up
ara

Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Bir diktatör biyografisi..
Marquez her daim bizi kendisine özgü "Büyülü Gerçekçilik " akımına ait yeni bir üslupla bir araya getiriyor. Hiçbir kitaptaki üslubu birbirine benzemez,hem de birbirine çok benziyor gibi görünüyor. Marquez,kitaplarında cinselliğe verdiği yer ile bilinir. Ve şüphesiz despotlarıyla. Yüzyıllık Yalnızlık'ta cinsellik daha ön planda iken despota şöyle bir sayfa vermişti. Oysa Başkan Babamızın Sonbaharı çok özgün.

İlginç cinsel tutkuları, kontrolsüzce hareket etmesi, kaprisleri ile tam bir diktatör var karşınızda. Bir despotun psikolojisini tanıdıkça ve bu tür iinsanların aramızda dolaşıyor olma ihtimalini göz önüne aldığımda ürküyorum. Fazla bir şey söylemek istemiyorum,kitabın büyüsünün kaçmasını istemem.
Başkan Babamızın Sonbaharı,acımasızlığın,kaprislerin,devletin devamını sağlama düşüncesiyle yöneticilerin çıkarlarını, halkın uğradığı zulmü gözler önüne sermekte. Bizim ülkemiz olan Türkiye'de mevcut olan hükümet ve 12 eylül cuntacılarına ışık tütüyor bu kitap. Okurken ürperiyorsunuz,hayret içinde kalıyorsunuz. İnsanları öldürmek,hayatlarını karartmak o kadar kolay ki despot için. Kendi tutkularının ve kaprislerinin eşiti olan bu adam aslında hepimizden daha tutsak. Başka birinin zorbalığından kurtulup kendi özgürlüğünü yaşatmak,kendi kendine esir olmaktan daha zordur kanaatimce.

Uslüp olarak oldukça açık,yalın ve akıcı. Konu olarak etkileyici.

Tarih tonlarca despot ve nitelikli katil gördü. Her daim çekici olmuş olan bu adamların ilkel hallerini görelim bir de. Siyah bir başkanın kendi halkına olan zulmü. Acayip cinsel tutkuları. Herkes okumalı.
4 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Oldukça iyi. Kendine Ait Bir Oda, feminizme dair en önemli kitaplardan. Dili çok rahat ve gayet anlaşılır bir tarzda yazılmış. Virginia Woolf sorularıyla bizi sorgulatıyor. Şüphesiz, ben aynı şeyleri daha öncesinde de sorguladım. Ama benzer cevapları vermiş olmamıza sevindim. Mutlaka okunması gereken,artık 'klasik 'sayılanlardan. Kadın düşmanlığı yapanların bile okumadı gereken bir kitap çünkü onlara da fazlasıyla cevap verilmiş. Tavsiye ederim.
ataç ikon Kendine Ait Bir Oda
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Klasik Marquez..
Marquez'in her zamanki soyut betimlemeleri,yoğun psikanalizleri. Alışan insana sorun yok,alışmayana sıkıcı gelebilir. Yaprak fırtınası soru işaretlerini geride bırakarak bitirilen bir öykü. Güzel yazılmış ,sürüklüyor. Lakin diğer hikayeler için aynısını söylemem mümkün değil.
ataç ikon Yaprak Fırtınası
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Albert..Rene..
Harika bir dostluk. Albert Camus'yü yakınen tanımak için harika bir fırsat. Samimi, güzel,kolay bulunmayan bir dostluk. Çok güzel diyaloglarla geliştirilmiş mektuplar.. Kesinlikle okunmalı.
ataç ikon Yazışmalar 1946 - 1959
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Hukuk..Adalet..
Kafka'nın en önemli hikâyeleri bu kitapta yer almakta. Ateşçi,Bir Taşra Hekimi, Bir Açlık Sanatçısı gibi ünlü öyküleri bulunmaktadır. Özellikle Ceza Kolonisi öyküsünden hiç bahsetmiyorum zaten. Kitabı okumadan önce o dönemler birlikteliği olan Felice'ye Mektuplar'ını okudum. İki kitabı da okursanız,Felice'ye ilişkin pek çok ilginç ayrıntıyı da yakalarsınız. Hukuk fakültesi mezunu olmadan önce okunması gereken bir yazar,Franz Kafka. Gerek dünya savaşına şahitlik etmiş olması,gerek hassas yapısı,yüce adalet duygusu açısından kişiliği de oldukça gelişmiş olan bir avukattır kendisi. Ceza avukatıdır. Kafka'mın hayal gücünün nerelere uzandığının göstergesidir bu kitap. Devamı niteliğinde basılmış olan Bir Kavganın Tasviri'ne de başlayacağım. Usta yazar Kafka'dan adalet ve hukuka dair öğrenilecek çok şey var..
ataç ikon Ceza Kolonisinde
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Güzel bir ütopya.
Normalde Alman felsefesi severim. Fakat, Antik Çağ olmadan hiçbir şeyi temellendiremiyorsunuz. Platon- Devlet iyi bir başlangıç yapmak için ideal. Hocası Sokrates'ın notlarından oluşan bu derleme kitabında olağanüstü bir bilgelik mevcut. İnsan düşünme sınırlarını aydınlatıyor bu kitapta. Sokrates, pek çok konuda iyi olmasına rağmen sadece sanat kısmına katılamadım. Bilâkis, devlet felsefesi iyi temellendirilmiş, güzel bir ütopya. Aristokrasi,demokrasi,zorbalık gibi yönetimler eleştirilmiş. Özellikle zorbalıkla ilgili yerinde tespitler bulunmakta. Felsefeye giriş kitabıdır ama bu kitabı çoktan girenlerin de okuması gerekmektedir. Aksinde bulunanlar eksiktir.
Hukuk,felsefe,edebiyat,tarih,siyaset alanlarını doğrudan ilgilendiren bu kitap; sosyoloji gibi alanları da dolaylı etkilemekte. Dili oldukça akıcı. Bir anda bitiveriyor. Şiddetle öneririm.
ataç ikon Devlet
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Yıllardır okumak istediğim bir kitaptı. Oldukça güzel. Birlik beraberlik,düzen ve disiplin ile tehlikeli durumlarda bile başarılı olunacağına dair ders vermiş Jules Verne bizlere. Tavsiye ederim.
ataç ikon İki Yıl Okul Tatili
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Murathan Mungan, sayılı özgün şairlerden biri. Nazımı da nesri de iyi olan kalemlerden. Kesinlikle okunması gerek.
ataç ikon Kum Saati
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Duygusal..
Murathan Mungan, her zaman şiirlerinde derin hissiyatlarla bilinir. Ama Erkekler içni Divan, normalden daha fazla yoğunlaşan bir duygusallık içerisinde yazılmış. Oldukça etkileyici. Bence bir şiirde kendinizi bulabiliyor olmanız önemlidir. Ve,ben bu kitaptaki dizelerin çoğunda kendimi buldum.
ataç ikon Erkekler İçin Divan
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
Şilan Devrim Becerman

