up
ara
Katılım Tarihi : 20 Nisan Pazar 2014 15:53 - 1976 gün
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Tek başına kalmış bir ana (Fecire Hatun) ve kızının (Gülüzar) yeni bir hayat arayışı için yaşama tutunma mücadelesi anlatılıyor. 38 sonrası Dersim'de yaşanan insanlık trajedisi küçük bir kızın ağzından anlatılıyor aslında. Dertlerini dağa taşa anlatan insanların dramı Perperık-a Söe'de şekillenmiş. İnsanların dertlerini anlatacağı erk kurumları yok çünkü.
ataç ikon Gece Kelebeği
8.5 (13 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Öfkede din iman yok, öfke düşmana duyuluyormuş gibi durur ama sahibine düşmandır. Düşmanı bitirmeden sahibini bitirir.
ataç ikon Gece Kelebeği
8.5 (13 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Şiir,anlatı,düşünce,dil üzerine eleştirileri yer alıyor. Bilge Karasu,Tomris Uyar, Nezihe Meriç, Melih Cevdet Anday'ın eserlerini felsefe ve edebiyat tarihiyle birlikte ele alıyor. Kitaba da adını veren "Kırmızı Gagalı Pelikan" deneme yazısında okuru kırmızı gagalı bir pelikana benzetiyor. Yazar ve okur arasındaki münasebet irdeleniyor.
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Orwell'in bu eserinin türü, politik parodi,hiciv veya distopyadır. Komünizmin bir eleştirisi olarak nitelendirilen bu eser aslında Stalin,Hitler gibi despotları yaratan hırsları hicvediyor.Hikaye net bir kahramana sahip değil. Bir bakış açısıyla hayvan çiftliğini şekillendiren biri olarak Napoleon baş kahraman; başka bir bakış açısıyla da hikayedeki tüm hayvanlar baş kahraman olabilir. Baş kahramanlara zıt olan karakterler de var. Eğer Napoleon baş kahraman olarak düşünülürse Snowball, Bay Jones,Bay Frederick zıt karakter; eğer çiftlikteki tüm hayvanlar baş karakter olarak ele alınırsa da Napoleon zıt karakterdir.Hikayede yer alan tüm karakterlerde sembolleri görebiliyoruz. Örneğin: Squealer Stalinist Rusya'daki propagandacıların tümünü sembolize ediyor. Mollie, burjuva veya orta sınıf üyelerini temsil ediyor.Bay Jones,Çar Nicholas II'yi sembolize ediyor. Kitapta geçen her şey bir şeyleri sembolize ediyor. Ciddi anlamda semboller taşıyor."İngilitere'nin hayvanları" şarkısı tipik bir sosyalist enternasyonel marşını çağrıştırıyor.Snawball Troçki'den öğeler içeriyor.Ve buna benzer daha bir çok benzerlikler var.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
9 (1975 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Kelimeler,onları daha iyi şekilde sunmak ve başkalarını övmek için,düşüncelerini saklamaya yarayan kutulardır.
ataç ikon Allak Bullak
8.7 (6 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Anadolu’da küçük bir şehirde yaşayan bir otelci ile otelin sürekli müşterilerinden birinin dostluklarından yola çıkarak Türkiye’nin gizli saklı ağrılarını anlatıyor.İnsanın içinde taşıdığı sebepsiz kederle kuşatılmasını ve geçmişte yaşananları unutmanın yükünü önümüze koyuyor."İç ağrıtan" bir roman.
ataç ikon Dünya Ağrısı
7.9 (59 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Cem tutulduğu zaman insan turna kuşu gibi kanatlanıp uçarmış. Birde turna kuşu sadıkmış. Kerbela yasını bir tutan oymuş. Turna unutmazmış yoldaşını bırakıp gitmezmiş. Turna kuşunu yakalayıp kafese koysan aynı al keklik gibi çat diye çatlarmış. O çatlayıp ölünceye kadar eşi beklermiş. Kendine başka bir eş de bulmazmış. Eşi ölmüş turna kuşu turna sürüsüyle uçsa dahi yapayalnızmış. Otuz yıl yas tutarmış. Turna birde soyunu çok severmiş.
ataç ikon Gece Kelebeği
8.5 (13 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Can Dündar'ın sunuşu ile başlıyor kitap. Kitabın yazarı Kurthan Fişek ODTÜ'de Erdal İnönü'den fizik,Süleyman Demirel'den hidrolik,Necmettin Erbakan'dan mekanik,Turgut Özal'dan matematik dersi almış,gün görmüş geçirmiş,hayat dolu,şakacı bir tip. Burası Ankara adlı eserinde Ankara'nın her semtini ve olayları esprili biçimde kaleme almış. Ankara'nın tarihini yazarken siyaset ve siyasetçilerden de bahsediyor.Oldukça eğlenceli,öğretici bir eser.
ataç ikon Burası Ankara
8 (3 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
9 (1975 oy)
0 yorum
Tzn Arc

Tzn Arc

@tznarc

Kitaplar bazen karşımıza çıkmak için doğru zamanı bekler.
0 yorum