up
ara

Emine 🍁

Derinlik...Zâhirin ötesi beni ilgilendiriyor. Anlamlar alemi. İncelik...Samimiyete ve masumiyete hayranım. https://emineerik28.wixsite.com/ruhun-penceresi
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

Enneagram paylaşım fotoğrafı
Enneagram
Son dönemde adı sıkça telaffuz edilen enneagram aslında sanıldığı kadar yeni bir uygulama değil. Enneagram latincede ennea=dokuz ve gram =çizgi-çizim kelimelerinden türemiştir. Bu sistem dokuz ana kişilik tipini ifade eder. Kişinin kendisini tanıması bu dokuz ana kişilik tipinden hangisine ait olduğunu anlayarak, zaaflarını, tutkularını bilmesinden geçer. Burada amaç kişilik tiplerini öğrenmekten ziyade kişinin kendi kişiliğini tanıyarak gerçek Öz’e ulaşmasıdır. Her insanın kendisine ait bir Öz’ü vardır. Doğumdan sonra kişiliğin oluşmasıyla birlikte özün üstü yavaş yavaş örtülür ve zamanla görünmez hale gelir. Derviş dünya hayatında Öz’ünü bulmaya çalışan kişidir. İnsanların kendilerini bulmalarını vaad eden bütün düşünce sistemleri esasen özümüzü bulmamızı sağlamaya çalışır. Egodan ve egonun getirdiği her türlü düşünceden arındırılmış özümüzü… Enneagram bu noktada devreye girer ve “Öz’ü bulmak istiyorsak öncelikle kendimizi bulmak, anlamak zorundayız” der. Kendimizi anladıkça Öz’ü örten perdenin mahiyetini de anlarız. Böylece o perdeyi aralayabiliriz ve öz ancak o zaman açığa çıkar.

Enneagram nerelerde kullanılır?
Enneagram gelişmiş ülkelerde hem sosyal hayatta, hem iş hayatında, hem de akademik çevrelerde oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Enneagram bugün dünyanın en seçkin üniversitelerinde ders olarak okutulmaktadır. Enneagram Stanford Üniversitesi M.B.A. programında ders olarak yer alıyor. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kişilik analizi olarak uygulamalı ders şeklinde işlenmektedir. Amerikan ağırlıklı olmak üzere pek çok üniversitenin işletme, psikoloji, tıp, eğitim bölümlerinde ders olarak okutulmaktadır.

Enneagram orduların ve gizli servislerin de eğitimlerinin bir parçasıdır. CIA, FBI ve Alman ordusunun özel görevli personellerinin yetiştirilmesinde enneagram eğitimi yer almaktadır.

Aralarında Apple, Motorola, Google gibi pek çok Amerikan şirketinin de bulunduğu dünyanın en gelişmiş şirketleri personel seçiminde ve satış-pazarlama çalışmalarında enneagram metodunu kullanmaktadır. Çatışma yönetimi konularında da enneagram oldukça başarılı bir metod olarak şirketlerin her geçen gün daha çok başvurdukları bir kaynak haline gelmiştir.
EK 1
Tip 1: Mükemmeliyetçi

Birler sabırlı ve mükemmeliyetçidirler. Dünyanın mükemmel bir yer haline gelmesi için çok çalışırlar. Yaptıkları her işin kusursuz olması için gayret gösterirler. Bir işe girdiklerinde herhangi bir eksiklik oluşması durumunda kendilerini suçlu hissederler. Çevrelerindeki herşeyi mükemmel hale getirmeye çalışırlar. Bu, iş, arkadaş, eş ya da çocukları da olabilir.

Tip 2: Yardımsever

İkiler insanlara yardım etmekten çok hoşlanırlar. Hayat düsturları yardım etmek üzerine kuruludur. İkili ilişkilere çok önem verirler. Sıcak ilişkiler kurma konusunda oldukça başarılıdırlar. Başkalarına yardım etmeye çalışırken bazen kendilerini unuturlar. Kendilerinin yardıma ihtiyacı olduğunda da aynı yardımseverliği etraflarından beklerler. Eğer aynı yardımı göremezlerse etraflarına küsebilirler.

Tip 3: Başarı Odaklı

Üçler için hayatta en önemli şey başarıdır. Başarı odaklıdırlar ve çok çalışırlar. Başarıya ulaşmak için her yolun mübah olduğunu düşünürler. Organizasyon kurup yönetmekte ve iyi sonuçlar elde etmekte oldukça başarılıdırlar. Giriştikleri her konuda en iyisi olmak isterler.

