up
ara

SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

FİRARPEREST
Belki biraz olsun kadınları anlamak isteyen her erkek okumalı.Hayata farklı bakış açısıyla bakmak isteyen her insan bu deneme yazılarından faydalanacaktır.
ataç ikon Firarperest
kitaba 5 verdi
1 beğen · 0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

Yasaklı
Sürükleyici konusu olan, İngilizce çevirisinin iyi yapılmamasından dolayı akıcılığı kaybeden distopya eserlerden birisi. Kitabı okurken beni çok rahatsız eden ve ilgimi dağıtan en önemli şey, anlatılanların 17,18,19. yüzyılda geçtiğini size hissettiren kelimelerin yanında 2485 li yılları anlatıyor olması.Hükümdar,Leydi,zindan,senato vs. birçok kelimeyle oluşturulan cümlelerin yanı başında genetik kodlama laboratuvar, televizyon,kamera gibi teknolojiyi hatırlatan kelimeleri görünce sersemliyorsunuz. Gelecekte yaşanan olayların anlatıldığını unutup kendinizi geçmişte monarşi dönemlerinde Avrupa'da zannediyorsunuz. Bu tarzda okuduğum kitapların hiç birinde bu durula karşılamamıştım. Buna rağmen konunun ilginçliği ve duygudan yoksun bir dünyada yaşamanın ne demek olduğunu düşünüp sahip olduklarımızın değerini hatırlamamız açısından okunabilir br kitap.Serinin diğer kitabını da okumak istiyorum.Rom,Feyn,Sarıc ve Jhonatan ile kurgulanacak çok şeylere gebe olarak bitirilmiş kitabın sonu.Diğer bir ilginç yanı da ilk defa iki kişi tarafından yazılan bir roman okudum(????) Çok şaşırdım bu duruma.İyi okumalar...
3 beğen · 0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

Puşkin
Çok uzun zamandır kitaplarını okumayı istediğim ama bir türlü elime geçmeyen Klasik Rus Edebiyatı'nın kurucu kabul edilen Puşkin'in en bilinen eserlerinden birisi.Sade akıcı ve olduğu gibi bir anlatımı var. Sıkılmadan bir nefeste biten nadir Rus romanlarından biri. Her zaman Puşkin'i okumamanın eksikliği olmuştur bende. İlk okuduğum kitabından sonra bu daha da arttı.Edebiyat sevenler çok ağır olmayan bir üslupla yazılan bu romanı seve seve okuyacaklardır. Emelyan Pugaçev önderliğineki Kazakların ayaklanmasını anlatan aynı olayların içinde geçen güzel bir aşk hikayesi.
ataç ikon Yüzbaşının Kızı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

Tek kelime le 'Müthiş' bir roman. Harry Poter dizisini okumadım.Fantastik tarzdan pek hoşlanmıyorum.Yazarla ilk tanışmamdı bu. Gerçekten ''Bir roman ancak bu kadar güzel yazılabilir'' diyorum gönül rahatlığıyla.Sadeliği, karakterlerdeki gerçekçiliği, samimiyeti,doğallığı beni sarmaladı. Tadını ala ala roman okudum demek istiyorsanız mutlaka okumalısınız. Karakter sayısı fazla.Okumaya başladığınızda Bir şecere çıkarırsanız akıcılık konusunda zorlanmazsınız.İnsanları iyisiyle kötüsüyle irdelemeden yargılamadan olduğu gibi, göründükleri gibi ve içlerinden geçenlerle(yani gerçek ve görünen yüzlerini birbirine sarmalayarak) birlikte anlatmış.Toplumun ve insanın ikiyüzlülüğünü, buna sebep olan bağları, sorumlulukları, zaruretleri hiç bir yapmacıklık olmadan sermiş gözler önüne.Krystal,Robbie,Şişko,Shvinder Andrew, Colin, Gave, Mary, Tessa, Kay,Stuard, Gaia öne çıkan karakterlerden en çok ilgimi çekenler.Yorumlara baktığımda +16 yaş olabilir diye görüş eklenmiş.Doğru,ama Batı toplumun gerçeklikleriyle bizim gerçekliklerimiz ne kadar farklı görünse de özünde aynı.Batı alenen bunları anlatabiliyor fakat biz yaşanmamış, yaşanamaz gibi üstünü örterek üç maymunu oynuyoruz. Bence çokta bir farkı yok bizim toplumumuzdan.İnsan her yerde aynı.Belki sefahat, uyuşturucu,fuhuş bize yabancı geliyor.Ama arka sokaklarda belki çok daha fazlası yaşanıyor.İnsanı anlamak istiyorsanız maskeli ve maskesiz haliyle tanımak istiyorsanız okuyun! İyi ki okumuşum diyeceğiniz harika bir şaheser!
ataç ikon Boş Koltuk
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

