up
ara

ziya nur

Olmayanı Hayal Et.
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

İşlediği suçtan dolayı zor bir hayat yaşayan Meursault'ın mutsuzluğun için de mutluluğu arayışı ve mutlu olarak yaşamaya çalışmanın romanı.
ataç ikon Yabancı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Okuduğum ilk kitap. Bundan dolayı benim için çok özel bir eserdir. Ayrıca bana kitap okumayı sevdirmesinde etkili olması benim için çok daha anlamlı ve önem arz ediyor.
ataç ikon Sefiller
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Kitapta;aşk,ölüm,umut,umutsuzluk,iyilik,kötülük...var. Bütün bunların insan yaşamına etkileri kitabın asıl konusunu oluşturuyor. Yazar bu kavramları insan ilişkileri ile anlamılı bir şekilde çok etkileyici bir dil ile yazmıştır. Olaylar arasındaki beklenmedik bağlantılar ve olayların acıklı bir şekilde son bulması çok etkileyiciydi.
ataç ikon Kürk Mantolu Madonna
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Jean Jacques Rousseau, bu kitapta farklı yerlere yapmış olduğu gezileri anlatmış. Gittiği yerlerin adeta ruh halini dile getirirken aynı zamanda kendisinin de ruh halin çok iyi bir şekilde yansıtmıştır. Yazarın;yaşamı ve insanlığı; yaşama,doğaya ve insanlığa bakış açısı beni çok etkiledi.
Bu kitap, benim ruh halime çok iyi geldi.Bunun için bu kitabı çok sevdim.
ataç ikon Yalnız Adamın Hayalleri
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Dinlerin Savaşları
Ali Şeriati,bu eserinde hepimizin sık sık duymuş olduğu dindar ile dinsizin savaşı, dindar ile dinsizin mücadelesi düşüncesine karşı çıkmaktadır. Ona göre asıl savaş ve asıl mücadele dinler arasında oluyor. Çünkü yazara göre hiçbir insan ve hiçbir toplum dinsiz değildir ve dinsiz olamaz. Bunun için yapılan mücadeleler yapılan savaşlar dindar-dinsiz arasında değil dindarlar arasında olmuştur. Çünkü hazreti Muhammet (SAV) ile mücadele eden müşriklerin de bir dini vardı. Aynı şekilde toplumlar arasında yapılan diğer savaşlarında tarafların dinleri farklı da olsa dinsiz değillerdir. Asıl önemli olan bu dini inancın doğruluğu ve yanlışlığıdır.
ataç ikon Dine Karşı Din
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Devlet ve İnsan
Kitabın yarıdan fazlası; yaratıcı,ilk varlık,gezegenler gibi birçok faklı konu ile ilgilidir. Bu bölüm bana çok ağır geldi ve bundan dolayı bu bölümden fazla bir şey anlamdım. Bunun için bu kısım ile ilgili bir şey söylemek istemiyorum.
Kitabın kalan kısmında ise kitabın ismini taşıyan; El – Medinetü’l Fazıla(Üstün Ülke,İdeal Devlet,Erdemli Devlet)’den bahsediyor.
Farabi, Üstün Şehri ve reisini organizmaya benzetiyor. Özet olarak diyor ki; insanın meydana gelen ilk organı kalbidir. Kalp, diğer organlardan üstündür. Bunun için kalp, diğer organların reisidir. Aynı şekilde Üstün Ülke’yi de yönetecek reis, nasıl ki kalp, diğer organlardan üstün olduğu için en başta olması gereken organ ise, Üstün Ülke’ye reis olacak kişide diğer insanlardan özelikleri ile üstün olmalıdır. Farabi, reisin bu özeliklerini 12 tane olarak belirlemiş ve bu özelikleri ayrı ayrı ifade etmiştir. Farabi’ye göre bu 12 özeliği birlikte taşıyan insanları toplumda bulmak çok zordur. Ama buna rağmen bu özelikler bir kişide değil de ayrı ayrı iki kişide de mevcut olabilir. Böyle bir durumda Üstün Ülke’yi bu iki kişinin yönetmesi gerekir. Aynı şekilde bu 12 özeliği birlikte hiç kimse taşımamsı durumunda, ayrı ayrı bu özelikler; üç,dört,beş ve altı kişide toplanmış olabilir. Böyle bir durumda da bu kişiler kendi aralarında anlaşarak, hepsi de üstün yönetici olurlar.
Farabi’ye göre,Üstün Şehrin reisinin taşıması gereken hikmet özeliği çok önemlidir. Eğer reis taşıması gereken 12 özelikten sadece hikmet özeliğini taşımıyorsa Üstün Ülke’ye hükümdar olmaz . Ve şehir tehlikeye maruz kalır. Şayet kendisiyle hikmetin alakası kuracak bir hakimin mevcut olması durumu ortaya çıkmazsa o şehir bir müddet sonra helak olmaktan kurtulmayacaktır.
Farabi, bu eserde Üstün Şehrin özeliklerini ve insanlarını anlatırken, aynı zamanda; Üstün(Fazıl)şehrin zıtları cehalet şehri,günahkar şehir, iyilikten kötülüğe doğru değişmiş şehir, zaruret şehri, değiştiren şehir,bayağılık ve düşüklük şehri, itibar şehri, galibiyet şehri ve toplumcu şehirlerin de özelliklerini ve insanlarını anlatmıştır.
ataç ikon İdeal Devlet
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Kürt sorunu ile ilgili son derece önemli bir kitap. yazarın konuya hakim olması ve en önemlisi tarafsız kalarak akademik bir çalışma sonucu eseri yazması, kitabı daha da önemli kılmıştır. Kürt sorununu bir bütün olarak değerlendirmek ve anlamak isteyenler için öenemli bir eserdir.
ataç ikon Kürt Sorunu
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Bu kitabı okumak iyi olur. Okunmazsa da kaybedilecek bir şey olmaz.
0 beğen · 2 yorum
Hicran (@hicranhldn)
Neden?
24.02.16 beğen cevap
ziya nur (@ziyanur)
Konu Çok sıradan idi. Sıradan olan birçok konu etkileyici bir üslup ile anlamlı hale getirilebilir. Ama bana göre sıradan bir konu sıradan hatta sokak dili ile yazılmıştır. Kısacası kitap hiç bir şeyi ile ilgimi çekmedi
24.02.16 beğen cevap
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

