up
ara

Tuğba Bal

Sana her baktığımda; uçurtma mevsiminde yağan gök gürültülü yağmuru görüyorum. Belki kırılıyor parçalarım, ya da düşüyorum senden habersiz gözden uzak başka şehre. Ama yine de lilâ renkli uçurtmamı uçuruyorum gözlerinde.. Tuğba Bal
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Resmin Görünmeyen Yüzü
Resimde Görünmeyen kitabı Ali Ural'ın, Posta Kutusundaki Mızıka kitabından sonra en beğendiğim kitabı oldu. Okuyana hem öğretiyor hemde ders veriyor. Resmin görünmeyen kısmını keşfediyor, yapbozun eksik parçasını buluyorsunuz. Okuduğunuz anda hayatımızın ne denli hızlı aktığını, ömrümüzün ne denli boş olduğunu anlıyorsunuz. İnsanın ne kadar kötü olduğunu ve aynı zamanda ne kadar da iyi olabildiğini görüyorsunuz. Her şey hissedebilmekten, anlayabilmekten ve görebilmekten geçiyor. Bu zamana kadar yapamadıklarımızı, bedenimizle hissedelim ruhumuzla anlayalım ve kalbimizle görelim...

Kısa denemelerden oluşan bu güzel eseri mutlaka okuyun ve okutun ?❤
ataç ikon Resimde Görünmeyen
kitaba 9 verdi
1 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
İnceleme için teşekkürler, emeğinize sağlık. Okunacaklar listeme alıyorum. Posta Kutusundaki Mızıka’yı okumuştum ben de.
23.01.18 beğen 1 cevap
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Bakış Açısı
Hayatımız öyle sırlarla doludur ki, hiçbir kimse yaşamında neler olabileceğini bilemez. Bizler düşünebilen, hayal dünyasıyla mucize kelimesinin varlığını gösterebilen kimseleriz. Bu yüzden sıradan bir yaşam, yaşanmamış bir yaşamdır. Allah insanı öyle bir yaradılışta yaratmıştır ki, bizler bile bunun farkında değiliz. İnsanın zihni başlı başına şükretmemiz gereken bir nimettir. Bunun içinde aklımızı kullanarak şükrümüzü gerçekleştiririz. Aklımızı kullanmanın ilk yolu ise Allah'ın ilk emri olan 'Oku' nidasıdır.
Bu kitap bana çok fazla hisler kattı diyebilirim. Farketmediğim bazı duyguların gerçekliğinde yüreğimin varlığını duydum sanki. Sanki ölü olan organımın çalıştığını idrâk ettim. Beni etkileyen her kitabı okuduğumda bunu hissederim. Ama her his daha fazlasını hissettiriyor. Özellikle bana ölümü hatırlatan, ölümün varlığını baştan sona unutturmayan bir kitap, benim uyuyan ruhumu uyandırıyor. Ruhum uyandığı zaman ise hayata bakış açım değişiyor. Hayata gözlerini yeni açmış bir bebeğin ilk nefesi gibi 'ilk nefesimmiş gibi' o güne yeniden başlıyorum. Ölümü hatırlamak bana bu değerli duyguları hissettiriyor, bir de günahlarımdan yorulup tövbe ettiğim zaman, bu duyguların varlığından haberdar oluyorum.
Bana bu duyguları yaşatan 'Bakış Açısı' kitabını çok sevdim.
Hayata bakmaktan yorulan gözlerin huzuru görmekmiş meğer.
ataç ikon Bakış Açısı
kitaba 8 verdi
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Darbeler Tarihi
Bu kitapta; 1946 yılında kurulan ilk cuntalardan başlayarak; Demokrat Parti'nin iktidâra geldiği 1950 yılında ordunun müdahale ihtimâline; oradan 27 Mayıs 1960 darbesine; ardından Talât Aydemir'in başarısız iki darbe teşebbüsüne; 22 Şubat 1962 ve 21 Mayıs 1963' e; nihâyet 9 Mart ve 12 Mart 1971 darbesine yol alıyorum" / Cemil Koçak `
15 Temmuz darbesiyle Ülkemizi ayağa kaldıran yüreklerimizi hoplatan, vatanını seven her evladın içini sızlatan bu acı dolu gün ister istemez önceki darbeleri hatırlatıyor. Ve daha önceleri çok kez tekrarlanan bu haince planların iç yüzünde neler var onları öğrenmemize vesile oluyor.
Aslında her şey o kadar bağlantılı ve açık ki Cemil Koçak bu kitabıyla bunu görmemizi sağlıyor. Ülkeyi yakan, yıkan bu deli dolu zihniyetin, günü geldiğinde kendi ateşlerinde yandığını görebiliyoruz. Ve dahi pek çok bağlantının silindiğini söylüyor Cemil Koçak. Özellikle başarısız olan darbelerin hafızalardan silindiğini okurken anlayabiliyoruz..
Ülkemizi anlamak, yapılan hainlikleri unutmamak adına; bu değerli kitabı okumanızı tavsiye ediyorum...
ataç ikon Darbeler Tarihi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

❤ Aşkın Yalın Hali ❤
Bu değerli kitap bana aşk dolu bir bahçenin içinde, nefes alışımın güzelliğini hatırlattı. Öyle bir nefes ki bu; aynı zamanda kokusu, hiç duyulmamış ama hissedilen bir lale kokusu gibi..