Umduğumu bulduğum söylenemez.Uzun ve gereksiz anlatımlar çoktu.Hikaye farklıydı ama yeterince zenginleştirilmiş yan ögeler yoktu.Yazarın İlk okuduğum kitabı.Realiteden çok uzaktı.fantastik desem değil,tıbbi desem değil,psikolojik desem değil.Genelde yorumlar beğeni ile yapılmış.Saygı duyuyorum.Sadece ben sıkıldım okurken.
ataç ikon Kayboluş
kitaba 6 verdi
5 beğen · 0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

İSİMLE AŞK ARASINDA
Sindire sindire okunması gereken edebi bir kitap.Konu bütünlüğü var demek yanlış,yok demekte yanlış.Tavır tarz açısından çok değişik geldi bana.Edebi eserleri okumayı seven tarihi seven insanların ilgisini çekecektir.Resmi tarih ile gerçek tarih arasındaki çelişkiye vurgu yapmış,ve ''gerçek tarih hiç bir zaman olmayacak,gerçek aşk gibi'' diye bir cümle yazmış.Alıntı yapılacaksa kitabın çok önemli bir kısmı alıntı için uygun.Uzun ve anlamca dolu cümleler.Düşünülesi ve tartışılası çok unsur bulunuyor.İyi bir tarih bilgisi olmayan bir okur için anlamak güç gelecektir. II.Mahmut'tan Genç Osman'a,Yeniçeri Ocağının kaldırılmasından IV.Murat'a kadar geniş bir yelpazede tarihsel bilgiler edebiyatla taçlandırılmış.Nazan Bekiroğlu kitaplarını seven okurlara tavsiye ederim.
ataç ikon İsimle Ateş Arasında
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

AZ
Yazar Günday'ın ilk okuduğum kitabı.Bir ablam verdi,beğeneceğini düşünüyorum dedi. Yazar tanıdık değildi.Başladım ve çok kısa sürede bitirdim.Kurgu,dil,son derece güzel.Tesadüflere inanmayanlar okumasın derim.Her ne kadar bunu söylesem de bir solukta bitireceğiniz akıcılıkta. Bana yazarı tanıttı,merak edip araştırdım.Ardından Kinyas ve Kayra'yı(Bence benzersizdi), Azil'i, Zargana'yı okudum.Üslubu farklı kesinlikle çok çekici.Hayatımda yarım bıraktığım tek kitapta Günday'a ait maalesef.''Malafa''
ataç ikon Az
kitaba 8 verdi
0 beğen · 1 yorum
Sümeyye (@sumeyye95)
Hakan Günday'ın en iyi kitabı dediğimde Hakan Günday okurları buna çok şaşırmışlardı. Ama gerçekten de en sevdiğim kitabıdır yazarın. Belki en sevdiğim demek yanlış olur "acısına ve aktarışına saygı duyduğum kitap" diyeyim. Birçoğunun aksine yazarın ilk önce bu kitabını okudum, kinyas ve kayrayı değil. bu kitap beni yeraltına ve o yerin altındaki hakana, gündaya itmiştir. okumayı sevene, sevmeyene şiddetle tavsiyemdir.
28.04.15 beğen cevap
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

SORGU
Bir dergideki Cezayir ile ilgili yazıyı okurken ulaştığım yazarı araştırırken kitabı gördüm.Sipariş ettim.Görünce çok ince olması hayal kırıklığına ulaştırdı.İçerik yazarın tutuklu olduğu süre boyunca Fransız askerlerinden gördüğü işkenceyi anlatıyordu.Fransız olmasına rağmen Cezayir'in bağımsızlık mücadelesine katkıda bulunmaya çalışan Fransız solcu bir yazar.İşkencenin insanlık dışı olduğunu kabul eden her insan O'nu tanımak isteyecektir.Sonra işkencecilerini tereddütsüz belirlediği halde kanun önünde ceza almamışlardır ve vücudundaki işkence izlerini tesbit ettirdiği halde.Dünyaya bağımsızlık ve milliyetçilik dersi vermeye çalışan bize Ermenileri öldürdünüz diyen Fransa'nın Cezayir konusunda hiç sesi çıkmaz bilirsiniz.Ama bu kadarına pes dedirtecek anlatımlar var kitapta.Eleştirim önsöz yazan çevirmene yönelik olacak.Türkiye'de de bir dönem bu tarz olaylarının yaşandığını söylemiş ama bunu söylerken tarafsız olup her iki görüşten de işkence gören oldu diyememiş.Daha çok solcular diye özellikle vurgulamış.İşkencenin sağı solu olmazı hala içine sindirememiş solcular var demek aramızda.İnsanın dünya görüşü ne olursa olsun,hiç bir insan işkenceye tabi tutulamaz.Türk insanı acı çektiyse-ki çekti- ben bunu ayırmadan, onur meselemiz,hak meselemiz, demokrasi meselemiz diye bakılmasını arzularım.Ama hala insanlarımızı saflara çekip ayrıştırma güdüsünden kurtulamadık.
ataç ikon Sorgu
kitaba 6 verdi
1 beğen · 1 yorum
ekar (@ekar)
Bu millet tarihin her döneminde mazlumların yanında olmuştur. Hiç bir millet Türk milleti kadar insani değerlere önem vermemiştir. Şu an bile bu millet beş milyon mülteciye evini açmıştır
20.12.17 beğen cevap
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

