up
ara

Malatya

Malatya
Neslihan

Neslihan

@neslii

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Şehrin adı Hitit tabletlerinde Maldia diye geçer. Tarih boyunca benzer isimlerle anıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti kurulunca Malatya olarak resmileşmiştir. Şehir Fırat Nehri'nden dolayı stratejik konum olarak önemli bir yerdedir. Çok eski zamanlardan kalan yerleşim kalıntıları, medeniyetlerin çoğunlukla nehir kenarına yerleştiklerini göstermektedir. Şehirde karasal iklim görülmektedir ancak son yıllarda barajların da etkisiyle havası biraz daha yumuşamıştır. Şehrin en büyük gelir kaynaklarından biri kayısıdır. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da kayısı ihtiyacının büyük bir bölümü buradan karşılanır.
Doğu Anadolu'nun önemli bir kültür sanat merkezidir. Müzeler, devlet tiyatrosu, kongre merkezi vb. yerlerin bulunması Malatya'nın kültür ve sanat açısından gelişmişliğinin işaretleridir. İlk Anadolu uygarlıkları zamanından beri önemli bir yerleşim yeri olan Malatya, birçok tarihi yapıya sahiptir. Kaleleri, tarihi camileri ve müzeleri ile görülmesi gereken güzel şehirlerimizdendir.
Malatya
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
ibrahim Tutuş

ibrahim Tutuş

@ibrahimtutus - Malatya

Lise bitti.
Üniversiste bitti.
Simdi memleketime gidicem .
Her zaman hayatin zorluğuna bir adim yaklaşiyorsun derler .
Butun defterlerim kapınıyor. Yok lise güzel eğlence yilların ama üniversitede gerçek dünyanı aralayacaksın derler.
Gercek dünya ya daha çok yaklaştın diyorlar. Hayalperest dusunme derler .
Ben hayalperest biriyim benim kitabim her zaman yazılmaya devam edicek , hiç bir zaman gercek dunyaya donmicem hic bir zaman boş sayfalara gelmicam kalemim kırılmayacak murekkebim bitmeyecek. Komik metaforlu ironilerle karsitigi hayatim devam edicek...?
Malatya
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
7.8
16 oy
0