Kitapta aşktan çok insanın kendine değer vermesinden, bencilce değilde insanca olmasından bahsediyor. Aynı zamanda gerçek dostluktan, umutlardan, mutluluktan ve en önemlisi hayatın kısa oluşundan. Buna rağmen diyor ki "hayatı dolu dolu yaşa, hayatı sev, kendini sev, insanları sev, gözünün gördüğü her şeye sevgi ile bak, sevgi ile bak ki, işte o zaman hüzünlerini unutup, gerçekten ne için yaratıldığının farkında olacaksın."

Bir güldeki her bir tane nasıl özenli ve güzelse, nasıl süslüyorsa dünyayı bütün çiçekler, işte insanda mutlu olduğunda ve mutlu edebildiğinde, dünyadaki gerçekliğini yakalayacaktır.
Bu kitapta ben, yaratılan her şeye sevgi, hoşgörü ve daha nice güzel söz ile bakabilmeyi, sevmenin sözde değilde özde olması gerektiğini okudum. İyi ki de okumuşum.
ataç ikon Aşkın Yalın Hali
kitaba 8 verdi
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Hz. Yusuf
Kıssaların en güzelini taşıyan Hz. Yusuf'un çocukluğundan beri yaşadığı acılar, kardeşleri tarafından kıskanılıp hor görülmesi, annesiz kalışı ve sonrada babasından koparılışı insanın yüreğini parpa parça ediyor. Ve atılıyor dipsiz kuyulara..
Kardeşlerinin haset yağmurundan kurtulayım derken, bu sefer de köle olarak satılıyor. Şikayetçi değil elbet tek sığındığı Rabbi olduktan sonra. Ama sonrasında öyle bir iftiraya uğruyor ki, suçsuz olmasına rağmen 12 yıl zindan hayatı yaşıyor. Ama bu zindan hayatı onu Mısıra sultan yapıyor. Ne sultan ama, namı dillere destan. Adaletin denizinde yüzen, açın halini anlamak için aç gezen, rüya yorumcusu, herkesin konuştuğu, ilahi emri yerine getiren, Allah dostu bir peygamber.
Sonrasında küçük çocukken gördüğü rüya yıllar sonra gerçek oluyor..
İşte hayatın içindeki mükemmellik. İşte sabrın ve Allah'a güvenmenin mutluluğu...
Hasetin, fenalığın, düşmanlık ve kinin neticesi de, başta yüzü güldürse de sonu hüsranla bitiyor...
ataç ikon Hz. Yusuf ve Züleyha
kitaba 10 verdi
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Tozlu Rüyalar
Karşı konulmaz bir dünyadasın, ve bir el şıklatmasıyla sanki başka alemlere uçuveriyorsun. İşte böyle bir yaşamın içinde hem mutlusun, hem de normal değil gibisin.
Bu kitap gerçekle rüyayı ayırt edemeyen bir kadının hikayesini anlatıyor. Bu sebeple bazı anılarında kopukluklar yaşıyor. Rüyasını gerçek, gerçek yaşımını rüyası zanneden bir kadın, olaylar birbiriyle bağlantılı ve bu rüya alemi gerçek hayatında kolaylıklar sağlamıyor değil.

Kitap konusu bakımından gayet güzel ve ilgi çekici. Hem Kardeşler Kitapevibini de unutmamak gerek. O tozlu rüyaların geçtiği, gerçek ve hayali dünyanın muazzam kitapçısı, dostluğun kitapçısını...
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Söyleyin bakalım ipleriniz kimin elinde? 〰? '

Oldukça ilginç ve güzel bir film olan Strings, hayatın içinden parçalar sunuyor. Konusu şöyle ki şavaş ve aşk. Aslında insanları savaşa sürükleyen kurnaz ve bencil biri. Bu sebepten işin aslı ortaya çıkana kadar insanlar ölmeye devam ediyor. İnsan dediklerimde iplere bağlı kuklalar ? Eğer köleyseniz ipleriniz başkalarının elindedir, yani sizi her türlü yönetirler. Tıpkı, dünyadaki gibi. Bu filmde tehdit unsuru 'baş ipi kesmek'. Çünkü baş ipini kesince diğerlerinin bir önemi yoktur. Diğer ipleriniz kesilirse o organlarınızı kullanamazsınız. Köleler bu iş içinde uygunlar, yitirdiğiniz el ve ayakları onlardan temin edebiliyorsunuz.
Aşkı da unutmamak gerek, iyilik için savaşacak olanlar aşkı neden haketmesin ki ?