TOLSTOY-DİRİLİŞ
Tolstoy'un ahlak,toplumsal adalet,vicdan,sorumluluk,toprak sistemi vs. anlayışlarını en güzel ifade ettiği eseri.Toplumdaki çöküntünün sebeplerini kişisel hatalardan çok toplumun kokuşmuşluğuna bağlıyor.Adalet sistemi üzerinde yaptığı tespitler,adalet dağıtıcılarının ahlaki ruhsal durumları ve buna bağlı olarak bir türlü dağıtılamayan adalet... 'Her düşüncede her sınıfta insanların iyisi de kötüsü de olabilir' diyor. Bir düşüncenin savunucusu olmanın kişiyi tam iyi yada tam kötü yapmadığını da belirtmiş.Kendince geliştirdiği objektif bakış açısı tamamen vicdan sorumluluk üzerine kurulmuş.Verdiği değerler ve bunlar üzerindeki değerlendirmelerini o kadar doğal yapmış ki öğretiler insanı hiç sıkmıyor ve olayla o kadar güzel harmanlamış ki akıp gidiyor birbirini destekleyerek.Toprağın kimsenin malı olamayacağını Prens Nekliudof'un fikirleri üzerinden anlatmış.Toplumsal adaletin sağlanmasında gelir dağılımında eşitliğin sağlanmasının önemine değinmiş.Ömrünün son deminde kendi topraklarını köylülere dağıttığı gerçeğini hatırlarsak 'inandığı düstur üzerine kendi uygulamasını yapmıştır' diyerek hakkını vermek lazım.'Bir insan bu kadar mal varlığından ve para kaynağından vazgeçemez,hayaldir bu' diye düşünmek isterken kendi gerçekliği ile bunu yapabilecek insanlar olduğunu ispatlamış zaten.Eşitlik için can veren kan veren sürgün yiyen insanların kendilerini sorguladıklarını da görüyorsunuz.Halktan alınamayan desteğin nedeni bir cümleyle anlatılmış:''Bugün iktidar ne ise halk onun köpeğidir.Yarın biz yönetime gelsek bizim köpeğimiz olurlar''Ve eğitimsiz toplumla eğitimsiz halkla yol alınamayacağını,devrimin yapılmasından sonra bu sorunların mutlaka çözülmesi gerektiği gerçeği üzerinde durmuş.Eşit toprak eşit gelir dağılımı sosyalizmde de hayal olmuştur.Acaba Tolstoy Kolhozların Bolşevik iktidarında, toprak zengini soyluları aratmadığını görse,bu kez de köylünün başka şekilde ezildiğine şahit olsa ne kadar üzülürdü.Dine bakışındaki akılcı ve sağduyulu yaklaşımı, Ortodoks Kilisesi'nin kokuşmuşluğu, bir yanda paranın sömürdüğü insanların diğer yanda da kilise tarafından manen sömürülmesi müthiş anlatılmış.Düşmenin çirkinliğini anlatırken sebeplerin sorumluluğunu hatırlatmış.Mezarına koydurmadığı ''haç''ta sanırım sömürme esasına dayalı Hıristiyan Kilisesine tepkidir.Okuduğum öğrendiğim kadarıyla hayran olduğum bir kişiliğe sahip Tolstoy.Dirilişte O'nun hep güzel olan eserlerinden!Mutlaka okunması gereken değeri ölçülemeyecek bir eser!
ataç ikon Diriliş
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
SELCAN SELÇUK

SELCAN SELÇUK

@selcanselcuk

Anlatımlarındaki doygunluk ve sürükleyicilik ile harika bir kitap.Sindire sindire okunması gerekiyor.Uzun bir kitap ve bir solukta okuyup bitireyim derseniz tadını alamazsınız.Dört kadının gizemli yolculuğu.Her birinin çözmesi gereken iç dünyaları ve bu iç dünyanın dış dünya ile mücadelesi .Farklı milletlerden de olsalar kadınların yaşadıkları her yerde aynı mesajını veriyor.Ve Ece Temelkuran'ın harika anlatımıyla;dört kadının hem maddi hem manevi yolculuklarını anlatıyor.Yazarın tarzını sevenler için mutlaka okunması gereken bir kitap.
4 beğen · 2 yorum
FİLOZOF (@kulturelcisi)
Bu kitap sürükleyici gelmedi yarıda bıraktım 250 syf yarıda bıraktım , cok sıkıcı geldi bana . Sürükleyici değildi .
16.09.15 beğen cevap
SELCAN SELÇUK (@selcanselcuk)
:)
03.11.15 beğen cevap
/ 6