up
ara

Tufan ALTINTAŞ

Hiç bir şey her şey, her şey hiçbirşeydir...
Katılım Tarihi : 26 Haziran Salı 2018 10:04 - 425 gün
Şehir : Denizli / Türkiye (Turkey)
Hiç bir şey her şey, her şey hiçbirşeydir...
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Anne sevgisi hariç her şeyden şüpheleniyorum.
3 yorum
Çok doğru
27.10.18 beğen 1 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Öz olan bir olan tek sevgi
27.10.18 beğen 2 cevap
Yücel kara (@yucelkara1234)
Birtek onun sevgisi karşılık beklemeden....saf Sevgi
27.10.18 beğen 2 cevap
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Yaşlanıp rezil bir şekilde kuruyup solmaktansa, güçlü bir ihtirasın en coşkun çağında cesurca öteki âleme göçmek daha iyiydi.
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Yazarın okuduğum ilk kitabıdır. Kurgusu ve anlatımı sade olmasına rağmen akıcılık ve konusu bakımından etkileyici bir eser. Zaman makinası ile ilgili pek çok eser yayınlanmıştır. Bu tip eserlerde genelde mantık hataları olabilmektedir.
Bu kitapta ben pek hataya rastlayamadım.
4 arkadaşın 1453 ve 1570 li yıllara gittiği macera ve tarihi roman, bu tarzı sevenleri kafi derecede tatmin edecektir.
Şunu da belirtmek isterim. Yazar derinlik olarak pek bir kaygı taşımamış ve olayları olduğu gibi yansıtmıştır...

İyi okumalar.

Vesselam...
ataç ikon Zamanla Randevu
8.4 (18 oy)
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Ölüm fazla kesindir; bütün sebepler onun tarafında bulunur. İçgüdülerimize esrarengiz gelir; düşünüşümüzün önünde, berrak ve itibarsız bir halde, bilinmeyenin sahte cazibesi olmaksızın belirir.
ataç ikon Çürümenin Kitabı
8.4 (95 oy)
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Tezer Özlü'ye ait okuduğum ikinci, ilki kadar anlamadığım ne kadar çabalasamda bir bütünlük yakalamayı beceremediğim ulan böylesi okuma puanı almış bir eseri kavrayamadığıma göre sanırım sorun bende diye düşünmekten kendimi bir an alamadığım enteresan bir kitap.
Deneme usulü yazılmış ve yazarın Almanya, Yugoslavya (ki bugün parçalanan bir ülkedir), İtalya gezileri sırasında an'ı anlatmak suretiyle kaleme aldığı kitap bende zaman kaybı düşüncesinden ileriye gidemedi. Yazar aklına ne geldiyse fütursuzca yazmış. Sanki karalama yazıları olduğu gibi düzeltme yapmadan kitap haline getirilmiş...
Bir diğer mevzu;
Kitabın çok yerinde Türkler inadına işçi olarak betimlenmiş, ayrıca bir parça alay ve kınamaya yakın anlam sürekli yinelemiştir.

Vesselam...
6 yorum
Adiyok (@gizemlik)
Yazar aslında dil ve anlatım yönünden yani o fütursuzca yazmış dediğin üslubu aslında görüntülerin betimlenmesiydi. Sinematografiğin özelliklerinden faydalanarak sinema havasında görüntülerin edebiyatla birleşimiydi. O an, o an'ı aktarmış sizin de dediğiniz üzere.. bu da yazarın kendine has stilistik bir üslubu olanları an be an tüm gerçekliği ve çıplaklığıyla kendi bakış açısından hayatından kesitleri anlatmış :)
02.10.18 beğen 2 cevap
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Gizliajans üzerine bir kaç cümle kurmak istiyorum. Bilindiği gibi Alper Canıgüz kendi alanında kurgu ve anlatımı olan yeni dönem yazarlarındandır. Karakter analizi yapıldığında benzer karakterler farklı kitaplarında aynı yapıyla ortaya çokar. Hele bazı isimler bile kitaplarında aynıdır. Yazar bunları değiştirme tenezzülünde bulunmaz. (Bknz Kız Tevfik, amca bey vb.)
Kitapta edebi bir stile pek rastlanmasada konular arası geçişler akıcı, anlatım ise konuşma şeklinde aktarıldığından sıkıcı olmamaktadır. Ayrıca yer yer eğlenceli olaylar ve ters köşe yapan küçük gerilimler de söz konusudur.
Ama kitabın sonuna doğru fark ettim ki uzay ve uzaylı kavramı konuları fazla yüzeysel kalmış, başka bir deyişle sırıtmıştır. Yazar böyle bir kurguya neden gerek duymuştur o da ayrı bir araştırma gerektirir ancak dediğim gibi ben sondan hele hele tüm komplonun sadece karısını etkilemeye çalışan bir adam tarafından yapıldığı bilgisi verilmesinden sonra kitap bana inanılmaz derecede vasat geldi. Okumayı bırakmamak için kendimi güç tuttum. Hele hele Sanem karakterinin hikayeye girişi ve girme nedeni öğrenilince ov vov vovvv. Tam bir gereksizlik, tam bir saçmalık...
Bu tarz fazla kitap okumamış ve ilk defa bu kitabı okumuş bir kişide etki elbette daha olumlu yönde seyredecektir lakin ben işin açığı oldukça hollywoodvari buldum.
Yinede komşu kadının betimlendiği yerlerle Şaban karakterinin geçtiği bölümlerin hakkını vermeliyim.
Genel olarak konuşmak gerekirse şu en can alıcı cümle olacaktır. Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı...

Vesselam.
ataç ikon Gizliajans
8.1 (151 oy)
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

İranlı bir yazardır. Samed Behrengi trajik bir şekilde Aras nehrinde boğularak can vermiş, ölümüyle birlikte çok fazla soru işaretini de peşi sıra sürüklemiştir. Bu konuyla alakalı olarak türlü rivayetler edilir. En belirgin olanı siyasi nedenlerdir.

Nedeni her ne olursa olsun bu şekil bir sonu kimse kabul etmez. Herkesin yaşamasının insan olmasından ötürü hak olduğu bu meymenetsiz dünyada kimseye böyle bir sonu reva görmüyorum.
Eserlerinden anladığım kadarıyla geleceğin efsane kalemlerinden olacağına kesin gözüyle bakılabilir. Hikayeleri genelde çocuklara özgü olsada yetişkin insan okuduğunda sırıtmayan ve derinliği olan konulara sahip olduğu derhal fark edilebilir.

Bir kaç öyküsü beni peşi sıra götürmüştür. Bir şeftali, bin şeftali ve küçük kara balık bunların en belirgin olanlarıdır.

Keyif alarak okuduğumu itiraf etmeliyim.

Çekinmeden çocuklarınıza okutabilirsiniz ve fırsatını yakalarsanız kendinizde okuyabilirsiniz.

Vesselam...
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Yine o ağrı yüzünden uyuyamadım...
İnsanın içi ağrır mı hiç?
Ağrıyor işte...
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Belki de insan yaşayamadığı zamanın içinden çıkmak istemiyordur bir şeyler bulurum umuduyla...neden 'yalnız' diye yargılanır ki..
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

"Bir virgül,
gece sabaha teslim..."
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

“Sarhoş muyum neyim?" dedim kendi kendime; ama içki kim ben kim!”
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Kitabı bu ikinci okuma çabam. İlki kadar başarısız oldu. 60 yıla yakın bir sürede yazılmış olduğu rivayet edilen bu eser hakkında çok sayıda eleştiri okudum. Başlayınca saatler süren olumlu anlatımlar dinledim. Öve öve bir hal oldukları kitabı bitirmek için ölümüne gayret ettim yinede son sayfalarda pes edip okumayı bıraktım. Aşırı sıkıcılığı bir yana anlamamak adına acaba ben mi yetersizim diye kendimi sorgulamadan geçemedim. Ama hayır. Maalesef kitabı hiç sevmedim. Konu kendince bir şeylere değinse de ne yalan söyleyeyim bu bile durumu kurtarmada eksik kaldı.
Bölümler arası geçişlerde sürekli gerilere dönüp tekrar okudum. Acaba atladığım yer mi oldu kuşkusu kitap boyu sürdü. Çünkü kopuk kopuk anlatılmıştı.

Bir diğer konu;
Ne kadar çok gereksiz karakter girdi çıktı kitaba. Korolar, mitolojik yaratıklar hatta bir ara Tales'den söz edildi. Hemde uzun uzun. Allah aşkına neyin nesidir bu? Dağılıp toparlamaktan bütünlüğü bir türlü yakalayamadım.
İkinci kez olarak fiyasko ile sonuçlandı okumam. Üstelik bu defa ilkinden farklı olarak bir kaç yayın evinden eş zamanlı okudum. Olmadı. Olamadı.
Neredeyse okuma eyleminden soğudum. Bu kadar sert eleştirdiğim için üzgün olduğumu belirtmekle birlikte ne hissettiysem olduğu gibi aktardım. Bu anlamda Gothe seviciler lütfen kızmasınlar...

Vesselam.
ataç ikon Faust
8.1 (289 oy)
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

“Kader diye birşey yoktur, yalnız sınırlar vardır. En kötü yazgı, sınırları sabırla karşılamaktır. Karşı çıkmak gerekir.”
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Her anı ölüdür.
Şimdi sen de bir anısın. Sen de ölüsün.
0 yorum
Tufan ALTINTAŞ

Tufan ALTINTAŞ

@tufanov

Troçki'nin, Stalin ve Parti tarafından hain olarak suçlandığını görürüz.

Sonradan Stalin, Kruşçev tarafından komünizme ihanetle suçlandı ve oybirliğiyle hain ilan edildi.

Ardından sıra Kruşçev'e geldi. Derken Gorbaçov, Brejnev ile Stalin'i mahkûm etti. Bütün bu örneklerde, Parti ile Sovyet yurttaşlarının da koroya katıldıkları görülür. Hep birlikte hainleri birbiri ardına suçlama şarkısını söylediler. Hep birlikte, tek sesli bir koro halinde. Yaşasın devrim! Yaşasın Parti! Bu bir yalan tabiî.
0 yorum