up
ara
Doğum Tarihi : 25 Mart Pazartesi
Katılım Tarihi : 19 Eylül Cuma 2014 20:51 - 1765 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
Selin Tosun

Selin Tosun

@selintos

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Kurşunlu Camii Külliyesi içinde yer alan küçücük bir müzedir. Müzeden çok sergiyi andırır. Girişi ücretsizdir. Dünyanın ilk lületaşı müzesidir. İçerisinde Eskişehir'de çıkarılan önemli bir maden olan ve beyaz altın olarak da bilinen lületaşının ham halleri ve taş işlenerek yapılan çeşitli eşyalar sergilenmektedir. Bu eşyaların arasında çeşitli büyüklükte pipolar, takılar, tespitler, heykelcikler bulunmaktadır. Hediyelik eşya satışı yapan minik minik dükkanlar da vardır. Öyle güzel ve cici şeyler var ki eliniz boş çıkmanız imkansız. Özellikle müzeden çıkınca hemen karşısında bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı'na da uğramanızı öneririm. Ayrıca müzenin bulunduğu yerin yakınlarında Cam Sanatları Müzesi, Osmanlı Evi gibi gezilebilecek başka yerler de vardır.
Lületaşı Müzesi
mekana 8 verdi
0 yorum
Selin Tosun

Selin Tosun

@selintos

İstanbul'da gezilmesi gereken yerler denince akla ilk gelen yerlerden biridir Yerebatan Sarnıcı. Sütunlu mimari yapısı sebebiyle Yerebatan Sarayı da denilmektedir. İtiraf etmeliyim ki çocukken buranın sular altında kalmış olan bir saray olduğunu sanıyordum. Halbuki burası Bizans döneminde hem sarayın hem de o çevrede yaşayanların su ihtiyacını karşılaması için inşa edilmiş bir sarnıç. Osmanlı Döneminde ise bir süre Topkapı Sarayı'nın bahçe sulamasında kullanılmış. Daha sonra kullanımı durdurulmuş ve unutulmuş. Yeniden keşfedilmesi ise ilginç bir tesadüf sonucu olmuş. Hollandalı bir gezgin, İstanbul gezisi sırasında bazı evlerin kuyulardan su çektiğini ve hatta balık tuttuklarını fark etmiş ve suyun kaynadığını araştırmış. Böylece Yerebatan Sarnıcı'nın tarihi değeri anlaşılmış ve batıya duyurulmuş.

Yerebatan Sarnıcı, içerisinde yüzlerce sütun ve tonlarca su bulunan dev bir yapıdır. İnşaatı sırasında çok sayıda köle çalıştırılmıştır. Sütunlardan birinin üzerinde bulunan göz yaşı biçimli kabartma desenlerin kölelerin gözyaşlarını ifade ettiği yönünde bir rivayet vardır. Bana ise sarnıcın amacını yani suyu simgeleyen su damlacıkları gibi geldi. Ayrıca sütunlardan bazılarının zemininde Medusa heykeli kafaları kullanılmış. Medusa'nın kafaları suyun yansımalarına göre farklı konumlarda (yan ya da ters) yerleştirilmiş. Büyüleyici bir atmosferi var. Mutlaka görülmeli.
Yerebatan Sarnıcı Müzesi
mekana 10 verdi
0 yorum
Selin Tosun

Selin Tosun

@selintos

Eskişehir Haller Gençlik Merkezi
Haller Gençlik Merkezi, tarihi sebze meyve halinin restore edilmesiyle oluşturulmuştur. İçerisinde hediyelik eşya dükkanları, büfeler, kafeler, barlar yer almaktadır. Eskiden buz pisti de vardı ancak sanıyorum artık yok. Şehir tiyatrosu sahnelerinden Tepebaşı sahnesi, sergi salonu, kitapevi bulunmaktadır. Çeşitli kültür sanat etkinlikleri burada yapılmaktadır. Eskiden epey popüler olan bu mekan eski popülaritesini yitirmiş, gençlik merkezi adı yalnızca adında kalmıştır zira içeride genç nüfus epey azdır. Ancak tiyatro ya da nikah gibi etkinlik olduğunda hareketlilik yaşanmaktadır. Yine eski günlerine dönmesi ve bu güzel mekanın hakkettiği değeri görebilmesi için bir şeyler yapılması gerekmektedir.
Haller Gençlik Merkezi
mekana 7 verdi
0 yorum
Selin Tosun

