up
ara

Selin

Okumak bir iptila. Müptelalara selam olsun.
Selin

Selin

@selnaybars

Muhteşemliğin Kıyısında
Yolculuk teması ise hem fiziksel hem de hem de mecazi olarak güzel kullanılmış. Birbirlerini yolda bulan iki gencin birbirlerine yollarını bulmayı öğretmesi üzerinden, arka planda Amerika eyaletlerinin uzun ve kıvrımlı yolları, yolculuğun ikisinin de beklemediği kadar karmaşık olduğunu vurguluyor. Özellikle Andrew’un Cam’in fark etme korkusuyla kazımaktan kaçındığı eksikliği bulması.. Bu yüzden kitap boyunca birbirleriyle tartışıyorlar, gülüyorlar, atışıyorlar, iddiaya giriyorlar ve sizin de git gide alışıp sevdiğiniz bir ikiliye dönüşüyorlar. Fakat kitapta bütün yaşananların aslında çok kısa bir sürede olmuş olması biraz da rahatsız edici. Yolculuk fiziksel ve zihinsel olduğu için birlikte çözme çabaları sizi sıkmayacaktır. Yolun sonunda ne olduğu değil, oraya varana kadar yaşananlar önemli burada. Yazarın anlatımı çarpıcı ama bazen anlam kargaşasıyla karşılaşabilirsiniz.Ve ağlatmasa da duygulandıran bir sonu var.


"Hiçliğin Kıyısında mı? ‘Muhteşemliğin Kıyısı’na ne dersiniz? Çünkü şu anda tam olarak bu durumdayım.”
-USA Today-
ataç ikon Hiçliğin Kıyısında
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Can Dündar'ın babasına itafen kaleme aldığı kitabıdır. Yaklaşık 30 bölümden oluşur. Bölümler birbirinden bağımsızdır ve anı makale türleri arasında değişiklik gösterir. Betimlemeleri mükemmel derecede güzeldir. Gözyaşlarınızı hem gülmekten hem de ağlamaktan tutamazsınız (ince mizah anlayışınız ve kalbiniz yoksa başka). Kısacası kitap Can Dündar'ın sözüyle Babamın oğluydum eskiden;
Oğlumun babası oluverdim birden...
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
Esin Aykan (@esinaykan)
yeni baskısında babama veda bölümü eklenmiş ve ben iki kere okumamın üzerine üçüncüyü ekliyorum :)
21.03.16 beğen cevap
Selin

Selin

@selnaybars

Edebiyatımızın erken kaybettiği isimlerden Sabahattin Ali'nin harika romanı. Türk edebiyatının bence en başarılı psikolojik eseridir,şiddetle tavsiye ederim. :))
Belli bir yerden sonra öyle içine alıyor ki insanı bir yandan bırakmak istemiyor bir çırpıda okumak istiyor insan, bir yandan da çabucak bitişi karşısında yavaşlayıp tadını çıkara çıkara okumadan edemiyor. Çok mütevazi ama bir o kadar da güçlü bir dille anlatılmış bir aşk vardır bu romanda. Hayal mi gerçek mi bilemezsiniz.. Bazen kadına kızarsınız, bazen de hak verirsiniz ama tek bir gerçek vardır, o da Raif Bey'in ne güzel bir aşık olduğudur. Sabahattin Ali'nin insan ve mekan betimlemeleri sizi de romanın içine çeker ve olanları dışarıdan izleyen üçüncü bir şahıs, bir figuran yapıverir sizi..
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Supernatural'in dizide geçmeyen hikayelerinden biri. Diziye benim gibi müptela olanlar birazcık sıkılabilirler ve sabırsız davranabilirler biran önce bitirmek için çünkü 45 dakika süren bir bölüm sayfalarca sürüyor. Ama yinede güzel,etkileyici,sürükleyici bi korku kitabı. :))
0 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Olasılıksız gibi bir tanıtıma sahip. Hani şu okuyunca çok şey değişecek vs.
Anlamadığım nokta ;
Olasılıksız da bütün kontrollerin senin elinde, senin seçimlerin olduğunu ileri sürerken -kendi kaderlerini değiştiren insanları yazarak-
Empati kitabında ,sen ne yaparsan yap isteklerinin tümüyle senin kontrolünde olmadığını söylüyor.
Kitapları aynı adam yazmış oysa. Olasılıksız'dan sonra okuduğum için ve Olasılıksız'a hayran kaldığımdan dolayı Empati'den çok da bi şey anlamadım aslında. Tekrar okunacaklar listemin başında. :D


