up
ara
Doğum Tarihi : 22 Mayıs Pazartesi
Katılım Tarihi : 31 Temmuz Çarşamba 2019 22:07 - 23 gün
Cinsiyet : Kadın
Şehir : Londra (London) / İngiltere (United Kingdom)
Zeynep

Zeynep

@zeze38

" Gülümse ve Yaşa "
Hayat kısadır. Öyleyse hayatınızı sevin. Mutlu olun ve gülümsemeye devam edin. Sadece kendiniz için yaşayın ve konuşmadan önce dinleyin, yazmadan önce düşünün, harcamadan önce kazanın, dua etmeden önce bağışlayın, incitmeden önce hissedin, nefret etmeden önce sevin, vazgeçmeden önce çabalayın,  ölmeden önce yaşayın. Hayat budur. Onu hissedin, onu yaşayın ve ondan hoşnut olun.

William Shakespeare *
0 yorum
Zeynep

Zeynep

@zeze38

Zaman, değer, varolmak, yaşam...
Bazen düşünüyorum da ve henüz aklımdayken yine unutmadan yazayım. Neredeyse oksijenimizi bile üretecek bize satacak sistemin hüküm sürdüğü lanet dijital kapitalist çağdayız. Sistem teknoloji yoluyla her şeyi hızlı bir şekilde üretmeye ve bize satmaya başladı. Insanlar artık her şeyi alıp, harcayıp veya bozup tekrar alabilmeyi öğrendi. Bu düzen insanların psikolojisinde yeni bir kanun yaptı. Hiçbir şey değerli değil. Artık her şeye kolay bir şekilde sahip olunabiliyor. Kolay sahip olunan şeyler de insan psikolojisinde beyin tarafından ' değersiz ' damgası yiyiyor. Sistem harcama kültürünü insanların kanına işledi. O kan yavaş yavaş beyni, kalbi ve bütün vücudu dolaşmaya başladı. Artık insanlar her şey çabuk olsun, çabuk bitsin istiyor. Hızlı müzik ( Rap { Bildiğiniz üzere bu müzik türü son zamanlarda çok popüler } ), hızlı sinema ( sürekli hızlı değişen planlarla çekilen, aksiyon dolu , reklam filmlerinden farksız, anlamsız filmler) vb. Ve hatta küreselleşme sayesinde hızlı ilişkiler. Artık insanlar birbirlerinin değerini bilmiyorlar. Değer vermenin değeri kalmadı. Çünkü artık insanlar çok kolay bir şekilde yeni arkadaşlar bulabiliyor, yeni ilişkiler yapabiliyor, hayatlarını değiştirebiliyorlar. Yeni bir aşk, yeni bir arkadaş, yeni bir ilişki... Yeni, yeni, yeni... Hızlı, hızlı, hızlı... Günümüz insanı bu süreçte hayattan kâr ettiğini sanıyor. Hızlı bir yaşamla daha uzun bir hayata sahip olunacağı zannediliyor. Fakat hayat kendisine özel bir akışla ilerliyor. İnsan her zaman o hıza göre hareket etmeli. Günümüz insanı sadece zamandan kâr ediyor fakat hayattan çok şeyler kaybediyor. Nitekim bizi bekleyen çok kirli bir geleceğin olduğu apaçık ortada. Yazık, yazık bizlere... Bütün güzelliklerin sonu gelmeden, bizim ' değer ' kavramını restore etmemiz gerek. İnsanlığın kurtuluşu bu kavramın kurtuluşuna bağlı. Ama çok zor... Şimdi yürüyorum bu yazıyı yazarken. Şehrin gürültüsünü kulaklık yoluyla dinlediğim müzikle örtüyorum. Aynı zamanda henüz bedava ve temiz olan oksijeni soluyorum. Güzel birkaç dakikaydı. Güle güle hayat, metro durağına ulaştım. Zaten şimdi içinde bulunduğumuz düzen tıpkı metro gibi. Bizi yerimize çabuk ulaştırıyor ama yerin altında, hayattan uzakta...
2 yorum
Bilgisever (@caglaozgur)
Bu sözlerin doğruluk payının büyük olduğunu zannediyorum. Bu kapitalist toplum, değer görmek ve değer vermek... Aslında hayatı farkında olmadan, kelimelerin, sevdiğin kişiye içten bir sarılışın, bir tebessüm, bazen bir kahkahanın, durup düşünmenin ve sorgulamanın gerekliliğini unutup içimizdeki boşluğu büyütüyoruz. Ve bu gitgide bir kısır döngü halini alırken de, yine durmuyoruz. Hep ve yalnızca bize sununan hayatı yaşamaya çalışmakla meşgul oluyoruz.
15.08.19 beğen 2 cevap
Enes (@cortazar)
15.08.19 beğen 3 cevap
Zeynep

Zeynep

@zeze38

Yaşamın tadına varsak biraz!..
Bir ayvayı dişler gibi
Isır ısır ömrümüzü
Bir girdapta dönüyoruz
Yaşamadan günümüzü
Deli gibi kutluyoruz yılbaşı doğum günümüzü
Doğuma da ölüme de
Çiçekler yolluyoruz...

