up
ara

Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Roman kahramanlarımız 1 kadın ve 1 erkek adları yok kitapta hiç bahsedilmemiş.
5 yıllık evliler ve bir gece izledikleri bir filmden etkilenerek, dürüstlük oyunu oynamaya başlarlar. Başlarda ilgilerini çeken, ve bilmedikleri yanlarını öğrenen karı-koca daha sonraları oyunun nereye gittiğini farkına varırlar ve 'gizlenmiş gerçekler' açığa çıkar. Acaba gecenin sonunda neler olur? Ardı ardına gelen itiraflar bu evliliği ileriye taşıyabilecek midir?
Ben bu kitapta dürüstlüğün hiç o kadar da kolay olmadığını ve gerçeklerin her zaman can yaktığını anlamış oldum.
ataç ikon Yatağımdaki Yabancı
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Canan Tan bu romanında aşkın yanında birde organ nakli konusunda da kalemini konuşturmuş.
'Eczacı olmasaydın terimlere çok yabancı kalirdim.' demiş. Çok arastirmis bir çok prof. Doç. Konuğu olup aklında takılı kalan tüm sorulara cevap bulmuş ve masa başında asla yazilamayacak bu eseri yazmış.
Kitabın ortalarına kadar Nehir ile Deniz'in doludizgin aşklarını okuyorsunuz. İş hayatında tanışmış olan bu ikili zamanla birbirlerine aşık oluyorlar ve kısa sure içerisinde evleniyorlar.
Balayı için gittikleri tatilden dönerken, kırmızı olan spor arabaları kan kırmızıya boyaniyor ve masal ise burada başlıyor.
Bana kalırsa Canan Tan kesinlikle bir aşk romanı yazmayı değil organ naklinin ne derece hayati önem taşıdığını biz okuyuculara anlatmak istemiş ve bence çokta güzel başarmış.
Ben yalnızca kitabın sonunu begenmedim daha toparlanmış bu şekilde yarım bırakılmamış olsaydı keşke.
ataç ikon En Son Yürekler Ölür
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Harikaydı
Öncelikle yazarı can-ı gönülden tebrik ediyorum. Bir kadının hisleri, yaşadıkları ancak bu kadar güzel dile getirilirdi.
Kitap 50'li yıllarda yaşanmış yasak bir aşkı anlatıyor. Hayatı boyunca deli dolu, uçarı bir kız olan (kadının ismini bilmiyoruz çok tuhaf ki hiç belirtilmemiş) kendi isteği doğrultusunda yaşayan, daha çocuk denilebilecek yaşta bir hariciyeci ile evlenip yurt dışına yerleştikten sonra gençliğinin bir bölümünü orada geçirmiştir.
Yeni evli çift bir ara Türkiye'ye geldiklerinde balo salonunda tanışmış olduğu Fuat'la aralarında bir çekim yaşanır ve kadın karakterimiz aşkı Fuat'ta bulur.
Mektuplarla başlayan bu hikaye yıllar süren bir aşka imza atar.
Altını çizdiğim bir çok cümle oldu ama en beğendiğimi paylaşıp iyi geceler diliyorum. Ayrıca aşk romanı sevenler bunu asla es geçmeyin, kesinkes okuyun derim. :)
” Yazık ki insan, hayatın, hızla ileriye sarılan bir görüntüler kuşağı, bir an sonra geriye bir kez daha bakmasına bile izin vermeden bitebilecek bir oyun olduğunu, ona verilmiş bu bilinmez zaman parçasında karşısına çıkan rastlantıların içinde onu en çok mutlu edenleri bulduğu an, geriye kalan her şeyi boş vermek gerektiğini bilse de, yapamıyor. ”
ataç ikon Başucumda Müzik
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Sarah Jio'nun okuduğum 3. romanıydı. Kurgu ve karakterler gayet güzeldi ancak bir Kış Böğürtleni değildi :) Anne'nin arkadaşı Kitty'ye aşırı derecede sinir oldum :) Genel anlamda bir çırpıda kendini okutabilen bir roman tavsiye ederim.
ataç ikon Yağmur Sonrası
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Ben çok beğendim, son zamanlarda okuduğum polisiye kitapların içinde en iyisi diyebilirim. İpek Böceği'ne en yakın zamanda başlayacağım bakalım o nasılmış :)
ataç ikon Guguk Kuşu
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Nazan,Berna ve Kenan üçlüsünden oluşan bir roman.
Bana göre kurgu gerçekten güzeldi ancak eksik bir şeyler vardı kitapta bana göre yazarın sonucu bize bırakması benim hoşuma gitmedi. Kapanmayan çok kapı vardı ve yarım yamalak yazılmış olan bu polisiyeyi ben beğenmedim. Evet ilgiyle, merakla okudum ama yine de bir Ahmet Ümit romanı gibi tat alamadım. Okuyan çoğu kişi beğenmiş buda benim görüşüm :)
ataç ikon Zehr-i Katil
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

