up
ara

Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

@ugurarici

Emrah Serbes'in okuduğum ilk kitabı. Bir gecede soluksuz okudum. Uzun süredir beni bu kadar gerçekçi şekilde geçmişe taşıyan bir kitap okumamıştım. Tabii ki öneriyorum.
ataç ikon Erken Kaybedenler
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

@ugurarici

Serinin final kitabı, özellikle finalinin bu denli hayal kırıklığına sebep olması çok üzücü. Böyle bir macera silsilesinin sonunda ne bekleyeceğinizi tabii ki bilemiyorsunuz ama bu final kesinlikle beklemeyeceklerinizin içinde. Beklenmeyen zamanda vuran ve kahramanı duygusal olarak çok derin etkileyen bir olay ve gerisindeki dağılmışlık diye bahane üretilebilir belki ama seri boyunca aynı karakterin çok fazla duygusal yara aldığını anımsıyorum, özellikle finalde böyle patates bağlanmamalıydı. Resmen hayal kırıklığı.
ataç ikon Alaycı Kuş
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

@ugurarici

Serinin kırılma noktasını barındırsa da ilk kitaba göre daha sönük ve havada geçiyor. Bir yerden sonra birbirine çok yakın olaylar ayırıcı özellikleri vurgulanmadan işlendiğinden kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Ama genel olarak seri içinde dikkate alınması gereken detaylar sunduğunu da hesaba katmak lazım.
ataç ikon Ateşi Yakalamak
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

@ugurarici

Serinin ilk kitabı olarak kurguyu bize tanıtmakla beraber hayli hoş bir olaylar zinciri işleniyor. Karakter bakış açısı da çok şık işlenmiş ama bundan kaynaklandığını düşündüğüm düşüklükler de bulunuyor. Tekrar eden kısımların uzatılmaması, hızlı hızlı geçilmesi güzel olmuş, sanıyorum insanların "akıcı" yorumunda bulunmasının sebeplerinden biri bu.

Kurguda ilgimi çeken nokta; 13 koloninin birleşerek oluşturduğu Amerika'nın sonrasında kurulan Panem'deki 13 mıntıka. Buradan sonrası ispiyon olabilir; 13 koloninin İngiltere'ye karşı çıkıp Amerikayı kurması gibi, Panem'de de 13 mıntıka Capitol'e karşı ayaklanıyor, özgürlükleri için. Seri içinde bu tip çıkarımların sayısı artıyor tabii.
ataç ikon Açlık Oyunları
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

@ugurarici

Birbirinden bağımsız 7 öykünün her biri farklı şeyler canlandırıyor kafanızda ve kitabı bir kalıba oturtmaya çalışınca tamamen havada kalıyorsunuz. Psikolojik öğelerin diğer romanalrından daha ağır kullanıldığı öykülerde kimi zaman mistik olayların bilinmeyenlerden ötürü ortaya çıkan saçmalıklar olduğu vurgulanırken kimi zaman da ne kadar incelenirse incelensin ucu açık kalan durumların şaşırtıcılığıyla vuruyor. Agatha Christie seven her kişinin okuması gerektiğini düşünüyorum.
ataç ikon Işıklar Sönünce
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

@ugurarici

Serinin her kitabının sonunda yaşadığımız heyecan dolu anları kitap içinde en az 5 defa yaşamamız finalin zirve yapmasına sebep olmuştur. Seriyi en fazla 2 sene aralıkalrla tekrar tekrar okuyorum ve hâlâ yeri çok ayrıdır. Önceki kitaplardaki detayların bağlandığı yerler, seneler süren maceranın nihayet sonlanmasının verdiği sevinç ve burukluk. Biter bitmez birinci kitaba geri dönesi geliyor insanın. Öyle güzel.
2 beğen · 0 yorum