up
ara

Yağmur Derya

Yağmur Derya

Yağmur Derya

@yagmurderya

Kitap çok sürükleyici ve sonu merak içinde bırakıyor. Bazı yerleri tahmin edilebilir ama sonunda bir nokta var ki beni ters köşe yaptı ve Emika'da olduğu gibi beni de düşündürdü. Kitap tam eline alıp kısa sürede bitirebil diye yazılmış sanki, dili çok sade. Sanal gerçeklik kısmındaki oyunlardır, tasarımdır hepsi çok yaratıcı ve okuması çok zevkli.
11 beğen · 0 yorum
Yağmur Derya

Yağmur Derya

@yagmurderya

Okuduğum en akıcı kitaplardan biri olabilirdi bu kitap. Gerek dili gerekse konusu sayesinde. Fikir çok hoş, bu fikrin aktarılış şekli çok hoş. Kitabın konusunu anlatmak istemiyorum ki okur, okurken şaşırsın. Ben kitabın bir çok kısmını tahmin edebildim ama yine de olaylara bir de bu bakış açısıyla bakabilmek çok hoştu. Fikir çok hoşuma gitti. En çok da kitaptaki olayların olma ihtimalinin çok da imkansız olmayışı beni çok etkiledi. Okuyun, okutun. Hemen bitiyor zaten pişman olmazsınız.
ataç ikon Maymunlar Gezegeni
kitaba 9 verdi
7 beğen · 0 yorum
Yağmur Derya

Yağmur Derya

@yagmurderya

Kitabı okurken kafam çok karıştı, genel olarak ne okuyorum ben ne oldu şimdi diye düşündürdü beni. Hint mitolojisi hakkında bilgim olmadığı için başta isimleri okurken çok zorlandım sürekli durup geriye göz atıp tekrar devam etmem gerekti.
Çevirmen hataları vardı, gerek yazım yanlışları ki bu -de/-ki eklerinin yazımı şeklinde değil de anlaması daha zor olan yazım yanlışlarındandı. Mesela kanaat yerine kanat ya da iftira yerine itfira yazılması gibi insanda kopukluk yaratacak türdendi. Belki bu kadar alışmadığım tanrı isimleri falan olmasa anlamam daha kolay olurdu bu hataları.
Kitabın akışı çok değişikti. Şimdiden başlayıp bir anda geçmişe dönüyor ve geçmişe döndüğünü başta anlayamıyorsunuz sadece bir kopukluk oluyor. Bir iki bölüm okuduktan sonra geçmişe döndü herhalde dedim ve baya bir bölüm sonra emin olabildim bu düşüncemden.
Bölümlerin birbirinden ayrılış şekli de beni biraz rahatsız etti. Her bölüm yaklaşık 50 sayfaydı ama bölümün içinde bir paragrafta bir olayı okuduktan sonra alttaki paragrafta birden bambaşka bir olaya geçiş olabiliyordu. Bu da insanın kafasını karıştırabiliyor ben bir yerde koptum mu acaba şeklinde.
Bu yüzden benim için okuması zor bir kitaptı ama çok hoşuma giden cümleler de vardı. Anlatılmak istenen bazı şeyler çok hoşuma gitti ama çoğunu da anlayamadığımı düşünüyorum.
Bunun dışında fikir, alt yapı falan çok hoşuma gitti. Bir gezegene gidip orayı istila etmek, yerlisini hapsetmek falan. Yerlilerin yapıları, klasik uzaylı tanımından uzak bir tanımda olmaları ve iblis denmeleri çok hoşuma gitti. Teknolojiye sahip olanların bunu kendine saklayıp kendilerini tanrılaştırması falan çok mantıklıydı bence ama çok fazla felsefik cümle olduğu için kafam karıştı. Felsefenin dozunu biraz azaltıp bilim kurgununkini biraz arttırsaydı yazar kesinlikle kitaba bayılırdım.
Kitapta her gün sadece bir bölüm okuyabildim kitap beni tam içine alamadığı için. En çok son iki bölümü sevdim sanırım ve kitap daha sonra tekrar okuyacağım kitaplar listesine girdi. Biraz hint mitolojisi okuyup olayları kavrayıp öyle okunması gerektiğini düşünüyorum.
ataç ikon Işık Tanrısı
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum
Yağmur Derya

Yağmur Derya

@yagmurderya

kitap diğer kitaplara nazaran çok daha heyecanlı başladı ve can alıcı bi yerde bitti. bence sıkıcı olan hiçbir nokta yoktu. hayal gücü harikaydı her zamanki gibi.
3 beğen · 0 yorum
Yağmur Derya

Yağmur Derya

@yagmurderya

Konu akışı çok hoş, kitabın akıcılığı ilk kitaba göre daha iyi fakat çeviri yapılırken kullanılan kelimeler biraz sıkıntılı. Genelde çok kullanmadığımız kelimeler kullanıldığı için ben okurken bazen bunlardan rahatsız oldum.
EK 1
Kitapta Roland kendine yol arkadaşları buluyor fakat bulduğu insanlar kusurları olan kişiler. Bulduğu kişilerin karakterleri, Roland'ın onları bulup bazı şeylere ikna etmesi ya da ikna olmaya "zorlama"sından başlayan bir macera anlatılıyor. Tabi bir sorun daha var, bu belki spoiler sayılabilir ondan şimdiden uyarayım, silahşor sağ elini yani silah tuttuğu elini kullanamayacak hale geliyor. 20.12.17
2 beğen · 0 yorum
Yağmur Derya

Yağmur Derya

@yagmurderya

eğer okuyacağınız ilk stephen king romanıysa, bundan başlamanızı önermem. serinin ilk kitabı olduğu için genel olarak olaylara girişin olduğu, fazla olay ve heyecan içermeyen karakterleri az olan bir kitap. okurken sabır göstermeniz gerekiyor çünkü biraz sıkıcı gelebiliyor açıkçası. tabi bu serinin harika bir kitap olduğunu değiştirmez. sonraki kitapları okuduğunuz zaman bu kitabın ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. kitap Roland'ın geçmişiyle bugünü arasında gidip geliyor. kitabın sonu o kadar harika bitiyor ki, işte şimdi olaylar başlıyor dedirtip insana ikinci kitabı hemen okuma isteği uyandırıyor.
ama dediğim gibi eğer ilk okuyacağınız king romanıysa bundan başlamayın. ilk okuyacağınız kitabı için benim tavsiyem medyum olur.
ataç ikon Kara Kule: Silahşor
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum