up
ara

Zonguldak

Zonguldak
Uğur Çam

Uğur Çam

@ugurcam967

Batı Karadenizin hiç de göze batmayan şehridir. Özellikle dışarıdan gelen insanlar tarafından önemsenecek yanı neredeyse hiç yoktur. Ancak orada doğduysanız işler değişir. Mesela doğduğunuz zaman siz hastanede küvezde yatarken hemen yanı başınızda ölmüş madencilerin ailelerinin feryatları çalınmıştır kulağınıza. Dedenizi kömür tozuna bağlı akciğer kanserinden erken yaşta kaybettiğinizde, emekli olunsa da kurtulunamayacak bir illet olduğunu anlarsınız madenciliğin. Sonra diğer dedenizle gururlanırsınız "büyük işçi yürüyüşünde ta Bolu'ya kadar, yayan gittiler" diye. Sonra hikayelerini dinlersiniz şehrinizin. Herakles'in üç başlı cehennem köpeğini bulduğu yerin Cehennem Ağzı Mağarası olduğunu bilirsiniz. Sonra Hristiyanlığın ilk ibadethanelerinden biri olduğunu da bilirsiniz. Mesela Alemdar gemisi vardır. Ereğli ilçesinde... Kurtuluş Savaşının tek deniz muharebesinden alnının akıyla çıkmış, düşmana Karadeniz'in mutlak hakimiyetini teslim etmemiş bir gemi. Bilirsiniz onu. Birden aklınıza geliverir, Zonguldak'ta liman arkasında oturmuş denizi seyrederken, "Acaba Rüştü Onur Hülasa şiirini burada mı oturup yazdı?" diye. Unutmadan söyleyeyim yeşilin mavide bittiğini, çalışmanın yorgunluğu yansımış yüzlerin bir "iyi akşamlar" sözüyle aydınlandığını bilirsiniz. Her şehir kendine göre güzeldir de insanın doğduğu şehir olunca bir başka güzel herhalde.
Zonguldak
şehre puan vermedi
beğen · 0 yorum
Nil

Nil

@nill

Zonguldak
Karadeniz bölgesinin en batı kısmında bir sahil kentidir. İsminin geliş öyküsü çeşitlilik gösterse de genel inanış olarak ilk zamanlarda bataklıklı bir alan olduğu için “zongalık” denmiştir. Ve ismi o şekilde değişim göstererek Zonguldak olmuştur. Karaelmas olarak da bilinen Taş kömür, şehrin önemli geçim kaynağıdır. Bir çok ilçesinde ve beldesinde taş kömür madeni vardır. Şehrin 5 adet ilçesi vardır: Ereğli, Alaplı, Devrek, Gökçebey, Çaycuma dır.
Doğa güzellikleri ve özellikle bol ağaçlı ormanlarıyla çevrili şehirde bir tane üniversite vardır: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi dir. Daima dalgalı ve tekinsiz olan denizleri vardır. Bitki örtüsü sık ormanlık, engebeli arazisi ve uzun merdivenleri ile tipik bir Karadeniz şehridir.
Zonguldak
şehre 7 verdi
beğen · 0 yorum
Onur Malkoç

Onur Malkoç

@onurmalkoc

Ereğli ❤ paylaşım fotoğrafı
Ereğli ❤
Heraclea Pontica...
Zonguldak
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Özge Aydın

Özge Aydın

@ozgeaydin578

 paylaşım fotoğrafı
Aranıza yeni geldim ben,fazla kalamam ama geri dönemem !
Zonguldak
şehre puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nil

Nil

@nill

Yeşile hasret şehirlerde yaşamak... paylaşım fotoğrafı
Yeşile hasret şehirlerde yaşamak...
@belkibirazflu nun daveti ile uzun zamandan sonra tekrar bir paylaşım yapıyorum ve bu güzel doğa parçasını seyrinize sunuyorum.
Yeşil alanların giderek azaldığı sehirlerimizde ufacık bir yeşillik görmek insanı artık şaşırtıyor ve mutlu ediyor. Bu gerçekten çok acı.
Paslaşmanın adeti üzere birisini yazmam gerek ama muhtemelen yazacaklarımı başkaları yazmıştır. O yüzden ben yeni arkadaşları davet ediyorum bu paslaşmaya. Güzel bir yeşil alan ve güzel bir yazınızı bekliyoruz :)

Not: Burası Zonguldak iline bağlı Çatalağzı beldesinin barajıdır.
Zonguldak
şehre 7 verdi, inceleme eklemedi.
7 yorum
İmge Derin (@belkibirazflu)
Yeşilin her tonu, harikaymış bu Nil =))
?
23.05.18 beğen 2 cevap
Uğur Çam (@ugurcam967)
Henüz 5-6 yaşlarımdayken ailemle birlikte gitmiştik buraya pikniğe. Ben her zamanki meraklılığımla ortalığı gezeyim diye tek başıma dolaşmaya çıkmış, yaklaşık 5-6 saat geri dönememiş kaybolmuştum. Fotoğrafı görünce ilkin emin olamadım aynı baraj mı diye. Zira benim bildiğim adıyla Ulutan barajı olması lazım. Lakin sonradan emin oldum aynı yer. Böyle de saçma bir anım vardır bu barajla alakalı. Sonra tabi uzun senelerdir gidemedim bir daha buraya. Ama hatıralarımı canlandırdığın için sağol. Böyle güzel tesadüfler olmasa hepten unutup gideceğiz çocukluğumuzu.
23.05.18 beğen 1 cevap
Sence kaç puan almalı?
8.4
8 oy
0