Kitap için söyleyeceğim tek şey,çook güzel altı çizilecek satırlara sahip :) ;
"İnsanlar söylediklerinizi ya da yaptıklarınızı unutur,ama onlara neler hissettirdiğinizi asla unutmaz.."
ataç ikon Empati
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Başladığım andan itibaren bir sonraki bölüme geçmek için can attığım, en başından sonunu az çok tahmin etsem de okumaktan fazlasıyla keyif aldığım bir roman.

Oldukça yalın ve akıcı bir üslup ile yazılmış. Okuyucuyu yormadan hem de çok merakta bırakmadan hızla ilerliyor.
Ve aslında hikaye kitap bitince okuyucunun dünyasında yeniden başlıyor.

Ve buyrun Blackrery Winter şarkısı: http://www.youtube.com/watch?v=q1xD5CWq1YQ
ataç ikon Böğürtlen Kışı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

“Eroin konusunda, bilimsel ya da günlük tarzında, pek çok kitap yazıldı. Türk ya da yabancı, günlük tutan eroin bağımlıları, anılarını paylaştılar okurlarla. Bulanık kafalarıyla, edebi kaygı gütmeden, bulutların üzerindeki serüvenlerini anlattılar.
Gerçek anlamda bir “eroin romanı” yazmak isteyişim bundan,” diyor Canan Tan.

Merak, macera arayışı, çarpık ilişkilerin yaşandığı arkadaş çevreleri, rastlantı sonucu içinde bulunulan topluluğa uyum çabaları, bu konulara en uzak duran kişileri bile nasıl da içine çekebiliyor. Romanın iki kahramanı Eylül ve Dünya’nın başına gelenler de bunlardan farklı değil.

ÖZETİ: Eylül, ailesinin biricik prensesi el bebek gül bebek büyütülmüş en iyi okullarda okutulmuş pırıl pırıl bir genç kız. Yolundan sapmasını haklı çıkaracak hiçbir dayanağı yok. Ancak, çok güçlü arkadaşlık ve dostluk bağları bazen bataklığa sürükleyebiliyor insanları. Eroinle Dans, hem güçlü bir arkadaşlığı, hem de böylesine güçlü bir arkadaşlığın sonuçlarını anlatıyor.
ataç ikon Eroinle Dans
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Yılmaz Özdil'in köşe yazılarını topladığı İsim/Şehir/Hayvan'dan sonraki 2. kitabı. Köşe yazılarını tekrar okumak isteyenler ve kaçıranlar için iyi bir kitap.
ataç ikon İsim, Şehir, Bitki
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Okuduğum en iyi polisiye-gerilim romanlarından biriydi. Çok zekice işlenmiş bir cinayeti anlatıyor,kitabı okuduğunuzda kitabın adıyla cinayetin alakasını çok iyi anlayacaksınız. Elinizden bırakamayacağınız sürükleyici bir kitap. Okurken tat bırakanlardan,tekrar okumak isteyebileceğiniz kitaplardan. :)
ataç ikon Şah Mat
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Bu kitabı anlatmaya cümlelerim yetmez. Okuduğum en iyi kitaplardan biri. Ama şu kadarını söyleyim gerçekten hazmederek okunması gereken bir başyapıt. Dizisini izledim diye okumamazlık yapmayın kitapta farklı kısımlar var ve gerçek bi kitap kurdu bu kitabı mutlaka okumalı. :)
ataç ikon Çalıkuşu
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
/ 2