Şilan Devrim Becerman

@silandevrimm

Psikoterapi çelişkisi..
Daha önce Nietzsche Ağladığında kitabıyla tanıdığımız yazar Yalom, bu sefer o kitaptaki başarıyı gösterememiş tekrar, kendini kasmış sanki ona benzer yazabilmek için. Yine de Yalom için tek orijinal başarı diyebilirim. Daha öncesinde eserin çarpıcı olması kaygısıyla kullandığı çoğumuzun sevdiği filozoflar burada bir-iki cümlede geçti sadece. Schopenhauer tedavisi-Nietzsche Ağladığında - Spinoza Etkisi adlı bu kitaplar, filozofların ününü kendi çıkarına alet etmek için kullanılıyor hissiyatındayım. Bu sefer bunu yapmamış,sadece kendi başarısı var ortada ve 10 üzerinden 8 verdim kendisine.

Üslup, diğerlerinde olduğu gibi oldukça başarılı idi. Konu, hepimizin gündelik hayatta merak ettiğimiz terapistlerin iç dünyasına dair ışık tutuyor bize. Ne kadar mükemmel gözükseler de, profesyonellerin de zaafları var. Çıkar ilişkileri, statü,varoluş kitapta fazlasıyla konu edinmiş ve doğru yerlere parmak basılmış. Ortalara doğru beni biraz sıksa da sonları yine büyük bir hız kazanıyor ve bitiveriyor. Üslup ve edebiyat açısından oldukça başarılı Yalom. Ayrıca eserine konu ettiklerinin kendisinin de dahil olduğu bir güruh olduğunu göz önüne alırsak, kitapta hem eleştiri hem özeleştiri pek çok yerde yapıcı- öğretici bir durum var.

Psikoloji- pdr okuyan veya mesleğini yapanlar, zaten Yalom'u çokça duymuştur. Yine de bu kitapları okumakta fayda var. Herkesin okuması gerekiyor. Normalde oldukça önyargılı idim ama sorgulamaya sevk etti beni.
ataç ikon Divan
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 2