up
ara

Selin E

the brain is the new sexy
Katılım Tarihi : 1 Kasım Salı 2016 19:33 - 1026 gün
Lise : İtalyan Lisesi
the brain is the new sexy
Selin E

Selin E

@seline

mea culpa
ataç ikon Tanrılar Okulu
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selin E

Selin E

@seline

Dünya her yerde aynı, iş ve güç karşılığında para ve sevinç elde ediyorsun; ama tüm bunlar benim için ne ifade ediyor? Sen neredeysen ben orada iyiyim, acı çekeceksem, haz duyacaksam senin gözlerinin önünde olmalı.
ataç ikon Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum
Selin E

Selin E

@seline

"Bütün teessürlerimiz, inkisarlarımız, hiddetlerimiz, karşımıza çıkan hadiselerin anlaşılmadık, beklenmedik taraflarınadır. Her şeye hazır bulunan ve kimden ne gelebileceğini bilen bir insanı sarsmak mümkün müdür?"
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selin E

Selin E

@seline

Elimden bir dakika bile bırakamadığım başladığım gün bitirdiğim müthiş sürükleyici bir roman.
ataç ikon Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba puan vermedi
0 yorum
Selin E

Selin E

@seline

Il Principe deve riuscire a cambiare la fortuna con il suo virtù.
ataç ikon Prens
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Selin E

Selin E

@seline

Üzerine birçok söz söylenmiş, türlü bakış açılarıyla eleştirilmiş bir eser üzerine düşünürken çok farklı bir konuda gözüme çarptı Goethe’nin bu başyapıtı. Kimilerine göre, dramatik bir aşk hikayesi, kimilerine göre ise aşk için intiharın esin kaynağı olarak görülen bu kitabın, bana göre oldukça önemli bir yanı sürekli göz ardı ediliyor. Hayatın binlerce acısından, sadece bir tanesidir aşk. En ufak menfaate karşılık, bin kat bedel ödenen bu hayatta, elbette aşkın da bir bedeli olacaktır. Mesela Batı felsefesinin çıkış noktası sayılan Hesiodos’un Theogonia’sında, kadınların eşsiz güzelliğinin bedeli, Pandora’nın kutuyu açmasıyla ödenmiştir. Demek ki bu mesele en azından 2700 yıldır insanların kafasını meşgul ediyor. Pekala, nereye bağlayacağım? Bu aşk hikayesinde sürekli göz ardı edilen şey Lotte’nin karaktersizliği; Werther’e umut verip, onu bir felakete sürüklemesidir. Çünkü kadınlar, geleceği olsun olmasın, erkeklerin çevrelerinde dolanmalarından, onlara ilgi göstermelerinden, güzelliklerinden etkilenmelerinden haz duyarlar. Lotte’de sadece bunlardan biri. Tabiatından ötürü Lotte’ye kızmıyoruz, sadece beklentiye giren Werther’e kızıyoruz. Werther Lotte’yle birlikte olamadığı için bir hayal kırıklığı yaşadı. Acaba aksi gerçekleşse Werther mutlu olacak mıydı? Hayır! Bir hayale ulaşamamak nasıl büyük bir hayal kırıklığı yaratıyorsa, ulaşmakta aslında hayal edildiği andaki gibi bir durumla karşılaşmamaktan ve de zaten anlamsız bir şey olmasının farkına varılmasından aynı etkiyi yaratacaktır. Çünkü insana haz veren sadece bir hayalin inşasıdır ve sonucu kaçınılmaz hayal kırıklığıdır. Bir hayale ulaştığımızda hissettiğimiz mutluluk ise saman alevi gibi sönen bir anlık bir yanılsamadır. O halde hayal kırıklığını engellemenin, umutsuzluğun içinde boğulup, yaşayan bir ölüye dönmekten başka çaresi yoktur. Werther’de bu gerçeğin farkında olsa, Lotte’ye karşı asla umut beslemeyecek, hayal kırıklığına uğramayacak ve de hayatını sırf bir yanılsamadan ötürü sonlandırmayacaktı. Bana göre o hayatın bin bir kötülüğü ve saçmalığı arasından aşkı seçip, ona lüzumundan fazla anlam yüklemiş adamdır. Ben kitabı okumakla, önem vermenin, mana yüklemenin ve de özellikle beklentiye girmenin gereksizliğini anladım. Aşk sancısı, vs. değil.
ataç ikon Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi
0 yorum
Selin E

Selin E

@seline

Murat Gülsoy tarafından zekice kurgulanmış bir roman olmasıyla beraber okuyucusuna Osmanlı kargaşasını yaşatıyor.
Aitlik duygusunu küçük yaşta kaybetmiş olan Fuat, kendi benliğine doğru yapacağı yolculuguna Paristen Marsilyaya giden bir gemide başlıyor. Osmanlı'nın ikinci meşrutiyetine hazırlandığı bu dönemlerde Fuat'da geçmişinin sırlarıyla yüzleşmeye hazırlıyor kendini. Hazırlıyor da pek de hazırlayamıyor gibi. Korkuyor Fuat. Fransız bir metres olan annesiyle, dönemine göre fazla modern-bilimsel görüşlü bir aydın olmasının sonucu haince öldürülen babasının gerçeğini öğrenmekten çok korkuyor. Asla yüzleşemiyor. Barbar diyor türklere, ben Fransız bir gazeteciyim diyor, ama nafile, kaçamıyor. 'Hasta Adam' olarak nitelendirilen Osmanlı'yla aynı kaderi yaşamaktan kurtulamıyor. Bir şey var sanki, onu sürekli dipsiz kuyulara sürüklüyor. İki farklı dünya arasında, iki aşk, iki şehir arasındaki Fuat'ın hikayesi gerçekten başarılı.
0 yorum