Tip 4: Özgün

Dörtler özgün ve yaratıcıdır. Farklı olmak onlar için nefes almak kadar kolaydır ve bu hoşlarına gider. Estetik ve güzellik anlayışları sıradışıdır. Onlar için yaptıkları işlerde anlam ve derinlik herşeyden önce gelir. Duygularının farkındadırlar ve duygularını ifade etmeyi severler.

Tip 5: Araştırmacı

Beşler, bilgi toplamaya, öğrenmeye ve çevrelerinde olup biteni gözlemlemeye odaklanmışlardır. Son derece mantıklı, düşüncelere önem veren, sebep-sonuç ilişkileri kurmada ve problem çözmede başarılı kişilerdir. Kitap okumaktan ve araştırma yapmaktan büyük keyif alırlar.

Tip 6: Sorgulayıcı

Altılar karşılaştıkları herşeye şüpheyle yaklaşırlar. Bunu yapmaktaki amaçları kendilerini ve sevdiklerini tehlikelerden korumaktır. Sürekli tetiktedirler. Altıları kandırmak da güvenlerini kazanmak da çok zordur, ama bir kere güvenirlerse o kişiye kendilerini adarlar.

Tip 7: Maceracı

Yediler içlerinde bulunan yaşam enerjisini dışarıya yansıtmayı çok severler. Zihinsel aktiviteleri çok yoğundur ve sürekli yaratıcı fikirler üretirler. Bir işi bitirmeden diğerine başlayabilme özellikleri yedilerin zaman zaman maymun iştahlı bir görünüm sergilemelerine neden olurlar. Yediler çok kuvvetli motivatörlerdir. Karşılarındaki kişiyi enerjileriyle motive edebilirler.

Tip 8: Meydan Okuyan

Sekizler kendilerini adeta gücün timsali olarak görürler. Kendilerini adalet sağlayıcı olarak hissederler. Çabucak öfkelenir ve bunu dışa yansıtmaktan çekinmezler. Dosta güven düşmana korku verir sözü sekizler için söylenmiştir. Bir işe başladıkları zaman bitirmeden bırakmazlar.

Tip 9: Barışçı

Dokuzlar adı üzerinde barışçı bir doğaya sahiptirler. Olaylara objektif bir bakış açısıyla, yargılamadan bakabilirler. Çatışmaktan ziyade uzlaşmayı seçerler. Farklı kültürlere ve görüşlere hoşgörüyle yaklaşırlar.

Bu dokuz tipin de ayrıca stresli ve huzurlu oldukları zamanlarda gittikleri numaraları vardır. Örneğin tip dokuz sağlıksız olduğu durumlarda tip 6 nın olumsuz durumuna kayarken sağlıklı durumda tip 3 e kayabilir. Ayrıca her tip sağındaki ve solundaki kanatlardan etkilenebilir. Örneğin tip 9 un solunda 8 ve sağında 1 vardır. Bu demektir ki tip 9 aynı zamanda tip 8 ve/veya tip 1‘den etkilenebilir. 16.11.18
21 beğeni · 2 yorum beğen ikon
kader.cmln (@naturmort)
Bütün tiplere küçük de olsa parmak atmışlığım var acaba ben aykırı kişilik miyim 🙄
16.11.18 beğen 3 cevap
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

Etkili öğrenme teknikleri
Kalıcı bilgi birikimi için yapılması gerekenler
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

 paylaşım fotoğrafı
"Hangi kimliğinize daha çok saldırılırsa o kimliğe kendinizi daha çok ait hissedersiniz"diyor amin maalouf.
En azından benim için öyle.
Ölümcük kimlikler, “kimlik” ifadesi altına sığdırdıklarımızdan bahseder ve herhangi bir zümreyi temsil etsek de, bir grubun parçası olsak da, etkisi yadsınamayacak tüm bu oluşumların yalnızca biri olmadığımızı, hepsinden biraz olduğumuzu, en önemlisi de daima biricik olduğumuzu anlatır. 
ataç ikon Ölümcül Kimlikler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

 paylaşım fotoğrafı
https://www.resimag.com/

Bugün benim doğum günüm, üstüne basa basa yaşadığım, güldüğüm ağladığım, düşüp kalktığım, bazen çocuk gibi sevindiğim, bazen kendi köşemde sustuğum, bazen tek başına bir topluluk olduğum, bazen kalabalıklar içinde kaybolduğum, bir çok hayal kırıklığı, belki biraz hüzün, çokça keşkeler ve herşeyden önemlisi iyikilerde dolu, yazıldığı gibi kolay kolay geçmeyen 28 sene…
Ve bugün ilk başta dedim ya keşkeleri ortadan kaldıran iyikiler var hayatımda. Gerçekten o iyikiler daha çok bağlıyor insanı hayata.
Çok şey dönüşüyor hayatımda. Çok büyüyorum. Birinin gözünde özündekileri görebiliyorum artık. Bir iç sesim var, hissetmekte diyebiliriz, çok akıllı, en güvenli rehberim diyebilirim. Birde kafa sesim var, çok mantıklı ve bıdı bıdıcı :)
Hayata karıştıran o kafa sesi, iyi bir şey yani.
Pek tabi çok kere düştüm, canım da yandı, ama hemen kalktım. “Birşey yok geçecek” dedim, geçirdim de… Hatalarım da oldu, özür dilemeyi hep bildim. Tövbeler de ettim, dilim de yandı, yanıldığımda oldu. En can yakan şeyler, anladım ki sonra “iyi ki olmuşum”larım oldu.
Asıl en önemlisi; şu hayatta en büyük çabam “insan olmak” ve hakkını verebilmek, meselem bu!
39 beğeni · 27 yorum beğen ikon
Fesih Mirza (@fesihmirza)
nice iyiliklere, nice mutluluklara ..
25.10.18 beğen 1 cevap
Red Red (@khaos)
Daha nice mutlu yıllarınız olsun @solukbirgolge, sevgiyle, sağlıkla ve huzurla kalınız 🎂 🎂
25.10.18 beğen 1 cevap
özlem çalışkan (@ozlemcaliskan)
Sağlıklı, mutlu nice yıllara. Doğum gününüz kutlu olsun🌼🌼
25.10.18 beğen 1 cevap
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

"Devam et, Shevek," dedi grup yöneticisi.
"Şey, bir fikrim var."
"Daha yüksek sesle," dedi yönetici; yirmilerinde, sağlam yapılı bir adamdı.
Çocuk utanarak gülümsedi. "Şimdi, bakın, düşünüyordum, diyelim ki bir şeye taş atıyorsunuz. Ağaca. Atıyorsunuz, taş havada uçuyor ve ağaca çarpıyor. Tamam mı? Ama çarpamaz. Çünkü- yazı tahtasını alabilir miyim? Bakın, bu sizin taşı atarken ki resminiz, bu da ağaç," diye çiziktirdi tahtaya, "bu ağaç oluyor, bu da taş, bakın, tam ortada." Çocuklar holum ağacını gösteren çizgilerine güldüler, o da
gülümsedi. "Taş sizden ağaca gitmek için, sizinle ağaç arasındaki yolun tam yarısına gelmeli, değil mi? Daha sonra yarı noktasıyla ağaç arasındaki yolun tam yarısına gelmeli. Daha sonra onunla ağaç arasındaki yolun yarısına. Ne kadar
giderse gitsin, son bulunduğu yerle ağaç arasında bir nokta -daha doğrusu bir zaman- var."
"Bu size ilginç geliyor mu?" diye araya girdi yönetici diğer çocuklara hitaben.
"Niye ağaca ulaşamıyor?" dedi on yaşında bir kız.
"Çünkü her zaman geriye kalan yolun yarısı kadar yol gitmek zorunda," dedi Shevek, "ve her zaman gidecek yolun yarısı var anlıyor musunuz?"
"Kötü nişan aldığını söyleyebilir miyiz?" dedi yönetici zoraki bir gülümsemeyle.
"Nasıl nişan alırsanız alın fark etmez..Ağaca u/aşamaz." "Kim verdi sana bu fikri?"
"Kimse. Birden aklıma geldi. Sanırım taşın nasıl-"
"Yeter."
Diğer çocuklardan bazıları konuşuyordu, ama çarpılmış gibi sustular. Elinde tahtayı tutan küçük çocuk sessizliğin içinde ayakta duruyordu. Korkmuş görünüyordu ve kaşları çatıktı.
"Konuşma paylaşmadır - birlikte yapılan bir sanat. Sen paylaşmıyorsun, yalnızca
bencillik ediyorsun. Koridordan orkestranın tiz, güçlü armonileri geliyordu.
"Bunu kendin düşünmedin, kendiliğinden aklına gelmedi. Buna çok benzer bir şeyi
bir kitapta okumuştum."
Shevek yöneticiye baktı. "Hangi kitapta? Burada var mı o kitap?"
Yönetici ayağa kalktı. Rakibinden iki kat uzun ve üç kat ağırdı, yüzünden çocuktan hiç hoşlanmadığı okunuyordu, ama duruşunda herhangi bir fiziksel şiddet tehdidi
yoktu, yalnızca çocuğun garip sorusuna verdiği rahatsız yanıtla biraz zayıflayan bir otorite iddiası vardı: "Hayır! Bencillik etmeyi de bırak!" Sonra bilgiççe melodik konuşmasını sürdürdü: "Bu tür bir şey aslında bizim Konuşma-Dinleme gruplarında amaçladığımızın tam tersi. Konuşma iki taraflı bir işlevdir. Shevek birçoğunuzun tersine, henüz bunu anlamaya hazır değil, bu yüzden de varlığı grup için rahatsız edici. Sen de bunu hissediyorsun, değil mi Shevek? Kendi düzeyinde
çalışan başka bir grup bulmanı öğütlerim."
ataç ikon Mülksüzler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

 paylaşım fotoğrafı
İssizlikte geldiğim son nokta; Ben elmayı seviyorsam elma da beni sevecek 😍
47 beğeni · 17 yorum beğen ikon
Film adam (@serserimsi)
Sol tarafta başarısız bir deneme görüyorum. 😎
04.10.18 beğen 4 cevap
Sadık sadık (@yakamoz)
Allah başka zeval vermesin
04.10.18 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
E.eee ben sana dedim kaç_gün oldu 40.sayfada pinekliyorsun 1984' asıl bitirdiğin de kitabı elma yerine ayvayı yemiş gibi olacaksınız.:)
04.10.18 beğen 1 cevap
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

O Kadar Kitap Okuyorum Ama Aklımda Hiç Birşey Kalmıyor Diyen Herkese...! paylaşım fotoğrafı
O Kadar Kitap Okuyorum Ama Aklımda Hiç Birşey Kalmıyor Diyen Herkese...!
''Bir defasında hocama dedim ki: "Bir kitap okudum ama zihnimde kitaptan hiçbir şey kalmadı."

Bana bir hurma uzattı ve dedi ki: "Bunu ağzında çiğneyip ye."

Yedikten sonra sordu:

"Şimdi sen büyüdün mü?:

"Hayır," dedim.

Dedi ki: "Büyümedin ama o hurma vücuduna dağıldı; et oldu, kemik oldu, sinir oldu, deri oldu, tırnak oldu, hücre oldu..."
.
Anladım ki, okuduğum kitap da öyle dağılıyor;

Bir kısmı kelime dağarcığımı zenginleştiriyor. Bir kısmı bilgi ve irfanımı artırıyor, bir kısmı ahlakımı güzelleştiriyor, bir kısmı yazı ve konuşmada üslubuma incelik katıyor... Her ne kadar ben hissetmesem de..."
38 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Mustafa (@mustafac)
Çok güzel tasvir edilmiş zaman zaman ben de aynı hisse kapılıyorum.
04.10.18 beğen 2 cevap
Zeynep Y.☂️ (@zeynepy)
Ama ben derim ki, okumayı yine de hurma yemek kadar basitleştirip nasılsa faydasını görüyorum diye okumamalı. Çaba sarfetmeli, altını çizmeli ve not da almalı 😊
04.10.18 beğen 2 cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
ne güzel bir paylaşım bayıldım.doyurucu..
04.10.18 beğen 1 cevap
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

 paylaşım fotoğrafı
Ve kazanan talihli 1984 😊 okuyalım o vakit
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

 paylaşım fotoğrafı
Hangisinden başlamalıyım sorunsalı 🤔
1984 mü acaba!
ataç ikon 1984
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
40 beğeni · 40 yorum beğen ikon
LAVİNYA (@pnar)
Sineklerin Tanrısı bence
02.10.18 beğen 5 cevap
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
1984
02.10.18 beğen 1 cevap
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
Gönlümden geçen 1984 ama bilemedim yine de. Bir tavsiye üzerine aldım bu kitapları ve hatta cesur dünya ve mülksüzler de tavsiye edilmişti bulamadım onları
02.10.18 beğen cevap
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

 paylaşım fotoğrafı
Bir tutam mazi 🎈Yeni nesillerin tanıma fırsatı bulamadığı 1.sınıf efsanesi 🙈
Yıl bilmem kaç .... birinci sınıfa başlamışım, üzerimde mavi bir önlük, saçımda kırmızı bir kurdele ile okula gidiyorum. öğretmenim cin ali kitaplarını istemiş. annemle o kitapları alıyoruz okumayı öğrenmek istiyorum ama en çok resimlerine bakıyorum kitapların. Yeni nesil bilmez.Bana ve bir çoğuna okumayı öğreten seri 🤗
17 beğeni · 0 yorum beğen ikon
/ 29