Toparlanın Gitmiyoruz III, İsmet Özel’in 2000’li yıllarda dergi ve gazetelerde yapmış olduğu röportaj ve bazı TV ve konferanslarda yapmış olduğu konuşmalardan oluşur. Ayrıca eserde,2000 yılından önce yazmış olduğu birkaç yazı da yer alıyor. 2000 yılından önceki yazılar ile ilgili bir sorun yok. Hepsini de çok beğendim. Tıpkı 1960’lı ve 1970’li yıllarda yazmış olduğu eserler gibi. Ama 2000 yıllından sonra vermiş olduğu röportajlar ve yapmış olduğu konferanslar da çok güzel, ilginç ve zekice düşünceler dile getirdiği gibi şaşırtıcı, anlaşılması güç, karmaşık ve çılgınca düşünceler de dile getirmiştir. Ayrıca kendisinin vakur dediği ama benim kibirli olarak anladığım tavrı benim için çok dikkat çekici oldu. Bununla birlikte herkesi eleştirmesi, kimseyi beğenmemesi, kendini çok önemsemesi, anlaşılmadığı için yakınması ve kendini yalnız hissetmesi yine kayda değer anekdotlar oldu benim için.
Röportajların çoğu Türkçülük üzerinedir. Bana göre en şaşırtıcı düşünceleri de Türkçülük ile ilgilidir. İsmet Özel’e göre; ‘’Türklük ne ırki, ne kültürel meseledir. Türklük, medeniyet meselesi de değildir. Türklük tarihi bir roldür. Bu rol hesaba katılmadığı zaman Türklükten bahsetmek, birilerinin aleti olmak anlamına gelir.’’ Ona göre her Türk Müslüman’dır. Türk olmanın şartı Müslüman olmaktır. Müslüman olmayan Türk olamaz. Türk¬¬ = Müslüman diyen İsmet Özel’in ayrıca; kadınlar(kadınlar hakkındaki düşüncelere, kadınların çok kızacağı kesin), şairler, ona göre Türkiye’deki sözde aydınlar ve daha birçok konu hakkındaki; ilginç,şaşırtıcı,değişik ve anlaşılması güç görüşlerini öğrenmek isteyenler için güzel ve faydalı bir eser olur.
ataç ikon Toparlanın Gitmiyoruz 3
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum
ziya nur

ziya nur

@ziyanur

1984 romanı,George Orwel'ın içinde bulunduğu yönetim ve yöneticilere isyanıdır. Roman Günümüzde Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere'yi konu almıştır. Bundan da anlaşılıyor ki bu dünyada hiçbir ülke demokrasiye kolay bir şekilde geçmemiştir. maalesef her ülke demokratik rejimleri kurmak için ağır bedeller ödemiştir. Devletleri, insanlara benzetirsek nasıl ki her insan doğar, yaşar ve ölüyorsa her devlette doğar,yaşar ve ölür. Ama yine aynı şekilde her insan aynı şekilde aynı şartları da doğup, yaşayıp ölmediği için her devleti'nde doğuşu yaşayışı ve ölümü farklı oluyor. Bu romandan anladığım devletlerin demokrasiye geçmesi için baskının, öldürmenin, savaşın bu sürecin içinde yer alan en önemli unsurlar olduğunu anladım. Halbuki bu üzücü olaylar yaşanmadan da devletlerin demokratik rejimleri kurmaları mümkündür. Ama hiçbir diktatör hiçbir baskıcı yönetim tarih boyunca saltanatını,tahtını savaş olmadan baskı olmadan terk etmemiş ve gelecekte de böyle bir şeyin olmayacağı kesindir. Demokratik olmayan her rejimin demokrasiye geçmesi için bu savaş ve baskı süreçlerini yaşayacaktır. Ama bu süreçler aynı uzunlukta ve aynı şekilde olmazsa da bu süreçler yaşanacaktır.
ataç ikon 1984
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
/ 3