#kanağacı
Bu kitap beni inanılmaz etkiledi. Son zamanlarda okuduğumun en iyisi diyebilirim. Roman iki dönemi yansıtmış 1970'li yılların İzmir'i ve 2009 İstanbul...
70'li yıllarda Fuat ve Melike'nin aşkı tarifsiz ve anlatılamayacak kadar güzeldi. Yaşadıkları mahalle, Nergis abla ve 12 yaşında olan Fuat'in Melike'sine inanılmaz bir bağlılıkla, farklı türden bir aşk besleyen Derman. Hepsini sanki hissettim. Karakterleri o kadar o güzel işlemiş ki yazar bütün kitaplarını alıp okumak istiyorum bir an önce :)
2009 yılı İstanbul'da ise gorkemli bir evde yaşayan 3 kadın, bir genç kız ve radyo programı yapan bir adamdan ibaret. Her şey evin hizmetçisi Lucia'nin evi terk etmesiyle başlıyor ve okuyan bizleri inanılmaz bir yolculuğa başlatıyor. Elinde bu kitap olan varsa hiç bekletmeden okusun derim. Ben bu kadar güzel anlatımı olan ve karakteri içime işleyen nadir kitap okumuştum.
ataç ikon Kan Ağacı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

ETKİLEYİCİYDİ
Kitap gerçekten çok etkileyiciydi. 4 saatte soluksuz okuyup bitirdim evet bana çok şey kattı. Elimizdekilerle yetinmeyi, sahip olduğumuz her şeye daha çok değer vermemiz gerektiğini anlatan bir başucu kitabı oldu benim için.Kısaca bahsetmek gerekirse Nijerya'ya evliliklerini kurtarmak için giden bir ingiliz çiftin sahilde başlarına gelen olayın hayatlarını tümüyle değiştirdiğini ve Küçük Arı isimli Nijerya'lı kızın nasıl bir hayat sürdüğünü gözler önüne seriyor. Yemin ederim bazı bölümlerinde insanlığımdan utandım, evet bu kitap bir hayal ürünü olabilir. Ama gerçek şu ki 'SAVAŞ' var. Kitap bitince bunları yaşayan insanlar var diye düşünüp ürperiyorsunuz. Bence mutlaka alıp okuyun, savaştaki insanları anlamak için güzel yazılmış bir roman.
ataç ikon Küçük Arı
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Yine bir Kristin Hannah klasiği
Yağmurlu bir günde ağacın tepesinde bir kız çocuğu bulunur. Nereden geldiği hakkında kimsenin bir fikri yoktur. Kasabanın şefi olan Ellie kızlardeşini arayarak yardım ister. Kızkardeşi bir çocuk
psikiyatristidir. Jullie ve Alice adını verdikleri küçük kızın arasında geçenler beni çok etkiledi hatta bazı bölümlerinde gözyaşlarıma engel olamadım.Ben çok keyif aldım bu tür sevenlere öneririm.
0 beğen · 0 yorum
Şeyma Ovalıoğlu

Şeyma Ovalıoğlu

@seymaberre

Çok güzeldi harikaydı. İnsan olmak aslında bana göre de ten rengiyle ölçülmemeli ancak 1962 missisipi'de işler hiç te öyle yürümüyormuş. Romandaki Aibeleen içlerinde en birinci karakterim oldu. Onun bölümlerini çok büyük zevkle okudum. Irkçılığın en tavan yaptığı dönemlerde yaşananlardan ötürü kendimi çok kötü hissettiğimi söylemeliyim. Düşünsenize tuvaletini dahi paylaşmayan beyaz ırkçı mahluklar çocuklarını emanet edip bakıcılık yaptırıyor. Değişik bir dönem, gerçek yaşanmışlıklar. Kitabın adı gibi farklı duygulardan ve renklerden oluşan sıcacık bir roman. Keyifle okudum, öneriyorum.
ataç ikon Duyguların Rengi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 2