up
ara

Amasya

Amasya
Engin Kurtul

Engin Kurtul

@enginkurtul

Kurtuluş Savaşı’nın önemli şehirlerinden biridir. Kurtuluş mücadelesinin ilk planları burada hazırlanmıştır. Doğayla iç içe olan güzel bir şehirdir. Yeşilırmak’ın kenarına inşa edilen evler, özellikle kar yağışlı günlerde muhteşem bir manzaraya sahip olur. Harşena Dağı üzerine kurulan Amasya Kalesi ve Kral Kaya Mezarları şehrin önemli tarihi yapılarındandır. Taşova ilçesindeki Borabay Gölü ise görülmeye değer bir başka güzelliktir. Bu çevrede bulunan bungalov evlerde konaklama imkanınız da bulunmaktadır. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, kitabınızı okuyabileceğiniz, temiz hava alabileceğiniz güzel bir tatil seçeneği olabilir.
Amasya
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
Osman YILMAZ

Osman YILMAZ

@osmannyyilmaz

 paylaşım fotoğrafı
Kurbandan kaçmak için panda 🐼kılığına girmiş. 🙂 Bayramınız kutlu olsun.🙂🐑
Amasya
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
cєnnєtíαlα

cєnnєtíαlα

@cennet35

Objektifime yansiyanlar :) paylaşım fotoğrafı
Objektifime yansiyanlar :)
#çekimlerimden bir kare :))
Amasya
şehre 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 yorum
Batuuu (@batuuu)
Güzel sehirdi ama bedelli askerlik sonrası sildim haritadan😂
02.08.19 beğen cevap
Ahmet (@benimadimahmet)
akşam üzeri kayığa binmelisiniz👍🏿
02.08.19 beğen cevap
Müşerref (@mavisever)
Bir defa gidip gezmek nasip oldu.Güzel ve sakin şehir.Canım benim,keyifli gezmeler dilerim sana💕💕🌸🌸🌼🌼🦋🦋💃💃
02.08.19 beğen cevap
cєnnєtíαlα

cєnnєtíαlα

@cennet35

#kadrajımdan :) paylaşım fotoğrafı
#kadrajımdan :)
#Yaliboyu Evleri
Amasya
şehre 10 verdi, inceleme eklemedi.
16 yorum
Deniz (@deniz56)
yıllar yıllar önce yolum Amasya'ya düştüğünde :) şaka şaka hiç gitmedim
02.08.19 beğen cevap
Nebukadnezar™️ (@nebukadnezar)
Kadrajın mı yamulmuş yoksa bana mı öyle geldi 😂😂😂
02.08.19 beğen cevap
Hande Ç. (@handec)
süperr bravo
02.08.19 beğen cevap
cєnnєtíαlα

cєnnєtíαlα

@cennet35

Ferhat❤Şirin (aşk engel tanımaz) paylaşım fotoğrafı
Ferhat❤Şirin (aşk engel tanımaz)
Genç Ferhat, Amasya Sultanı Mehmene Banu’nun kız kardeşi Şirin’e tutulmuştur ilk gördüğünde. Yiğittir, delikanlıdır, söz dinlemezdir. Mesleği de nakkaşlıktır. Yani dönemim saray ve dini yapılarının duvar süslemelerini yapar. Onun süslediği saraylar için Şirin’e olan aşkından dolayı güzel oldukları söylenir.

Ferhat, zamanı geldiğinde Şirin’i istemeye gönderir ailesini. Mehmene Banu, Şirin’den önce görmüştür Ferhat’ı ve aşık olmuştur. Kız kardeşini de çok sever onun üzülmesini de istemez ama aşkı kardeş sevgisinden güçlüdür. Kız kardeşini vermek istemediği için, Ferhat’ın yapamayacağını düşündüğü bir şey ister. Der ki; “Şehir’e suyu getir, kızı vereyim”. Delikanlı hiç iki bir etmez, alır eline kazmasını, düşer yollara. Fakat suyu şehre yönlendirebileceği en uygun yer bugün Şahinkayası olarak bilinen yerdir ve çok da uzaktadır.

Ferhat yine de gider ve vurur kazmayı. Kayalar kırılır, ufalanır. Taş taş üstünde bırakmaz Ferhat. Koca dağı yararak ilerler. Zamanla yol verir dağ, suya. Bu durumu öğrenen Mehmene Banu, bir cadı buldurur ve ondan Ferhat’ı durdurmasını ister. Cadı düşünür taşınır ve bir yolunu bulur. Gider genç delikanlının yanına. Kazmasını kayalara vurmakta olan Ferhat’a seslenir; “Ne vurursun kayalara böyle hırsla.. Şirin’in öldü, bak sana helvasını getirdim”

O anda aşk ateşiyle yanıp kavrulan Ferhat, beyninden vurulmuşa döner, “Şirin yoksa bu dünyada yaşamak bana haramdır” der ve kazmasını fırlatır göğe doğru. Kazma da döner gelir, düşer Ferhat’ın başına. Son nefesini veren gencin bedeni, şehre getirmeye çalıştığı sularla birlikte dökülür kayalıklardan.

Bunu duyan Şirin de gelir kayalıklara. Bakar ki sevdiğinin bedeni suyun içinde cansız yatıyor. O da atar kendini kayalıklardan. Uzanır, yatar Ferhat’ın yanına.

Su şehre gelmiştir ama iki seven yoktur artık. Ahali iki sevdalının bedenlerini yanyana mezarlara gömer. Rivayet odur ki, her mevsim 2 mezarda da 1’er gül açar bütün ihtişamıyla. Ama 2 mezar arasında da bir kara çalı çıkarmış sevenleri ayırmak için…
Amasya
şehre 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 yorum
FEBİHÂ (@kadimcumleivecize)
Yeniden yaşadım, hatırladım, ellerin dert görmesin.
03.08.19 beğen cevap
Tuğçe (@adonis211)
Son kısmında yer alan her yıl iki gül ve arasında bir çalı çıkması kısmına başka aşıklarda şahit olmuştum. Cizre’de Mem ve Zine var. Onlarda aynı kavuşamayan aşıklardı. Mezarlarına gittiğimde görmüş ve çok etkilenmiştim.
03.08.19 beğen cevap
Elif Duran

Elif Duran

@elifduran600

 paylaşım fotoğrafı
Ahh hasretler ,
kıymetini bilmediğimiz zamanların pişmanlıklarını yaşıyoruz!
Neden neden ???
Amasya
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
9.3
13 oy
0