up
ara

Mardin

Mardin
eml

eml

@eml

Deyrülzeferan Manastırı, Kasımiye Medresesi,
Buram buram tarih barındıran güzel yerler .Ama tavsiyem Tarihi bilgisi iyi olan bir tur rehberi eşliğinde gidin.Yıllarca ayrı dinlere mensup insanları nasıl bir arada yıllardır yaşadığını görün .
Mardin
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

Her köşesi tarih kokan, dünyanın kültür miraslarından kabul edilen ve birçok tarihi yapısı koruma altına alınmış olan güzel bir şehirdir. Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunur. Şehrin eski Mardin diye adlandırılan kısmı bir dağın yamacına kurulmuştur. Daha sonra şehir dağın alt kesimlerinden düzlüklere doğru genişlemiş ve yeni yerleşim alanları buraya kurulmaya başlamıştır. Burası ise Yenişehir olarak adlandırılır. Turistik gezi amaçlı gidiyorsanız daha çok eski Mardin'i ve bazı ilçelerini göreceksiniz. Eski Mardin'deki evlerin çoğu taş evlerden oluşur ve tarihi değeri olan evlerdir. Dar sokakların her iki yanına inşa edilmiş olan geniş avlulu, yüksek tavanlı, kemerli, işlemeli, güzel evlerdir bunlar. Evlerin içi yaz aylarında serin olur. Yine de Mardinlilerin damda/avluda uyuma alışkanlıkları vardır. Bunun için de etrafı tente ile örtülen demirden veya tahtadan yapılan tahtlar kullanılır. Eski Mardin evlerinin avlularından muhteşem mezopotamya manzarası görünür.
Farklı dinlere sahip insanların huzur içinde yaşadığı bir şehirdir. Mardin'in insanları misafirperverlikleri ve canayakınlıklarıyla bilinir. Mardin'i gezmeye gelenlere çok iyi davranırlar ve bol bol yedirip içirirler =) Mardin'in kendine özgü muhteşem bir mutfağı vardır. Yemekleri bol etli ve yağlıdır. Alışkın olmayanlara biraz ağır gelse de çok lezzetli yemeklerdir. İlk aklıma gelenler; kibe (işkembe dolması), ırok (içli köfte), ikbebet (içli köftenin haşlama versiyonu), kaburga dolması, dobo (kuzu kol), sembusek (kapalı lahmacuna benzer). Gelelim en sevdiklerime, yani tatlılara =) Harire diye bir tatlısı var, puding kıvamındadır bu tatlı. İçine ya da üzerine ceviz serpiştirilerek yenir. Aynı zamanda bildiğim kadarıyla cevizli sucuk yapımında kullanılan tatlıdır bu. Yani cevizler ipe geçirildikten sonra buna batırılıp sonra kurumaya bırakılır. Kıvam olarak daha cıvık versiyonu olabilir ama tat olarak çok yakın. Cevizli sucuk demişken Mardin'in cevizli sucuğu da efsanedir. Yıllardır bu işi yapan ve sipariş üzerine kargoyla her ile gönderen kişiler var. Araştırın ve bulun onları =) Zingil denilen bir tatlısı var, lokmaya benzer. Bir de çöreği çok güzeldir, özellikle taziyelerde yapılıp dağıtılır. İsimlerinin yazılışlarından emin olamadığım başka tatlıları da var, peynirli şerbetli bir tatlısı var mesela. O da efsanedir. Adını bulunca yazarım. Mardin'e giderseniz bunlardan tadın mutlaka. =) Ve elbette üzerine bir acı kahve (Mırra) içmeyi unutmayın.
Peki nereleri gezelim? Mardin Müzesi, Deyrülzeferan Manastırı, Kasımiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Reyhaniye Camii, Latifiye Camii, Kırklar Kilisesi aklıma ilk gelen yerler. Zamanınız bolsa daha gezilecek çok fazla yer var.
Konaklamadan da bahsedeyim. Son yıllarda otel sayısı epey artmış durumda. İsterseniz yeni yapılan modern otellerde, isterseniz eski Mardin'de bulunan ve otele dönüştürülmüş olan tarihi yapılarda kalabilirsiniz. Ben olsam ikincisini tercih ederdim.
Mardin'den ne alınır?
1. Cevizli sucuk
2. Badem şekeri (mavi olanlardan)
3. Mardin leblebisi
4. Bakır işlemeciliğiyle yapılmış cezve ve kahve takımı (kaseleri de güzeldir)
5. Gümüş =) Çok emek isteyen telkari sanatı ile yapılmış olan gümüş takılarına bir bakın derim.
6. Mardin sabunu. Ben çok sevmem ama bu sabunun büyük bir hayran kitlesi var. =)

Anlatırken burnumda tüttü. İlk fırsatta gidip görmeliyim yeniden. =)
Mardin
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Merhaba, masmavi gökyüzü masmavi eşliğinde masmavi kitap fotoğrafı ile herkese günaydınlar☺️ Teşekkür ederim @gulsahsonmez
O zaman aklıma gelenleri etiketleyeyim
@elsarosse
@hayataagulumse
@karacurin
@elnino
@batuuu
@kadimcumleivecize
Mardin
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Paylaşımınız çok güzel. Parfümün Dansı’nı bitirdiniz mi bu arada? Bitirdiyseniz incelemeyi sabırsızlıkla bekliyorum, bir önceki paylaşımınız nedeniyle merak ettim kitabı:))
29.06.19 beğen 2 cevap
FEBİHÂ (@kadimcumleivecize)
Değerli Ruken, öncelikle çok teşekkürler değerli kalbine. Her zaman ellerindeki maviyi her yerde hissettiriyorsun. Dün Piraye ye Mektupları inceledin, öyle güzel hoş yazmışsın ki, hem tebessüm oldu, hem inceleme en güzel akıcı bir dille yerini buldu. O yoğun günlerin arasında cümleler arasında bir kelime kopukluğu dahi yok. İşte bu yüzden bir çok Neokur üyesi incelemeni heyecanla bekliyor. Bu mavi ruhun da çok güzel, şuan denizle özdeş görüyorum resmi. Mavi bütün hiç bir zaman bitmesin daim olsun diliyorum.
29.06.19 beğen 2 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
"Kim ne_derse desin benim Güllerim Mavi olsun" Bukalemunus M.O 350 :)
29.06.19 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
10
5 oy
0