👀🎶🎶
6 yorum
sosyopat (@sosyopat35)
Artık kimse böyle kaliteli müzikler yapmıyor ...
13.08.19 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Dinliyorum.
18.08.19 beğen 1 cevap
Zeynep

Zeynep

@zeze38

Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini! Evet, böyledir!
ataç ikon Suç ve Ceza
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zeynep

Zeynep

@zeze38

Eğitim sisteminin saçmalığını çok iyi anlatan bir eser olmuş gerçekten. Zamanımız sistemi; öğrencileri birer robotmuş gibi ezbere dayalı bir eğitim sistemi olarak beyinleri giderek çökeltiyor..
2 yorum
Tuğçe (@adonis211)
Ülkemizde artık ezbere dayalı değil, akıl yürütme temelli bir eğitim sistemi politikası yürütülüyor. İlk başta yerine oturmasa da şu son 3-4 yılda daha iyi ilerleyen ve oturan bir sistem oldu. Çünkü ezbere dayalı eğitim sistemini benimseyen meslektaşlarım malesef bunun bilincine geç vardı. Yeni nesil öğretmenlerimizle çok daha iyi olacağına inanıyorum. Paylaşımınızı beğendim çünkü istemediğimiz ve ortadan tamamen silinmesini istediğimiz bir sistemi çok güzel anlatmış. Teşekkürler :)
21.08.19 beğen 2 cevap
Gökdeniz mert (@pote)
Bugün bilimsel edebi tıp bunların hepsinin temeli 3000 bin yıl önce olan eğitim sistemi ile evrilmiş ama ! Onlardan çok geride kalmıştır . Sistemin istediği bilgiler verilip klon bireyler yaratılıyor ve ideolojik eklentiler ile ‘ koyun sürüsü prensipi ortaya çıkıyor . Her birey üniversite okuma zekasına sahip değildir ve herkes mühendis olamaz bu yüzden antik dünya bu kadar üst düzey bilim üretebildi , artık aptallar bile parasını verip özel üniversite özel okul mezunu olabiliyor. Eğitim sırf ders değildir yaşama biçimidir aptal sürüsü yaratmak için en güzel yer .https://youtu.be/C3jpY3zKOw0
21.08.19 beğen 1 cevap
Zeynep

Zeynep

@zeze38

 paylaşım fotoğrafı
Çayımız hazır, kitabımız da yanımızda.. Hadi biraz kendi başımıza kalıp, sessiz sedasız okuyalım... İçimizi huzur kaplasın ama değil mi?.. 🌸🦋🎈
2 yorum
NurcaN (@atanur)
Şuan senden mutlusu var mıdır bilemedim, çok hoş çok keyifli görünüyor 😇☕
16.08.19 beğen 2 cevap
Zeynep

Zeynep

@zeze38

Az
"Bekleyin!" demişti. "Burada bekleyin onlar size gelecek."
"Kimler?" diye sormuştu Filipinli.
"Hayatının anlamını bulmuş olanlar. Hayatlarını adayacakları şeyi bulmuş olanlar gelecek. Siz de kalplerini söküp, yerine, o şeyleri koyacaksınız. Sonra da kalpleri fırlatıp atacaksınız!"
"Ama..." demişti Kızılderili. "Kalpleri olmadan nasıl hayatta kalırlar?"
"Göreceksiniz!" demişti bina da.
"Peki ya kimse gelmezse?" diye sormuştu Filipinli.
"Kim kalbinden vazgeçecek kadar kendini bir şeye adayabilir ki?"
"Onu da göreceksiniz !" demişti bina.
"Ya hayatlarının anlamını bulamayanlar?" diye söze girmişti Kızılderili. "Onlar ne olacak?"
"Onlar da, göğüslerinde bir et parçasıyla canlı canlı çürüyecekler. Ve buna da yaşamak demeye devam edecekler!"
ataç ikon Az
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Zeynep

Zeynep

@zeze38

"Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir."
ataç ikon Çavdar Tarlasında Çocuklar
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum