up
ara

Sinop

Sinop
Defne Alaçam

Defne Alaçam

@defnealacam

Şehrin adı, Antik Yunan mitolojisinde Irmak Tanrısı Asopos'un kızının adı olan Sinope'den gelir. Bu isim Sinop'un bilinen en eski adıdır ve M.Ö. 8. yüzyılda verildiği tahmin edilmektedir. Sinop, antik çağlardan beri önemli bir yerleşim alanı olmuştur. Coğrafi konumu sebebiyle eski çağlardan bu yana ticari ve kültürel açıdan gelişmiş bir şehir olarak varlığını sürdürmüştür.
Sinop'ta gezilebilecek birçok yer vardır. Sinop Kalesi şehrin en önemli tarihi yerlerindendir. Kalenin içinde bulunan cezaevi, Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Burhan Felek gibi birçok ünlü kişiyi ağırlamış olan önemli bir yerdir. 1999 yılında kapatıldıktan sonra Tarihi Sinop Cezaevi adıyla ziyaretçilere açık olan bir müze haline getirilmiştir.
Sinop'ta tarihi yerlerin yanı sıra gezilebilecek çok güzel açık alanlar da bulunmaktadır. Erfelek Şelaleleri, İnaltı Mağarası, Akgöl bunların başında gelir. Ayrıca güzel plajları ve koyları da bulunur. Özellikle Hamsilos Koyu görülmeye değerdir.
Sinop
şehre puan vermedi
3 beğen · 0 yorum
asya nur

asya nur

@enfunda

 paylaşım fotoğrafı
Sinop tan bi kare güzel memleketim
Sinop
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Lilu Helenium

Lilu Helenium

@lalalakv

Kuzeyin İncisi. paylaşım fotoğrafı
Kuzeyin İncisi.
Her ne kadar tarihi yapısını koruyamamış olsakta bazı hayatların toprağın altındaki varlığını hatırlatan şehir: Sinop.
Eğer bir gün yolunuz düşerse Sinop'a Refik Halit Karay'ın, Sabahattin Ali'nin ve nice yazarın sürgün edildiği yer Tarihi Sinop Cezaevini görmeden buradan ayrılmayın.
Hamsilos Koyu, İnceburun Feneri, Balatlar Kilisesi, Tatlıca Şelaleleri, Seyyid Bilal Camisi, Alaaddin Camisi, Sinop Kalesi, Bektaşağa Göleti, Bayabat Kalesi ve daha bir çok yer.
Ve unutmadan ekleyeyim Sinop'un denizi bir başkadır,eğer aylardan temmuzsa plaja uğramayı unutmayın!
Sinop
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Sence kaç puan almalı?
8.8
4 oy
0