up
ara

Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

Türk edebiyatında işlenmemiş felsefi düşünceleri açıkça işlemiş, kitaptaki karakterlerin psikolojilerini çift yönlü ele almış bir kitap. İçinde altı çizilecek, üzerinde düşünülecek, hakkında konuşulacak çok şey var. Bu yüzden yazıldığı yıla göre çok başarılı bir kitap. Ama dünya edebiyatı klasikleri ile karşılaştırılamayacak mantık hataları içeriyor ve bazı boşluklar bırakıyor insanın aklında. Yine de okunması gereken bir eser.
ataç ikon Biz İnsanlar
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

bitirdikten sonra insanları "bundan daha iyisi de yazılamaz, artık okuduğum kitaplardan böyle tat alamayacağım" kara deliğine yolluyor.

az önce bitirdim kitabı, elimin heyecanlı titremesiyle her zaman yaptığım gibi bir kağıt aldım, düşüncelerim tazeyken kara deliğimden aklımdan geçenleri satırlara döktüm. sanki ben de doktorun karısı ile birlikte o dünyanın içindeydim; yaşanan her türlü zorluğa, pisliğe, cinayetlere, açlığa ben de şahit oldum. tüm körler ile beraber sanki benim de midem bulandı, hiçbir şey yemek istememek ile her şeyi yemek istemek arasında bocaladım. yeri geldi onlar gibi çaresiz kaldım, yere düştüm ve ayağa kalkmaya cesaret bulamadım. "bu kitapta bunlar nasıl yaşandı?" demedim, "yaşadığım bu körler dünyasında ben nelere şahit oldum böyle?" diye sordum kendime. ahlakı, etiği; yaşamın amacını, varlığı, yokluğu; doğruyu, yanlışı sorguladım. en kötü koşullar bile bizi hayvanlaştırmaya yeter mi diye düşündüm. ve anladım ki körlük, her anlamda körlük; maddi, manevi, bilinçli, bilinçsiz körlük; bizi hayvan olmaya, içimizdeki mağara adamını uyandırmaya zorluyordu. yaşama amacımızı bile bize unutturarak sadece hayvansal güdülerimizle, amaçsız hareketlerle, temel tatminliklere itiyordu bizi; basit canlılar oluyorduk.

güzel şeyler ölüyordu ama gözümüz kapandığı için değil; bilincimiz, hayata bakan gözlerimiz kapandığı için. aslında bize her şeyi göstermesi gereken ışık, bu sefer yaşam tarzımıza, karanlığa tapmamıza nispet yaparak asıl görme işlevimizi sağladığını sandığımız gözlerimize değil ruhumuza birer perde indiriyordu.

yeteri kadar körleşmeden, bu ışığa hapsolmadan nasıl bu kitabın içine düşebilirdik? aslında hepimiz kör olduk; kelimeleri, dünyayı, gökyüzünü, sevdiklerimizi gördüğümüzü sandığımız, beyazlıklar içinde yüzen körler... bu kitabı görmeyen gözlerimiz ile bize okutup tekrardan görmemize yardım ettiğin için teşekkürler jose saramago.
ataç ikon Körlük
kitaba 10 verdi
11 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

anlatımı çok akıcıydı ve hikayesi ilgi çekiciydi. betimlemeleri çok sevdim. :)
ataç ikon Sinekli Bakkal
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

İşte bu aradığım kitaptı, tek solukta okudum .Anlatımı çok güzel , olayları farklı kişilerin gözünden gösteriyor bu yüzden bir filmin içinde gibi hissettim kendimi . İstatistik , matematik , fizik bilmeseniz bile insanın ilgisini toplayan bilgiler verilmiş .Aksiyon dolu bir kitap, herkes okumalı..
ataç ikon Olasılıksız
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

Bu basımı beğenmedim , Frida Yayınları her ne kadar yazım yanlışı yaparak çevirse de daha akıcı bir çeviri yapmıştı . Martı Yayınları'nın özenmeden çevirdiği bir kitap gibi olmuş . Onun dışında Holmes'un diğer kitapları gibi bu da muhteşem bir kurguya sahip. Kitaba 5 , çeviriye 4 yıldız :)
1 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

Sürükleyici bir roman ama o kadar çok yazım yanlışı vardı ki bir süre sonra dikkatimi olaylara değil yazım yanlışlarına vermeye başladım.
ataç ikon Psiko Analist
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

Fazla klasik geldi bana. Yazar hikayeyi anlatmaktan çok kendi görüşlerini anlatmış aralarda. Bu da okuyucunun dikkatinin dağılmasını sağlıyor. Bu dönemlerde yazılmış diğer kitaplardan pek farkı yok kavuşamayan aşıkların hikayelerini anlatıyor çoğu kitap gibi. Yine de türünün ilk örneklerinden biri olduğu için kitabın değeri yükseliyor. 3 yıldız..
ataç ikon Sergüzeşt
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

Ahmet Ümit'in okuduğum ilk kitabı bu.Kurgusunu beğenmedim, diğer polisiye kitaplarından bir farkı yoktu.Yazarın konuyu sık sık dağıttığı düşüncesindeyim.Her olaydan sonra bir hikaye anlatmışlar ,sonu ölümle biten hikayeler.Ve bu hikayeler anlatıldıktan sonra illa birileri göz yaşı döküyor .Fakat hayat öyle değil.Yaşanmış daha acı şeyler varken yazar saçma hikayeler kullanmış.
Ayrıca yazar kendi siyasi görüşünü de katmış içerisine ama ben bir yazarın tarafsız olması gerektiğini düşünüyorum , böyle yaparak okuyucularını kaybeder.
Son olarak keşke Nevzat Komiserin karısını ve kızını eklemeseydi olayın içine , onun yerine Zeynep ve Ali'den daha fazla bahsetseydi daha iyi olurdu.
3 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

Dili çok akıcıydı , okurken hiç sıkılmadım ve kendimi bir roman değil de bir şiir kitabında hissettim. Diğer romanlardan çok farklı ve mutlaka okunması gereken bir kitap .
ataç ikon Osmancık
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Sevgi Tüccar

Sevgi Tüccar

@svgtccr

Samanyolu dizisi olmaya aday ..
 » Yazar o kadar çok "pırıltı" kelimesi kullanmış ki .. Her sayfada en az 2 kere karşınıza çıkıyor ..
Kurgusunu pek sevmedim , ilk 10 sayfayı yazan kişi ile son 10 sayfayı yazan kişinin farklı kişiler olduğunu düşünmedim değil ..  
ataç ikon Bir Dünya Yıkıldı
kitaba 4 verdi
0 beğen · 0 yorum
/ 2