up
ara

Samsun

Samsun
Aslı Konmaz

Aslı Konmaz

@aslikonmaz

Karadeniz Bölgesi'nin en kalabalık ve en gelişmiş şehridir. 17 ilçesi vardır. Bir nevi Karadeniz'in başkenti denilebilir. Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışı Türk tarihinin önemli olaylarından biridir ve Samsun'u özel kılan unsurlardandır. Bu nedenle Samsun Atatürk'ün Şehri olarak da anılmaktadır.
Yapılan kazılara göre Samsun'daki ilk yerleşim Eski Taş Çağında başlamıştır. Tarihin farklı dönemlerinde Hititler, Amazonlar, Pers, Pontus, Roma ve Bizans hakimiyetine girmiştir. Daha sonra uzun bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve savaştan sonraki süreçte Samsun önemli bir hedef olmuş ve büyük zararlara uğramıştır. Kurtuluş Savaşı'nın ardından şehirdeki Rumlar Yunanistan'a göç etmiştir.
Samsun, büyük ormanlık alanlara ve doğal güzelliklere sahip olan bir şehirdir. Güzel sahilleri, heybetli şelaleleri, şifalı kaplıcaları ve tarihi mekanlarıyla insanları kendine çeken güzel bir ilimizdir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Bandırma Vapuru gelir. Daha sonra Gazi Müzesi, Kent Müzesi, Ladik Gölü ve Hamamayağı Kaplıcası'nı gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.
Samsun
şehre 7 verdi
4 beğen · 0 yorum
Özge Polat

Özge Polat

@ozgepolat

 paylaşım fotoğrafı
Bu, şimdiki zaman kipinde yazılmalıydı..Helle Helle☕️
Samsun
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 1 yorum beğen ikon
ΙΧΘΥΣ (@coexistanbul)
Kitabin orjinal ismini merak ettim, internetten bulamadim.
17.03.19 beğen cevap
Sence kaç puan almalı?
7.7
15 oy
0