son derece profesyonel biçimde aktarılmıştır.
Herkesin akşam ezanını müteakip kaçarcasına evlerine gittiği konyada insanların sosyallikten anladığı şey nargile kafeler veya avmlerdir. İdeal bir konyalı ile tam manasıyla arkadaş olamazsınız zira ağrı dağı kadar gerçektir ki konyada ilişkiler menfaat temellidir.
Konyalının malı son derece kıymetli olup, bekara ve dahi öğrenciye kiraya vermediği evi için -satışa çıkardığı- zaman duyunca gözlerinizin yuvalarından fırlayacağı bir fiyat isteyebilir.
Mutfağı son derece kısır ve özgünlükten yoksundur. Etliekmek, fırın kebabı, saç arası gibi her yerde bulabileceğiniz ve özgün bir tadı olmayan alelâde yemekler gösterişsiz mutfağını süsler.
Kışı soğuk ve çetin havası son derece kuru ve pistir. Zaten taş çatlasa 60 70 yıl yaşayacağım şu dünyada burada 20 yıl yaşamış birisi olarak bütün hücrelerimle nefret ettiğim bir şehirdir Konya.
Konya
7.2 (29 oy)
beğen · 9 yorum
Gülcan (@gulcann)
Beğensem ayıp olur mu? acaba diye düşündüm.
22.04.18 beğen 1 cevap
zeyrek (@zeyrek)
Söylediklerinizin birçoğunu hak veriyorum maalesef, halkı çok tuhaf gelmiştir hep bana da. Üniversiteyi Konya'da okudum ve sınıf arkadaşlarımın büyük kısmı Konyalı, bir kısmı yatay geçişle gelmişlerdi ki sayıları azınsanamaz. Şaşırırdım bu insanlar niye bu kadar bağımlı buraya diye. Bu arkadaşlar atanırken bizden çok daha fazla ders çalıştılar ki Konya'ya atanalım diye. En ücra köylerinde 5–6yıl çalıştılar. Evlendikleri kişiler ya Konyalı olmalıydı ya da mutlaka Konya ya gelme sözü vermeliydi. Bu kadar bağımlılık niyeydi peki sizce?
22.04.18 beğen 2 cevap
Semih (@sc)
Az ve öz de olsa iyi insanlar tanıdım Konya'da ancak yazılanlara üzülerek katılıyorum. Bazı durumlar ülkemizin çoğu yeri için geçerli ama olsun. Hatta arada bir duyduğum Konyalıya kız verilmez diye bir söz de var ancak ben farklıyım, ben özelim, ben hiiç öyle değilim. Anlaştık mı güzel qıslar. Kıps.
23.04.18 beğen 2 cevap
Konya ilimiz İç Anadolu bölgesinde bulunur ve ülkemizin en büyük yüz ölçümüne sahip ilidir. 31 İlçesi vardır ve 1987 yılında büyükşehir belediyesi unvanını almıştır. Nüfus bakımından 7’inci sıradadır. Konya ve çevresinde yerleşik düzen Prehistorik (tarih öncesi) çağdan başlar. Konya ilimizin Roma imparatorluğu döneminde ismi "İconium" olarak geçmektedir. Ülkemizde köklü bir Türk-İslam kültürüne sahiptir. Mevlana Rumiler, Dervişler ve Sultanlar şehri olarak bilinir. Uzun süre Anadolu Selçuklu devletine başkentlik yapmıştır. Ülkemizde en fazla Selçuklu Dönemine ait eserinin bulunduğu ildir. Konya kütüphaneleri ve müzeleri bakımından zengin bir şehirdir. Mevlana türbesi Konya’nın en önemli turizm kaynağıdır. Mevlana vuslat yıl dönümleri yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Türkiye’nin 2017 yılında da, 2 milyon 480 bin 433 kişiyle Mevlana Müzesi en çok ziyaret alan müzesi olmuştur. Konya tarım, hayvancılık, sanayi bakımından en gelişmiş illerden biridir. Tarımda teknolojiye dayalı üretim oldukça önemlidir. Birçok maden ve tuz yatakları sayesinde ekonomide oldukça önemli bir yere sahiptir. Konya dört üniversitesiyle eğitim olanakları açısından da oldukça zengin bir ildir.
Konya
7.2 (29 oy)
beğen · 0 yorum