Selin Tosun

@selintos

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası
Eskişehir Sazova Parkı içinde yer alan hayvanat bahçesinin bir bölümü olarak hizmet vermektedir. Hayvanat bahçesi yapılmadan daha önce hizmete girmiştir. Şu anda hayvanat bahçesinin girişinde hemen sağ tarafında yer alır. Hayvanat bahçesi giriş ücreti geçen yaz gittiğimde yetişkin 10 çocuk 5 tl idi. Her taraf tertemiz misler gibi çiçeklerle dolu harika bir alan. Çocuklu ailelerin harika vakit geçirecekleri yerlerden. İçerisinde yüz küsür balık çeşiti olan gezerken ortalama 1 saatinizi alacak büyüleyici bir mekan. Yapı içerisinde hediyelik eşya dükkanları ve kafeterya bulunuyor. En azından bir magnet almadan çıkmayın. İçeride bulunan akvaryum tüneli sizi su altında yürüyormuş gibi hissettirecek ve havalı fotoğraflarınızın olmasını sağlayacak :) unutmadan hayvanat bahçesi ve dolayısıyla akvaryum pazartesi günleri bakım sebebiyle kapalı oluyor aklınızda bulunsun.
0 yorum
Selin Tosun

Selin Tosun

@selintos

Atatürk Arboretumu, tıpkı çölün ortasındaki bir vaha gibi İstanbul'un betonlarının arasında bir saklı bahçe adeta. Burası aslında adından da anlaşılacağı gibi bir bitki laboratuvarı. İçerisinde binlerce çeşit bitki bulunmakta. Bu nedenle doğa severlerin yanı sıra bitki bilimcilerinin de ilgisini çeken bir açık hava bitki müzesi diyebiliriz. Yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz bu doğa harikası yer, görsel şölenin yanı sıra kuş sesleri ve yaprak hışırtılarıyla kulaklarınıza da hitap ediyor ve huzuru yakalamanızı sağlıyor. Uzun yürüyüş yollarında keyifli gezintiler yapabilirsiniz, kitabınızı okuyabilirsiniz ya da sadece içinde bulunduğunuz ana odaklanıp doğayı hissedebilirsiniz. Daha önce hiç duymadığınız, Peruka Çalısı, Maymun Çıkmaz Ağacı gibi değişik isimli bir sürü ağacı görme şansını yakalayabilirsiniz.
Arboretumda temizliğe ve düzene özen gösteriliyor. Yeme içme konusunda sıkı güvenlik tedbirleri var. İçeride piknik yapmak kesinlikle yasak. Hatta içeri girerken çantanızdaki çikolataya bile el konuluyor. Yanınıza sadece su alabilirsiniz. Ayrıca bisikletle girmek de yasak. Profesyonel fotoğraf çekimleri (düğün gibi) önceden randevu alınarak ve belli bir ücret karşılığında yapılabiliyor. Çok geniş bir alan olduğu için tüm gününüzü ayırmanızı öneririm. Otobüs ve metro ile ulaşım mümkün. Pazartesi günleri kapalı. Diğer günlerde kapanış saati ise 17.00. Müzekart geçmiyor. Hafta sonu giriş ücreti 3 katına çıkıyor haberiniz olsun. İmkanınız varsa hafta içi gidin. Hem daha ucuz hem daha sakin.
Atatürk Arboretumu
mekana 10 verdi
1 yorum
Hamuş (@cehl)
Böyle bir yerin hayalini kuranlar icin çanlıya çıksın Ayrıca sn @selintos a bu duyarlılığı için teşekkürler.
18.05.18 beğen cevap