up
ara
Doğum Tarihi : 14 Mayıs Pazar
Katılım Tarihi : 16 Ekim Pazartesi 2017 18:56 - 677 gün
Cinsiyet : Kadın
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Dolishane Kilisesi Artvin merkezde bulunmaktadır. Hamamlı Kilise olarak da bilinir. 10. yüzyıldan kalan önemli bir tarihi eserdir. 17. yüzyılda cami olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ne yazık ki günümüzde yeterince ilgi gösterilmiyor. Kilisenin içi ne yazık ki bakımsız ve kirli. Kilisedeki bazı önemli parçalar çalınmış. Güvenlik yok. Köy halkı tarafından bazı bölümlerine eşyalar konulmuş ve depo gibi kullanılmaya başlanmış. Bir an önce bu önemli tarihi değerin koruma altına alınması gerekiyor. Umarım yetkililer gereğini yaparlar ve burayı turizme kazandırırlar.
Dolishane Kilisesi
mekana 5 verdi
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Borçka Karagöl, Türkiye'nin en güzel göllerinden biridir ve aynı zamanda Artvin'in en ünlü kamp alanıdır. Burası aslında bir heyelan gölüdür. 1900'lerin başında yaşanan bir heyelanda Klaskur Deresi kapanmış ve bu göl ortaya çıkmıştır. 2000'lerin başında ise tabiat parkı haline getirilmiştir. Bu nedenle parka giriş ve çadır kurmak ayrı ayrı ücretlendirilmektedir.
Kamp yapmak isteyenlerin erken saatlerde kamp alanına ulaşmalarını tavsiye ederim. Çünkü ormanın sık ağaçlardan oluşması sebebiyle çadır kurulabilecek alanlar göl kenarı ile sınırlı ve güzel noktalar erkenden kapılıyor. Gündüzleri piknikçiler akın ettiği için biraz gürültülü ve kalabalık oluyor ancak günün sonunda sadece kampçıların kaldığı daha sakin daha romantik bir ortam oluyor.
Arabalarla kamp alanının yakınlarına gidilemiyor. Bu yüzden uzun bir yürüyüşte taşıyabileceğiniz kadar malzeme ile gitmenizi öneririm.
Karagöl yazın ayrı kışın ayrı güzeldir. Yaz aylarında kamp yapmaya, kış aylarında ise günübirlik bir turla gezmeye gidebilirsiniz. Günübirlik turda pişmanlık duymamanız için yanınıza almanız gereken 2 şey: olabildiğince rahat outdoor bir ayakkabı ya da bot ve iyi bir fotoğraf makinesi. İyi eğlenceler.
Borçka Karagöl
mekana puan vermedi
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Ahmed Arif paylaşım fotoğrafı
Ahmed Arif
Hepimiz biraz deli değil miyiz ?
Ahmed Arif
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

İnsan paylaşım fotoğrafı
İnsan
Dili ,dini , rengi ne olursa olsun iyiler iyidir .
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Artvin'e gidip de yaylalarına çıkmadan dönmek olmaz. Gürcistan sınırına komşu olan Arsiyan Yaylası mutlaka görülmesi gereken yaylalarının başında geliyor. Farklı büyüklüklerde birçok göle ev sahipliği yapan epey geniş bir yayla. Bu göllerden en ilginç olanı da üzerinde minik yüzen adalar olan yüzen göl (adını sallamış olabilirim). Burası milli park gibi bir yer değil. Çevrede hiç tesis ya da yerleşim alanı yok. Bazı noktalarda telefon çekmiyor. Yolları da kötü. Yani tam bir vahşi doğa macerası yaşamak istiyorsanız bu yayla size göre. Kamp yapacaksanız ayı ile karşılaşma ihtimalini göze almanız gerekiyor. Bunun için tedbirli olun. Ayrıca kene başta olmak üzere birçok börtü böcek tehlikesiyle de karşılaşabilirsiniz. Birçok Artvinlinin bile bu yaylayı ziyaret etmediğini düşünüyorum. Kendinize güveniyorsanız ve yabanıl hayatı seviyorsanız hemen yola koyulun.
Arsiyan Yaylası
mekana 7 verdi
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Artvin'deki tarihi Çifteköprü, Mençuna Şelalesi yakınlarındadır. Birbirinin aynısı olan ve birbirlerine dik olarak konumlandırılmış olan 2 köprüden oluştuğu için Çifteköprü adını almıştır. Bunlar 700 yıllık tarihi taş köprülerdir. Artvin'in Arhavi ilçesinin Ortacalar köyüne 2.5 km uzaklıktadır. Çevreleri yemyeşildir. Güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bir yerdir. Ama köprüler pek boş kalmadığı için fotoğraf çekmek sabır gerektirmektedir. Köprünün altından akan dere ise ne yazık ki çevre kirliliğinin kurbanı olmuştur. Köprülerden birinin hemen dibinde bir cafe-restoran bulunmaktadır. Manzarayı daha uzun seyretmek isterseniz orada vakit geçirebilirsiniz. Köprüden sonra Mençuna Şelalesi'ni de ziyaret etmeyi unutmayın.
Ortacalar Çifteköprü
mekana 7 verdi
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Roma döneminde inşa edilmiş olan ve iki büyük bölümden oluşan Amasra Kalesi, Bartın'ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi değerlerinden biri. Sahil kenarında yer alan kalenin hem konumu hem de içi çok güzel. Hem deniz, hem ağaçlar hem de tarih bir arada.
Amasra Kalesi
mekana puan vermedi
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Sokrates paylaşım fotoğrafı
Sokrates
Zulme karşı çıkmak, zalime boyun eğmemek delilik değil, bilgeliktir. İlkel insanlar, büyük zalimlerin gölgesinde üreyen ve yürüyen küçük zalimler bunu anlayamaz!
ataç ikon Sokrates'in Savunması
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tuğçe

Tuğçe

@tuuce

Cemal Süreya paylaşım fotoğrafı
Cemal Süreya
Sesinde ne var biliyor musun
Söyleyemediğin sözcükler var.
Küçücük şeyler belki
Ama günün bu saatinde
Anıt gibi dururlar.
ataç ikon Sevda Sözleri - Bütün Şiirleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum