up
ara

Niğde

Niğde
Nemesis

Nemesis

@lacrima

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan ufacık ilimizdir. Geçimini daha çok tarımla sağlar. Ülkemizde yetiştirilen patatesin yüzde 25 i Niğde'de yetişir ve en fazla elma ağacı da buradadır.
Küçük yüz ölçümüne sahip olmasına karşın birçok ören yerine ev sahipliği yapar. Buralardan çıkarılan buluntular Niğde müzesinde sergilenir. Yer altı şehirleri vardır. Bunlardan biri Kavlaktepe Köyü'ndedir. Işıklandırılmıştır ve ziyaret kabul etmektedir.
Şehir merkezinde bulunan Alaaddin Camii turistleri kendine çeken şehrin emsalsiz yerlerinden biridir. Yılın ağustos ve eylül aylarında güneşin en tepede olduğu vakitlerde camiinin kapısında oluşan taçlı kadın başı silueti görülmeye değerdir ve tabii ki bir efsaneye sahiptir. Selçuklu Sancakbeyi Ziynettin Beşare il merkezine bir cami yapılması için emir verir. Camiyi yapan usta da Sancakbeyi'nin kızına aşıktır. Camiyi yaparken, aşkını sonsuza kadar yaşatmak isteyen usta, duvarın taşlarına Sancakbeyi'nin kızının yüz kısmının silüetinin doğması için büyük emek verir. Asırlardır prensesin yüzü, Alaaddin Camii'nin kapısında ışık gölgesi olarak belirir. Ustanın sevdiği kıza kavuşamadığı ve bu nedenle aşkını taşlara işlediği rivayet edilir. 
Niğde
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
M. Tuğrul

M. Tuğrul

@mtugrul

 paylaşım fotoğrafı
Dışarı Camii, Minber
Niğde
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sence kaç puan almalı?
6
4 oy
0