up
ara

Şanlıurfa

Şanlıurfa
Aslı Konmaz

Aslı Konmaz

@aslikonmaz

Bir Güney Doğu Anadolu şehri olan Şanluurfa, Türkiye'nin en kalabalık dokuzuncu şehridir. 2012'de büyükşehir olmuştur. Tarih boyunca birçok farklı isimle anılmıştır. Ur, Urhoy, Urhei, Orhei, Orhayi, Ruhai bunlardan bazılarıdır. 1919 yılında sırasıyla İngilizler ve Fransızlar tarafından işgal edilen şehir, 11 Nisan 1920'de Urfalı askerler tarafından kurtarılmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda gösterdikleri kahramanlıktan ötürü 1984'te "Şanlı" ünvanına, 2016'da ise İstiklal Madalyası'na layık görülmüştür.
Şehrin ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olsa da hayvancılık, turizm ve sanayi alanlarında da faaliyetler gösterilmektedir. Tarıma en elverişli ovası Harran Ovası'dır. Fıstık, pamuk ve mercimek en çok üretilen ürünlerdir. Sıra geceleri, şehrin geleneksel eğlencesidir.
En ünlü yemekleri: Urfa kebabı, patlıcanlı kebap, çiğ köfte, söğürme, semsek, lebeni, yuvalak.
Gezilebilecek turistik mekanları: Balıklı Göl, Rizvaniye Camisi, Hz. İbrahim Mağarası, Kızlar Sarayı, Halfeti Antik Kenti, Şanlıurfa Müzesi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Göbekli Tepe, Harran Ovası ve Harran evleri, Urfa Kalesi, Sipahi Pazarı
Alınabilecek şeyler: İsot, acı biber salçası, seylan çayı, yöresel kumaşlar, şallar, cezve takımı başta olmak üzere bakırdan yapılmış olan hediyelik eşyalar
Şanlıurfa
şehre puan vermedi
7 beğen · 0 yorum
Adem

Adem

@adem94

 paylaşım fotoğrafı
Görülmesi gereken yerlerden birisi harika bir atmosfer
Şanlıurfa
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Edebi At

Edebi At

@edebiat

Şanlıurfa'nın Meşhur Atasözleri paylaşım fotoğrafı
Şanlıurfa'nın Meşhur Atasözleri
1. Ali Bey Öldü. Kebap Ölmesin: Bir gün Ali adında bir genç vefat etmiş. Her ölüm acıdır ama genç ölümler daha çok acı verir. Urfa'da ölü evine kabap söylemek adettendir. Kebap gelir ancak kimsenin iştahı kalmamıştır. Rahmetlinin babası iyi kalpli bir adamdır. Taziyedekiler en azından doysun diye bu sözü söyler. Söz yanlış anlaşılır ve günümüzde ''olan kötü şeyi umursamadan hayatına devam etmek'' anlamında kullanılır.

2. Hayat (Avlu) Eğri İnek Sağılmıyor: Köylünün biri ağasının verdiği işi yapmamak için bir bahane aramış ve bu bahaneyi bulmuş. Günümüzde ''bir işten kaytarmak için saçma neden bulmak'' anlamında kullanılır.

3. Duymuşlar Kilmende Halı Dokunuyor, Eni Kaç Boyu Kaç Soran Yok: Çıkış hikayesini tam olarak bilmiyorum. Günümüzde bu söz ''kimse gerçekleşen olayın aslını sormuyor'' anlamında kullanılır.

4. Ölmeyecek Olan Sevinsin: Sahabeler döneminde zalim ve cimri bir adam yaşarmış. Bu adam ölüm düşeğinde iken eşine demiş ki ''En çok da arkamdan sevinecekler diye üzülüyorum.'' demiş. Birkaç gün sonra adam rahmetli olmuş. Eşi çıkmış çatıya ve bağırmaya başlamış: ''Zalim Bey öldü. Ölmeyecek olan sevinsin.'' Bu söz ''başkasının başına gelen kötü bir olaya sevinilmemesi gerektiği'' anlamında kullanılır.

5. Mal Sahebi Mülk Sahebi Hani Bunun İlk Sahebi (Sahibi): Bu dünyada her şey gelip geçicidir. Kimse öteki tarafa mal götürmez.

6. Ulısının (Büyüğünün) Sözını Tutmıyan Ulıya Ulıya Ölür: Büyüğünün sözünü tutmayan sonra çok pişman olur.

7. Anası Olmıyanın, Babası Evi Yohtır

8. Bal Kohmaz, Asil Azmaz: Herkes kendine yakışan şekilde davranır.

9. Şeytanın Doksan Dokuz Elbisesi Vardır. Birini Kendi giyer. Diğerlerini Başkalarına Giydirir: Kötü olan bir insanla takılırsan en sonunda sen de Onun gibi kötü olursun.

10. Kaz Kaznan, Baz Bazdan; Kel Tavıh, Kel Horızdan: Her insan kendi dengi ile takılmalıdır.
Şanlıurfa
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Favorim dokuz numara : Şeytanın Doksan Dokuz Elbisesi Vardır...
15.12.18 beğen cevap
£m!n£ KazoqLu (@emnekazoqlu)
Benim memleketim 😂güzel urfam😂😂
15.12.18 beğen cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Şanlıurfada dört gün bulundum gerçekten herkesin gidip görmesini tavsiye ederim.
15.12.18 beğen cevap
Ömer KAYA

Ömer KAYA

@omerkaya0

 paylaşım fotoğrafı
Bence bir Mardin olmasa da, Urfa da güzel ?
Şanlıurfa
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sence kaç puan almalı?
6
3 oy
0