up
ara

nermin

Çok sevdiğim iki şey hakkında: Montesquieu, “Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri güzel saatlerle değiştirmektir." demiş. Ben de, "Bisiklet, dünyanın en keyifli, en sportmen, en ucuz ulaşım aracıdır." diyorum.
Doğum Tarihi : 23 Temmuz Cuma 1993
Katılım Tarihi : 27 Kasım Cuma 2015 11:17 - 1364 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : İstanbul / Türkiye (Turkey)
Lise : Mareşal Fevzi Çakmak AÖL
Üniversite :
Çok sevdiğim iki şey hakkında:
Montesquieu, “Okumayı sevmek, hayattaki can sıkıcı saatleri güzel saatlerle değiştirmektir." demiş. Ben de, "Bisiklet, dünyanın en keyifli, en sportmen, en ucuz ulaşım aracıdır." diyorum.
nermin

nermin

@velespit

Günümüz medyasının durumu nedir?
Mazlum görünüp zalime alkış tutmak. Saçmala(ş)mak. Yancılık. Tarafsızlığın, "doğru"yu ve günceli yansıtmanın literatürde kalması.
2 yorum
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Velesbidi nirden aldın ya?
06.04.18 beğen cevap
nermin (@velespit)
Daha alamadım ay başında alıcam. ?
06.04.18 beğen 1 cevap
nermin

nermin

@velespit

14.03.18

kitap nedir?

Tilkinin dönüp dolaşıp geldiği kürkçü dükkanıdır. Aşık olunan ve asla terkedilemeyen, terkedilmesi dahi düşünülemeyen sevgilidir.
Örn: Dönüp dolaşıp yine onun kollarında buluyorum kendimi.
yorum
nermin

nermin

@velespit

kafir, münafıktan yeğdir.
kafirin kimliği açıktır; her şeyini görürsün ama münafık tam bir çokyüzlüdür; sana hangisini göstereceğini bilemezsin.
0 yorum
nermin

nermin

@velespit

George Orwell bana göre tam bit siyasi eleştirmen ve bunu kitaplarında çok çarpıcı şekilde işliyor. İnsan doğasını çok iyi biliyor. Hayvan Çiftliği kitabı da bunun ispatı. Henüz açılmamış, kötülükle tanışmamış, tamamıyla özgürlüğü için çabalayan bir köle dahi güce sahip olduğunda eski günlerini unutup azılı bir zalime ve düzenbaza dönüşebilirin romanı bu kitap. Geçmişin ve bugünün amerikası diye değerlendirebilirim bu çiftliği. Gücü elinde tutmak için kendine düşmanlar icat eden ve onları yok etmeyi de bir gurur vesile kılan bir amerika. Bütün ideolojik sapkınların gücü eline almasından daha tehlikeli ne olabilir ki. İşte insan doğası ve işte güç budalası bizler. Domuzlar, emperyalizmdir, sosyalizmdir, komünizmdir. Kendilerine kurban seçmek, kendilerini inkar etmek yeni değildir onlar için.
ataç ikon Hayvan Çiftliği
kitaba 8 verdi
0 yorum
nermin

nermin

@velespit

hocamın sınavda sorumlu tuttuğu bir kitaptı bu yüzden okumuştum. yoksa kaç sene sonra okurdum bilemiyorum. iyi ki de okutmuş hoca. insanın iktidar ve yönetme içgüdüsünü gayet net ortaya koyuyor. günümüz politikasının da ikiyüzlülüğünü anlamanıza yardımcı oluyor.
ataç ikon 1984
kitaba 10 verdi
0 yorum
nermin

nermin

@velespit

Lütfen
Arkadaşlar, kardeşler, ablalar, abiler,
"da"ları ve "de"leri ayrı yazalım lütfen. O kadar kitap okuyoruz. Türkçe imla kuralları adına bir kazancımız olduğu belli olsun. Aksi halde şahsım adına üzülüyorum. Metinler, cümleler yazıp paylaşan dostlar daha dikkatli olsun lütfen.
0 yorum
nermin

nermin

@velespit

Yapmayın!
Allah'ın kimsenin avukatlığına ihtiyacı yok. Peygamberimizin kimsenin avukatlığına ihtiyacı yok. Atatürk'ün kimsenin avukatlığına ihtiyacı yok. Kısaca kimse sizden beni ölesiye savun demiyor, beni savunmak için kalp kır demiyor, anasına babasına bacısına küfür et demiyor, cozut azıt sapıt demiyor, bizi bilmeyeni sevmeyeni anlamayanı kötüle, yerin dibine sok demiyor. Ortada olun. Doğruyu yanlışı bilin ama hakikatten yana olun. Hakikati korumak adına sağa sola saldırmayın. Hakikatin kimseye ihtiyacı yok. Duyarlılık göstereceğim derken çamura batmayın, seviyenizden düşmeyin, haddinizi aşmayın, küfretmeyin. Kısaca insan olun. Okumak da sizi kurtarmaz. Efendi olun, saygılı olun, anlayışlı olun. Dosdoğru olun. Ağzınızı tutun. Gönlünüzü temiz tutun. Sağlıcakla kalın.
0 yorum
nermin

nermin

@velespit

13.03.18

evlilik nedir?

Karşılıksız sevgi, saygı, hoşgörü. Aşırı beklenti. İnsanın insan olduğunu unutup, bir tarafın bitmeyen talepleri diğer tarafın yetersizlik duygusuyla yaşadığı bunalım. Adeta eşyalaşmak.
Örn: Öyle bir vaziyete sokmuşum ki kendimi evlenerek. Ona yetememek beni derin bir ızdıraba ve mutsuzluğa itiyordu. Farkımda değil. Cebimi kalbimden ve sevgimden dahaca önemsiyor. Cebim kabardıkça kalbim ve sevgim ondan uzaklaşıyor. En büyük zulüm bu kendime.
yorum
nermin

nermin

@velespit

Hipermetrop
İlkokul 6 ya da 7. sınıf olmalı tam hatırlayamadım. O sıralar okumuştum bu kitabı. Dersime girmeyen Türkçe öğretmeni Ali KIR. İlginçtir sadece bana okutuyordu bu kitapları. Bununla beraber birkaç Halit Ertuğrul kitabı daha tutuşturmuştu elime. Çok fazla hatırlayamasam da bu kitap ve diğerleri beni bir hayli etkilemişti. Hele ki Canan kitabı. Zevkle okumuştum o dönemler. Halit Ertuğrul bunları nasıl yazıyor demiştim. Harika bir kitaptı. Aradığımız her şey içimizde aslında ama biz hep uzaklara bakıyoruz ve bu yüzden göremiyoruz. Adeta hipermetropuz. Yakınımızı göremiyoruz. Kendimizi göremiyoruz.
ataç ikon Kendini Arayan Adam
kitaba 10 verdi
0 yorum