up
ara

c

c

c

@tennesseewhiskey

Kuraldışı Paylaşım
Neokur'u okuduklarımızın, yarım bıraktıklarımızın ve okuyacaklarımızın dijital bir listesini yapmamıza, okuyucularla iletişim kurmamıza, kitaplar hakkında fikirler edinmemize ve alıntıları kaydetmemize olanak tanıdığı için kullanmaya başladım. Bu çok güzel. Teknolojinin iyi yanlarından biri, benim gibi kitapları çok seven ve genellikle kütüphane kullanan bir okuyucu için alıntıları kaydetmek, başkalarının inceleme ve alıntılarını görmek gerçekten iyi. Elbette süreli yayınlara da bakabiliriz ya da kitaba ulaşmak mümkünse biraz kurcalayabiliriz, her neyse herkesin bildiği gibi neokur bir kitap sitesi olmaktan çok pek çok durum paylaşımının yapıldığı, kimi zaman gündemdeki politik olaylarla ilgili tartışmaların paylaşıldığı , bazen estetik yanı gerçekten az paylaşımların bulunduğu, sinema ve tv yapıtlarının da oylandığı bir alana dönüştü. Elbette bundan ben de faydalandım. Mesela en çok yaptığım şey: şarkı paylaşmak! Kimi zaman şarkıları bir kitaptan alıntıyla birleştirmek istiyorum, çünkü buna elverişli bir tasarım mevcuttu. Benzer sorunu daha önce de yaşadım, eğer bir kitap alıntısını müzikle ilişkilendirmek istiyorsanız odaları şaşırmayın. Muhabbet odası, anlık foto odası, diyorlar odası, neyse. Neokur yöneticileri, hesabımı da ortadan kaldırabilirsiniz. Ama her ne kadar birilerinin tasarımı vs sayesinde bu site meydana çıkmışsa da biz kullanıcılar burayı şenlendirdik. Bu güzel şarkıyı sevdiğim yazarlardan Isabel Allende'nin Maya'nın Günlüğü adlı romanında kahraman kişi Maya'nın ilk sevişmesi (ilk cinsel deneyimi değil), ilk aşkla dokunuşu satırlarının yanına eklemek istiyorum, birileri dinlesin, birileri okusun, beğendikleri bir şey olursa ne mutlu:

"... ; her bir omurun kendi hikâyesi var; dünyayı sırtlamak için yaratılmış olan, ağırlıkları ve sıkıntıları taşımaya amade olan o geniş omuz bölgesinin içinde insan kaybolup gidebilir. O tenin altında asla dile getirilmemiş arzular, çapraşık dertler, mikroskopla bile görülemeyecek izler gizlidir. Öpücükler üzerine elkitapları yazılmalıdır; ağaçkakan öpücükleri, balık öpücükleri gibi sonu gelmeyen bir çeşitlilik."
6 beğeni · 0 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

Feminist Okumalara Sıvayalım Kolları
Bell Hooks okurken bir yanda Beatles tınıları karışsın uzaya.
ataç ikon Feminizm Herkes İçindir
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

yağmur yağıyorsa orada da
buyurun biraz
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

deniz tekin naifliği ile.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

İtalyancaya başlarken
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

Yağmur yağar gibi olmuş, gerçekte, hüzünlü, arayışlı
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

Kitaplardan Şarkılar - La Jardinera
bahçemin çiçekleri
hemşirelerim olmalı

/ ingilizceden çevirebildiğim kadarıyla adı geçen
. la jardinera - bahçıvan
5 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Ebru G. (@ebrug)
Müziği beğendim. Görünür kılayım madem.
09.08.18 beğen 1 cevap
c

c

@tennesseewhiskey

1962
Hem kayıtsız, hem keyifli, hem mutat ve sıkıcı, renkli, minik evler ve yaşam tarzlarını sesindeki uçarılıkla vermiş güzel sanatçı.
1962'de yazıp bestelemiş bu şarkıyı.
4 beğeni · 1 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

Iolanthe, Nightmare, - Kitaplarda Adı Geçen Şarkılar
"Iolanthe'deki "kâbus" şarkısı kâbusun değil ama migren çılgınlığının çok güzel bir tanımını yapar. (Şarkı migrenin on bir diğer belirtisinden de söz eder) Gilbert ve Sullivan'ın gözlediği gibi: 'senin uyuklamaların öyle kötü rüyalarla dolu ki, uyansan iyi edersin.'
ataç ikon Migren
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
c

c

@tennesseewhiskey

Kitaplarda Adı Geçen Şarkılar
"Kaybettiğimiz ilk ve belki de geri kazanılması mümkün olmayan tek kraliyet gençliğimiz. "
ataç ikon Bu Da Geçecek
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
/ 3