up
ara

hamuş

İnsanın en ağır yükü her zamanki gibi gene kendisi.
hamuş

hamuş

@suay

 paylaşım fotoğrafı
Ey İnsan! Bu kitabı sana ithaf ediyorum. Başının üstünden büyük bir rüzgâr geçiyor. Yalancı bir fecirle başlayan asır kararıyor ve sana tek ümit ışığı olarak en kudretli kaynağı uranium’da değil, senin ruhunda sıkışmış maddeden koparak çıkardığın korkunç tahrip aletinin patlayışından yükselecek alevi bekletiyor. Ey bahtsız! Tarihinin hiç bir devrinde kendine bu kadar yabancı, bu kadar hayran ve düşman olmadın. Labaratuarında aradığın, incelediğin, oyduğun, dibine indiğin, sırrını deştiğin her şey arasında yalnız ruhun yok. Onu beyin hücrelerinin bir üfürüğü sanmakla başlayan müthiş gafletin, otuz yıl içinde gördüğün iki muazzam dünya harbinin kan ve gözyaşı çağlayanlarında en büyük dersi arayan gözlerine bir körlük perdesi indirdi. Bırak şu maddeyi, boğ şu ölçü dehanı, doy şu fizik ve matematik tecessüsüne, kov şu kemiyet fikrini,dal kendi içine, koş kendi kendinin peşinden, bul onu, bul kendini, bul ruhunu, bul, sev, bil, an, gör, kendi içinde gör Allah’ ını. Kendine dön, kendine bak, kendine gel. Aptalca bir konfor aşkından doğduğu halde her biri daha korkunç bir dünya harbi hazırlayan teknik mucizelerinin yanında, senin iç zıtlıklarını elemeye yarayacak ve seni kendi kendinle boğuşmaktan kurtaracak ruh mucizelerini ara. İnan manevilere ve mukaddeslere, inan! Onlar hakkında bu kadar küçük düşünmekten utan! Her sezilen derinliğin ifşa ettiklerini düşünmekten bile seni alıkoyan tabiatçı metotlarını fırlat ve bitlenmiş elbiseler gibi at. Ortaçağ papazında haklı olarak ayıpladığın dar kafalılığın anlayış sınırlarını daha fazla darlaştıran beş duyu idrakinin kapalı dünyası içinde kalma:

Arşı geç, ferşi atla, sidreyi aş,
Gör ne var maverada ibrethîz.
ataç ikon Yalnızız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Feyzanur (@vareste)
O zaman canlı .
18.11.17 beğen 4 cevap
kübra (@namtenahi)
Birazcık daha canlı.
18.11.17 beğen 2 cevap
hamuş

hamuş

@suay

Güzel dolu, alem dolu,
Hava dolu, adem dolu,
Her yer dolu, her dem dolu,
Boşluk senin yüreğinde..!
Sen bir bakımlı saraydın,
Nicedir bakmaktan caydın,
Gündüz aydın gece aydın, ;
Loşluk senin Yüreğinde..!
Biraz tüyce, biraz külçe
Ayağını sürçe sürçe,
Uçacaksın küçük serçe ;
kuşluk senin yüreğinde..!
Uçar gider gam, kasvet,
Aşk ile bir kere seyret,
Enginden gelecek davet,
Hoşluk senin yüreğinde…
Yazıyla Örülü çevren,
Okumayı bir denesen;
Şen Fıtratın, Yüce evren;
Başlık senin yüreğinde…

Ömer Lütfi Mete

https://youtu.be/Viu4Rrvutv0
20 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Feyzanur (@vareste)
Canlı :)
21.08.17 beğen 3 cevap
hamuş

hamuş

@suay

 paylaşım fotoğrafı
“Sabahı beklemeyiniz dostum, geceden yola çıkınız. Olur ki uyuyakalırsınız. Sırtınızdaki çıkında ebedi gayenin dürülmüş azıkları varsa ne mutlu size. Gece serindir, yapraklardan süzülen yel gözlerinizdeki yaşları kuruturken, ruhunuzda kainatın derin serinliğini taşıyarak sabaha doğru yürüyüp fecri başlatınız.

Cemiyetin vahşi, zehirli bitkilerle dolu, her dalında uğursuz baykuşların manasız telkinler yaptığı sık ağaçlı ormanlarında çetin yolculukların başlangıcı için sabahı beklemeyiniz. Sabahı beklemek öğleni, öğleni beklemek akşamı beklemek gibi bir ruh gevşekliğini doğurur.

Beyninizi tırmalayan zaruretleri mi hatırlatıyorsunuz? Evet hayatın zaruretleri ayaklarımıza dolanmış zincirlerdir ve ıstıraplarımıza çeşni katarlar. Fakat bu vahşi sahayı geçmek için hiçbir zaruret kafi bir mazeret değildir. Ruhumuzu aldatmayalım, ebedi gayeye ihanet etmiş oluruz.

Durduğumuz noktada inançlarımızın eskidiğini, yabancılaştığını hiç tecrübe etmediniz mi? En acı kayıp budur: Gerilemiş ruhların mütemadiyen tavizler vererek hayatla, zaruretle uyuşmaları..

Filozofun öğüdü takip edeceğimiz en esaslı metottur:

"Uzun yolu seçiniz…”
ataç ikon Ya Tahammül Ya Sefer
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
hamuş

hamuş

@suay

 paylaşım fotoğrafı
"Çünkü, kötü olmamızın, karanlıkta olmamızın sebebi ışığı tanımıyor olmamızdı."
18 beğeni · 0 yorum beğen ikon
hamuş

hamuş

@suay

Evimizin öyküleri var Vişneleriyle fıstıkları var Sıcak gülüşlerinin ardında Yorgun insanları var
12 beğeni · 0 yorum beğen ikon