Değişik ve güzel bir film izlemek istiyorum diyorsanız, buyrunuz tavsiyemizdir ?
İpler
filme 10 verdi
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Dervişan
Mekan ve zaman farkeder mi mutlu olmak için, eğer gerçek huzur yoksa insanın içinde. Ve dahi neden hayatta olduğunun farkına varamamışsa bir kimse, aldığı nefesler ziyân olmaz mı? `
• Üç arkadaş, her biri ayrı istikamatte yol alsada zamanı gelince yanan gönülleri, yandıkları yere doğru yol alıyor. Biri köyde imamlığın yorgunluğunu atmak için, bir diğeri öğretmenliğin ve hayatın yorgunluğunu üzerinde daha fazla taşıyamayınca, çocukluğunda kestirip attıkları mekanın kokusu burunlarının direklerini sızlatır hale geliyor. Ve geç olsada düşüyorlar o kokunun peşine... `
İşte bu kitap insanın gerçekliğini bulmasına sebep oluyor. Anlatımı cümleleri öyle içten ve çarpıcı ki, insanın iç sesini gerçek nidalarla yansıtıyor. Okurken hem gülümsedim, hem de farkında olmadıklarımın farkına vardım...
ataç ikon Dervişan
kitaba 9 verdi
1 yorum
Ay Nur (@lavinnia)
Ömer Faruk dönmez candır :)
03.10.17 beğen 2 cevap
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Milena'ya Mektuplar
✏ Bir insanın hayatında aşk yoksa neye tutunup nefes alacak? İşte Kafka'nın Milena'yla tanışması ve sonrasında yazdığı sevgi dolu mektuplar. Bu mektuplar hem sıradanlığı taşıyor hem de ulaşılmaz bir aşkın denizinde yüzerken; nasıl boğulmadan hayatta kalabilirim, bu güzelliği daha fazla nasıl yaşarım cümlesinin anlamını. Öyle anlam dolu ve naif ki o kelimeler adete yaşıyorsunuz okurken. Ayrıca Milena'nın evli olması ve Kafka'nın nişanlı olması onları bir araya getiremiyor. Aşkları sadece o sıcacık cümlelerin içinde eriyip gidiyor, adeta hastalıktan yok olan bedenleri gibi... Sonrasında ise o sıkıca tuttukları dalda kırılıyor, yüreklerinin sesini duyan yalnızca kendileri oluyor..
ataç ikon Milena'ya Mektuplar
kitaba 9 verdi
0 yorum
Tuğba Bal

Tuğba Bal

@tugbabal

Cennetteki Günlerim
•Kitabı anlatmaya hangi kelimeleri kullansam bilemiyorum. Zaten tarif edemem yaşadığım duyguları. Öyle bir yaşamışım ki okurken ağladığım ve güldüğüm çok yer oldu. O mahşerin kalabalığını, o feryatları, o kavurucu sıcaklığı hayal dünyamda canlandırarak, zerresi dahi etmeyecek gerçekliğiyle, biraz da olsa hissetmeye çalışarak okurken tüylerim diken diken oldu. O akıbet, o son. Hiçbiri kurgu değil hepsi gerçek çağrının izleriydi. Ama gerçekten görebiliyor muyduk? Her şeyi bildiğim ve bildiğimiz halde yalan dünyanın oyunlarıyla eğlendiğimizi sanıp duruyoruz. Ölümden sonraki hayatımız için gerçekten hiçbir şey yapmıyoruz
'
Sonrasında ise imtihanını kazananlar diyarı Cennetteydi sıra. Aslında yapılan hiçbir ibadet, yapılan hiçbir iyilik o sonsuz güzelliği haketmediğimizi gösterir, gösterecekte. Rabbim her an yanıbaşımızda hazır olduğu, bizi koruyup kolladığı, haketmediğimiz halde nimetler verip, çiçeklerle, renklerle süslediği şu üç günlük dünyamızda dahi; bizim acizliğimizi, güçsüz olduğumuzu ve O'na her an ihtiyaç duyduğumuzu gösteriyor. İşte o en zorlanacağımız günde bile bize merhamet gösterecek yücelikte bir Rabbimiz var. Ne kadar şükretsek az iken, Rabbimiz ikaz ediyor 'Ne kadar da az şükrediyorsunuz' (Mülk-23)
İşte hâl böyle iken, yine de buna rağmen eksiksiz yaşıyoruz. '
Hele o cennet nimetleri ayetlerle hadislerle o kadar güzel anlatılmış ki, hayal bile edemedim. Her şey kusursuz, mükemmel olacak. Akla hayale gelmeyen nimetlerin varlığını nasıl düşleyebiliriz ki, bu aklımızla? Rabbimizin güzelliği biliyoruz ki en büyük nimet, enlerin de eniyken nasıl olurda hayalini kurabiliriz? Asla mümkünatı yok ama biliyoruz ki, o cemalini görenlerin cennette gözü olmayacak. Rabbim inşAllah o günleri bizlere de yaşatır.
Ben bu kitabı okuyarak bildiğim ama zamanla unuttuğum hakiki gerçekleri hatırladım.En önemlisi küçük kıyametimiz olan ölümü hatırlayarak az da olsa kendime gelmemi sağladı...
ataç ikon Cennetteki Günlerim
kitaba 10 verdi
0 yorum
/ 8